Колко избиратели гласуваха с преференция
Боряна Димитрова и Евгений Дайнов   
Източник: БГНЕС

С оциологът Боряна Димитрова от агенцията "Алфа рисърч" и Първан Симеонов от "Галъп" коментираха по БНТ преференциалния вот на днешните евроизбори според прогнозните данни от екзит пол.

30% от анкетираните от нас близо 9000 души са казали, че са използвали преференциален вот, посочи Димитрова. Тя обаче отбеляза, че анкетьорите са казали, че много голяма част от хората дори не са разбирали какво означава преференция.

От хората, които са казали, че са използвали преференция, при "Реформаторския блок" почти всеки втори е заявил, че я е използвал.

По този показател РБ е с най-висок процент - 57%. Доста висок е делът на хората, гласували за ББЦ, които заявяват, че са ползвали преференция - 40-44%.

Почти равен брой гласоподаватели за "Коалиция за България" и "Атака" са използвали възможността. Най-слабо преференция са използвали гласували за ДПС.

Според прогнозните данни от екзит пол на "Галъп" също Реформаторския блок е с най-голяма употреба на възможността за преференция

Първан Симеонов също посочи, че мнозина от избирателите не са наясно с тази възможност. Симеонов коментира, че високият процент използвали преференция, гласували за РБ, е бил очакван. Там ще има интрига, интрига ще има и в коалицията ББЦ, където вторият кандидат - Ангел Джамбазки от ВМРО, предпочете очевидна "кампания в кампанията" и е интересно да видим дали това ще има резултат, макар че от днешна гледна точка ми се струва, че Ангел Джамбазки така и така влиза, коментира Симеонов.

Социологът Боряна Димитрова от "Алфа рисърч" коментира като ново и впечатляващо на тези избори, че в най-младата възрастова група - 18-30 години, 26 процента са гласували за ГЕРБ, 25% - за ДПС, на трето място е "България без цензура" (ББЦ), а "Коалиция за България" (КБ) е четвърта.

До този момент не сме наблюдавали "Коалиция за България" като четвърта политическа сила в най-младата възрастова група.

За мен това е един от най-значимите и най-многозначителни резултати, които ще подлежат на интерпретации, но които показват в много голяма степен и какво е развитието на част от българските политически партии, коментира Димитрова.

Силно представителство в най-младата възрастова група има и Реформаторският блок (РБ) - 8%. При поколението от 31 до 60 години има категорична доминация на ГЕРБ с 30%, 18% - за "Коалиция за България", ДПС - 17%, ББЦ и РБ имат много близки резултати, посочи Димитрова.

Сред най-възрастното население - над 60 години, както и досега, запазва вота си "Коалиция за България" - 37%, следвана от 28% за ГЕРБ.

Боряна Димитрова коментира, че в София има около 35% вот за ГЕРБ, както и практически паритет между "Коалиция за България" и "Реформаторския блок".

В областните градове - 29% за ГЕРБ, 23% - за КБ, ББЦ - 12%, добро представителство има и РБ. Отивайки към малките градове, се увеличава присъствието на КБ - 28%, ГЕРБ отстъпва малко с 25%, в малките населени места е едно от силните представителства на ББЦ, леко нараства и делът за ДПС.

Селата бяха другото място бастион на БСП, сега виждаме, че ДПС практически взима голямата част от вота в селата - около 40% от гласувалите.

"Коалиция за България" сериозно губи в най-малките населени места с 20%, коментира Димитрова,

която отбеляза и нисък резултат за ГЕРБ там. Боряна Димитрова коментира две неща като изключително важни, показващи "ерозията на БСП" в две доста различни групи - съществена ерозия в най-младото поколение - 18-30 годишните, градско население, а другата тенденция - че БСП ерозира от вота в най-малките населени места, където доста сериозно се намесва ДПС.

На днешните избори за Европейски парламент "България без цензура" е трета политическа сила в областните и в малките градове, каза в изборното студио на Нова ТВ социологът от "Алфа рисърч" Станислав Стоянов

Според Татяна Дончева "от много отдавна БСП няма никакъв потенциал в села и в малки общини". Политологът Евгений Дайнов коментира, че само ДПС е партията, която никога не се е уморила да си дава зор, да обикаля и да убеждава по време на предизборна кампания.

Журналистът Илиана Беновска прогнозира, че след днешните избори "ДПС ще влезе в ролята на омбудсмана между лявото и дясното".

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Дипломация в Анкара: Тръмп събира Зеленски, Ердоган и Аш Шараа на срещата на НАТО

Дипломация в Анкара: Тръмп събира Зеленски, Ердоган и Аш Шараа на срещата на НАТО

Свят Преди 5 часа

Американският президент ще разговаря с Володимир Зеленски в сряда на срещата на НАТО в Анкара. Висш служител на САЩ обяви, че Тръмп вижда „замръзване на бойното поле“ и изпитва истинско чувство за неотложност да спре кръвопролитията

.

Нов скандал в Лондон: Разследват Найджъл Фараж за укрити доходи и милиони от криптодарения

Свят Преди 6 часа

Лидерът на „Реформирай Обединеното кралство“ е заплашен от второ разследване за скрити доходи, свързани с криптоинвеститори. Ако се докаже нарушение, Фараж може да бъде отстранен от Камарата на общините и да се стигне до нови избори

Зеленски поиска от Макрон допълнителни системи за противовъздушна отбрана

Зеленски поиска от Макрон допълнителни системи за противовъздушна отбрана

Свят Преди 9 часа

Украинският президент информира Еманюел Макрон за дипломатическите перспективи и ситуацията на бойното поле. В разговор с френския си колега Зеленски подчерта нуждата от допълнителни системи за ПВО и засилване на европейския натиск спрямо Русия

Мощно изригване на вулкана Етна спря полетите до Сицилия

Мощно изригване на вулкана Етна спря полетите до Сицилия

Свят Преди 9 часа

Вулканът изхвърли високи стълбове от пепел и дим над района

.

Песков: ЕС се превръща във военно-политически блок и усложнява конфликта в Украйна

Свят Преди 9 часа

Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков обвини Запада в пряка подкрепа при насочването на удари срещу руски обекти. Той предупреди за възможни провокации от страна на Киев преди срещата на върха на НАТО в Анкара на 7 и 8 юли

Без проповеди и аудиенции до края на юли: Папа Лъв ХІV излезе в лятна ваканция

Без проповеди и аудиенции до края на юли: Папа Лъв ХІV излезе в лятна ваканция

Любопитно Преди 10 часа

Светият отец Лъв XIV ще прекара остатъка от юли в апостолическия дворец на Ватикана южно от Рим. За разлика от него, предшественикът му Франциск нито веднъж не използва замъка „Гандолфо“ за почивка по време на своето управление

Аномалия в океана: Уловиха оранжева акула с бели очи

Аномалия в океана: Уловиха оранжева акула с бели очи

Любопитно Преди 10 часа

Двуметровата акула-кърмачка е уловена в Карибско море и комбинира албинизъм с ксантоза. Според експертите от Тексаския университет това е първият документиран случай в света на подобно оцветяване, което обаче не пречи на хищника да ловува

,

Откриха секретни документи на голяма британска военна база в сметище

Свят Преди 10 часа

Разкрити графици за смяна на охраната, локации на оръжейни складове и протоколи за извънредни ситуации бяха намерени от гражданин на общинско бунище. Кралската военна полиция разплита случая с безпрецедентния пробив в сигурността

Русия обяви масирани удари по летища и енергийна инфраструктура в Украйна

Русия обяви масирани удари по летища и енергийна инфраструктура в Украйна

Свят Преди 11 часа

Руското министерство на отбраната съобщи за мащабни удари по военни летища, горивно-енергийни обекти и складове за дронове в Украйна. Според ТАСС противовъздушната отбрана на Москва е неутрализирала 282 безпилотни апарата и ракета „Нептун“

Русия и Китай започват мащабни военни маневри в Тихия океан

Русия и Китай започват мащабни военни маневри в Тихия океан

Свят Преди 11 часа

Министерството на отбраната в Пекин обяви старта на учението „Съвместно море-2026“. Двете ядрени сили ще патрулират заедно в Тихия океан в отговор на предизвикателствата пред сигурността и в знак на безпрецедентно близките си отношения

Идентифицираха тялото на алпинист, останало 30 години на Еверест

Идентифицираха тялото на алпинист, останало 30 години на Еверест

Свят Преди 11 часа

Той е идентифициран като индиеца Дордже Моруп, член на експедицията от 1996 г.

Снимката е илюстративна

Автомобил се вряза в заведение на „Тракия“

България Преди 11 часа

Произшествието е станало в района на 73-ия километър на магистралата

,

Драстичен спад на река Дунав край Лом: Има ли опасност за корабоплаването

България Преди 12 часа

Появиха се пясъчни острови, а водата се отдръпна от защитните диги

.

Инцидент в Русе: Паднало дърво смачка две коли и блокира улица в центъра

България Преди 12 часа

Инцидентът на улица „Църковна независимост“ се размина без пострадали граждани, но нанесе материални щети върху два автомобила. Екип на пожарната своевременно обезопаси района, отстрани дървото и възстанови блокираното движение

Никола Цолов

Никола Цолов с двойна победа на "Силвърстоун"

Любопитно Преди 13 часа

След като вчера беше най-бърз в спринта на легендарната писта, днес българинът доминира с перфектна тактика и се откъсна на върха в генералното класиране. Той вече има 141 точки, докато конкурентът му за първото място Габриеле Мини е със 124

Кой изхвърли мазута по Черноморието? Експерти посочиха т. нар. „сенчест флот“

Кой изхвърли мазута по Черноморието? Експерти посочиха т. нар. „сенчест флот“

България Преди 13 часа

Мазутните топчета най-вероятно са стари тежки фракции, които са лежали на морското дъно с години и са били издигнати на повърхността вследствие на лошо време навътре в морето