Б аската сепаратистка организация ЕТА обяви постоянно прекратяване на огъня, целящо да постави началото на демократичен процес в испанската автономна област Страната на баските и да изгради нови рамки, в които правата на баския народ ще бъдат признати, се казва в комюнике на групировката.

Примирието влиза в сила от 24 март.

В документа ЕТА призовава испанските и френските власти да отговорят положително и да изоставят репресивните мерки.

Комюникето беше прочетено от трима нейни членове във видеозапис, разпространен от испанските телевизионни канали.

Мъжете, облечени в черно, с баски барети и бели маски на лицата, седят на маса с бяла покривка, на която е избродиран герб, изобразяващ седемте баски провинции. На стената над главите им виси голям герб с инициалите на ЕТА и образ на змия, обвита около брадва.

Става дума просто за пауза, а не за отказ от насилието,

смята обаче ръководителят на испанската опозиция Мариано Рахой. Според него решението на ЕТА е израз на нуждата й от оцеляване. Тя не се разкайва за нищо и не иска извинение от жертвите на тероризма, твърди Рахой.

От няколко месеца насам се очакваше ЕТА да сложи край на въоръжената борба, въпреки неотдавнашната вълна от бомбени нападения срещу баски фирми, отбелязва АП. Премиерът Хосе Луис Родригес Сапатеро беше поставил като условие за преговори с групировката окончателния отказ от насилие.

Над 800 души са загинали при атентати, дело на организацията, от 1968 г. насам. Последният, при който имаше човешки жертви, беше през май 2003 г.

През ноември м.г. в Испания започна най-големият съдебен процес,

свързан с баската сепаратистка организация, като в продължение на четири до осем месеца се очаква да бъдат призовани над 300 свидетели.

Срещу 56 души са предявени обвинения, че принадлежат към ЕТА или са й сътрудничили. Баските националисти предупредиха тогава, че делата само ще навредят на перспективата за намиране на политическо решение.

През май м.г. пък с мнозинство от 192 гласа срещу 147 испанският парламент даде зелена улица на социалистическото правителство за преговори с въоръжената групировка, при условие, че тя се откаже от насилията.

Всички парламентарни групи, с изключение на Народната партия, гласуваха за преговори с ЕТА в Барселона.


Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Цанко Цанков постави рекорд с 24-часово плуване по Дунав без неопрен

Цанко Цанков постави рекорд с 24-часово плуване по Дунав без неопрен

България Преди 32 минути

Почти през цялото време плувецът е бил с хипотермия

Георг Георгиев

Георг Георгиев поздрави украинците за Деня на независимостта

България Преди 1 час

"Поздравявам нашите приятели от Украйна с отбелязването на 34-ия Ден на независимостта", написа външният ни министър

Украйна отбелязва националния си празник – Деня на независимостта

Украйна отбелязва националния си празник – Деня на независимостта

Свят Преди 2 часа

Президентът Зеленски поздрави украинските граждани

Мицотакис: Подкрепата за Украйна е в съответствие с националния ни интерес

Мицотакис: Подкрепата за Украйна е в съответствие с националния ни интерес

Свят Преди 2 часа

Той заяви, че това е в съответствие с националния интерес на Гърция

,

Химикали горят в завод в САЩ

Свят Преди 3 часа

Евакуираните не могат да се върнат по домовете си

Палестински телевизионен оператор е убит в северната част на ивицата Газа

Палестински телевизионен оператор е убит в северната част на ивицата Газа

Свят Преди 4 часа

Израелската армия засега не е коментира инцидента

Борисов: Надявам се президентът скоро да реши за ръководствата на МВР и ДАНС

Борисов: Надявам се президентът скоро да реши за ръководствата на МВР и ДАНС

България Преди 4 часа

Това заяви пред журналисти в Добрич лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов

,

Норвегия ще достави на Украйна системи за противовъздушна отбрана за близо $700 млн.

Свят Преди 4 часа

"Заедно с Германия ще гарантираме, че Украйна ще получи ефективни системи за противовъздушна отбрана", каза норвежкият премиер Юнас Гар Стьоре

о

Възобновиха снимките на „Емили в Париж“ след смъртта на помощник-режисьора

Свят Преди 5 часа

Хитовото шоу на Netflix преустанови снимките, след като помощник-режисьорът припадна и почина

,

Журналист оцеля със счупен таз, бедрена кост и разкъсани ръце в планина в Норвегия

Любопитно Преди 6 часа

Всичко за спасителната мисия може да прочетете в следващите редове

о

С басейн и киносалон: Брад Пит си купи луксозно имение за 12 млн. долара

Любопитно Преди 6 часа

Брад Пит е новият собственик на луксозно имение в Холивуд Хилс

,

И четенето става по-скъпо: Скок в цените на книгите у нас

България Преди 6 часа

Увеличение се забелязва и при детските атракции

Виновните за Аушвиц: Защо малко от тях бяха осъдени

Виновните за Аушвиц: Защо малко от тях бяха осъдени

Любопитно Преди 7 часа

Присъдите от процеса за Аушвиц във Франкфурт/Майн, произнесени през 1965 година, са важна стъпка за преодоляването на нацисткото минало в Германия

,

Огромни опашки на ГКПП „Капитан Андреево” за влизане в България

България Преди 7 часа

Очаква се пикът да е другата седмица

След гонката в Бургаско: Издирват шофьора на буса с 24 мигранти

След гонката в Бургаско: Издирват шофьора на буса с 24 мигранти

България Преди 7 часа

В събота след преследване, превозното средство беше спряно в бургаското курортно село Лозенец, но шофьорът успял да избяга

.

Във Варна заработи онлайн платформа за подаване на сигнали срещу нарушителите на пътя

България Преди 7 часа

От няколко дни насам гражданите вече могат да изпращат снимки и видеа