Бойко от записите с Янева: Да се разходим в парка
Владимира Янева   
Източник: БГНЕС

Н ова серия записи с главни действащи лица бившия председател на Софийския градски съд Владимира Янева и съдия Румяна Ченалова, обсъждащи казуса "Червеи" и започналата проверка срещу Янева, бяха публикувани в сайта "Биволъ".

В първите части от разговорите Янева твърди, че главният прокурор Сотир Цацаров ѝ обещал да "завоалира" обвиненията срещу нея, председателят на Върховния административен съд Георги Колев пък се е опитал да я спаси от отстраняване от съдебната система. Докато премиерът Бойко Борисов бил разпоредил на главния прокурор да я "опраска" заради разрешените незаконни специални разузнавателни средства.

В новия запис са замесени и имената на члена на Висшия съдебен съвет Димитър Узунов, който по думите на Янева бил "човекът на Бойко" в съвета, както и на председателя на етичната комисия на ВСС Ясен Тодоров, който уверявал шефа на СГС, че "няма да бъде закачана".

От разговора става ясно, че Янева е изпратила есемес на премиера Борисов на 12 февруари,

деня в който той заявява от Брюксел, че тя трябва да получи "400 години затвор" за действията ѝ по аферата "Червеи".

Само 3 минути по-късно с Янева се свързал "Митко", "неговия човек" във ВСС. Той поискал да си общува с Янева по "Вайбър", а не по телефонната линия. Успокоил я, че "току що му се обадил човекът от Брюксел" и обещал, че няма да я закачат, а изявленията за "400 години затвор" били за пред медиите.

Малко след разговора с Узунов, по "Вайбър" Янева получила съобщение от неизвестен абонат, който дал да разбере, че нейните проблеми ще се решат.

"Да не забравяме, че Сандански е най-топлия град в България и ако Митко каже може да се разходим в парка".

Янева убедено разяснява на Ченалова, че "няма кой друг да е" авторът на мистериозното съобщение, освен "човекът от Брюксел", а Ченалова се съгласява.

Гаранциите му били потвърдени пред Янева и от "Милка", вероятно става дума за друг член на ВСС – Милка Итова, която пък разговаряла с Димитър Узунов.

Освен от Узунов, Янева получила гаранции и от председателя на етичната комисия на ВСС Ясен Тодоров, който ѝ се обадил и поискал да се видят на живо във вторник, 17 февруари.

"Бойко ми прати един от неговите най-близки хора да ми каже: по никакъв начин тебе да не те закачаме",

уверил той съдийката.

"Двамата души, които държат Съвета са Митко и Ясен", доизяснява картината Янева.

Гаранциите обаче не са подействали и на 19 февруари ВСС отстрани Янева. Тя обаче не разбира как така, след като си е осигурила подкрепата на двете най-важни лобита в съвета, в крайна сметка е отстранена.

"Защо кара Митко да ми се обади. А казах ли ти, че и при Ясен е пратил човек? Двамата души, които държат съвета и около тях са лобитата са Митко и Ясен. Двамата най-оправни в съвета. И той праща при тях", казва учудената Янева.

"Да не би това да е игра на главния прокурор",

предполага Ченалова. "Знаеш ли дали наистина Бойко го е натиснал", пита тя.

На записа се чува и мъжки глас, който подканя: "Я се замисли малко".

Янева обаче отхвърля подобен вариант, защото се познавала добре с "Бойко" и можела да иде да говори директно с него, при което да разкрие играта на Цацаров, ако е имало такава.

"Е да, де, ама той много добре знае, че ние се познаваме лично и то много добре. И ако отида да го попитам кво става? И той каже: Аз нямам пръст, това е само главния", казва тя.

На свой ред, Димитър Узунов от ВСС отрече твърденията в записите по казуса с Владимира Янева.

"Безкрайно съм изненадан и никога не съм говорил с премиера по който и да е въпрос, дори и по този казус", обясни ситуацията Узунов.

Той допусна, че зад тези целенасочени действия за дискредитация, негова и на колегите му, вероятно стои Ченалова. И припомни, че той е един от хората натъкнал се в Стара Загора на съдебната поръчка срещу съдийката, отправена до Македония.

"Аз съм в основата на всички неудачи на Ченалова. Във всички дисциплинарки съм срещу нея", коментира Узунов

Той отрече да е говори и с Владимира Янева по казуса и беше категоричен, че няма контакти нито с нея, нито с Ченалова.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Как да проверите новия размер на пенсията си

Как да проверите новия размер на пенсията си

Парите ни Преди 32 минути

Видео обяснява стъпките в електронния портал след осъвременяването от 1 юли

Пуснаха под домашен арест водача на джета край Ахелой

Пуснаха под домашен арест водача на джета край Ахелой

България Преди 54 минути

По време на съдебното заседание стана известно, че на надуваемия атракцион първоначално са се качили петима израелски туристи

Отстъпките се връщат на имотния пазар

Отстъпките се връщат на имотния пазар

Парите ни Преди 1 час

Над половината продавачи вече правят компромис с цената, но най-често в рамките на 2 до 10%

Французин опитал да прекара тайландка в куфар в Албания

Французин опитал да прекара тайландка в куфар в Албания

Свят Преди 1 час

Тайландската гражданка също е арестувана

"Много, много е красиво": Нина Добрев похвали българското Черноморие в САЩ

"Много, много е красиво": Нина Добрев похвали българското Черноморие в САЩ

Любопитно Преди 1 час

Холивудската звезда взриви американския ефир в шоуто „Live with Kelly and Mark“, разказвайки с вълнение за почивката си на къмпинг с каравана буквално на плажа и за кристално чистата и топла вода на родното Черноморие

<p>Абсурдните стоки, които донесоха милиарди на Тръмп</p>

Часовници от ареста, златни парфюми и Библии: Абсурдните стоки, които донесоха милиарди на Тръмп

Свят Преди 2 часа

Официалните финансови отчети на Доналд Тръмп за 2025 г. разкриват невиждани приходи от 2,2 милиарда долара. От криптовалути до уникални часовници с парчета от костюма му от ареста през 2023 г. – американският президент доказа своята търговска мощ

Недостигът на кадри остава голям проблем за пазара на труда

Недостигът на кадри остава голям проблем за пазара на труда

България Преди 2 часа

Агенцията по заетостта отчита натиск от демографските процеси, регионалните различия и промените в икономиката

„Сянката на Китай“ в „Темата на NOVA”

„Сянката на Китай“ в „Темата на NOVA”

Любопитно Преди 3 часа

Не пропускайте тази събота след централната емисия новини

Нови атаки между Русия и Украйна взеха жертви от двете страни

Нови атаки между Русия и Украйна взеха жертви от двете страни

Свят Преди 3 часа

Сред жертвите в Сумска област е двегодишно дете, а Русия съобщава за петима загинали при украински атаки

Горски пожар избухна в Португалия, има ранени

Горски пожар избухна в Португалия, има ранени

Свят Преди 3 часа

Над 900 пожарникари бяха мобилизирани тази сутрин за гасенето на пожара

Разкриха самоличността на заподозряната за атентата в Монако, Интерпол я издирва

Разкриха самоличността на заподозряната за атентата в Монако, Интерпол я издирва

Свят Преди 3 часа

Разследващите идентифицираха 39-годишната украинка Анастасия Березовска; състоянието на ранената партньорка на бизнесмена остава критично

<p>Стоянов отговори на Демерджиев: Санкциите по &bdquo;Магнитски&ldquo; са неприложими в България</p>

Калин Стоянов отговори на Иван Демерджиев: Санкциите по „Магнитски“ са неприложими в България и другите държави членки от ЕС

България Преди 3 часа

Има регламент от 1996 година, който не допуска прилагането на санкции от трети страни по отношение на европейски граждани, каза Стоянов

Снимката е архивна: MV Hondius се превърна в плаваща карантинна зона под сянката на смъртоносния хантавирус

Взрив на норовирус на круизен кораб от Калифорния: Над 100 пътници се разболяха

Свят Преди 3 часа

Екипажът на Ruby Princess изолира заразените и предприе масивна дезинфекция след завръщането си в Сан Франциско

<p>Демерджиев: В страната се прилагат както българското законодателство, така и санкциите &bdquo;Магнитски&ldquo;</p>

Иван Демерджиев: В този момент в страната се прилагат както българското законодателство, така и санкциите „Магнитски“

България Преди 4 часа

Вътрешният министър бе изслушан относно информация във връзка с медийни публикации за полети, извършени от Пеевски с частни въздухоплавателни средства