ГЕРБ внесе четвърти вот на недоверие
Източник: БГНЕС

Г ЕРБ внесе вот на недоверие към правителството за сектор "Енергетика“ заради проваления проект "Южен поток“, съобщи Агенция "Фокус"

Изкуственото задържане на цената на тока, отказът на управляващите да предоставят актуална информация за състоянието на НЕК, използването на ДКЕВР като "политическа бухалка" и нарушенията на европейско законодателство по отношение на проекта "Южен поток" са част от мотивите, които Димитър Главчев, Данаил Кирилов, Ивайло Московски и Десислава Атанасова представиха пред медиите минути, след като внесоха вота в деловодството на Народното събрание.

"Когато се говори за енергетика, надяваме се, че управляващите ще изразят подкрепа за правителството и ще осигурят кворум в залата", посочи Десислава Атанасова.

Главчев добави, че към вота са добавили проектът за извънредно заседание, за да няма процедурни манипулации.

Надяваме се, че председателят на парламента ще спази конституцията и сроковете в нея и ще събере депутатите на извънредно заседание, добави Данаил Кирилов и уточни, че сроковете текат, независимо дали НС е във ваканция - не по-рано от три и не по-късно от седем дни от внасянето на искането, т. е. в случая от днес.От думите на Главчев стана ясно, че сред аргументите срещу правителствената политика ще е и изкуственото задържане на цената на тока преди вота, което след това, щяло да доведе или до шоковото му поскъпване, или до нови заеми.

Според Ивайло Московски има и открита от ЕК наказателна процедура спрямо България, като първата стъпка са изпратени към правителството въпроси в три направления - за невъзможността нашите граждани да избират доставчика си на ток, независимостта на ДКЕВР, нарушение на европейското право при "Южен поток".

Енергийният сектор е в колапс, дебатът е нужен, за да разбере обществото истинското състояние на системата, добави Главчев.

Към мотивите си от ГЕРБ са включили и някои от аргументите на Реформаторския блок, дадени им писмено при срещата през тази седмица.

"Напънала се планината и родила мишка", "ГЕРБ си вкараха поредния автогол, който по красота надминава този на Иван Вуцов - на Световното първенство по футбол в Лондон", така образно коментира пред журналисти в парламента мотивите за вота Таско Ерменков от "Коалиция за България" (КБ). Той е и един от вносителите на промените в Закона за енергетиката. Както винаги, посочи депутатът, ГЕРБ успяха правилно да определят проблемите, но не им поставиха правилното място. Според Ерменков те са същите като през 2010-2013 година.

По думите му, няма никакви основания да започне наказателна процедура по отношение на промените в Закона за енергетиката, свързани с "Южен поток". Ерменков категорично отрече поправките в енергийния закон, свързани с "Южен поток", да са правени под натиск на руската страна.

Първоначално Бойко Борисов обяви, че вотът ще бъде внесен точно преди седмица. Според опозицията закъснението се наложило, тъй като чакали официални документи за финансовото състояние на Националната електрическа компания.

Според Борисов, за да е успешен вотът трябва да има мнозинство, а при сегашната конфигурация в парламента вотът ще е тест за ДПС.

За заместник-председателя на парламента Мая Манолова внасяне на вот на недоверие по време на предизборна кампания е неуважение към избирателите. Тя призова ГЕРБ да изчакат няколко дни с внасянето, защото времето не е подходящо да се правят дебати.

След като днес вотът на недоверие беше внесен в деловодството, то депутатите ще трябва да се върнат на работа извънредно, въпреки че парламентът не заседава до изборите.

Правилото е, че председателят на НС е длъжен да свика заседание в рамките на една седмица след внасянето на искане на вот - за дебати, а 24 часа след краят им се гласува и самият вот.

Това е четвърти вот на недоверие към правителството на Пламен Орешарски.

На 2 октомври 2013 г. народните представители отхвърлиха първия вот на недоверие, който беше мотивиран с провал на правителството в областта на инвестиционното проектиране. 

Тогава 111 депутати бяха „против“, 86 „за“, а 20 се въздържаха. 

На 10 октомври 2013 г. депутатите от ГЕРБ внесоха втори вот, този път заради провала в политиката на регионалното развитие и инвестициите. На 17 октомври вотът бе отхвърлен.

Трети вот на недоверие бе внесен от ГЕРБ заради политиката на кабинета в сектор „Сигурност“. Гласуването беше на 12 февруари 2014 г. Със 116 гласа „против“, 93 „за“ и 8 въздържали се, депутатите отхвърлиха и този вот на недоверие.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Почина&nbsp;авторът на песента Like a Virgin, изпълнявана от Мадона</p>

Американският композитор Били Стайнбърг почина на 75 години в Лос Анджелис

Свят Преди 2 минути

Семейството на Стайнбърг го описа като „визионер, предан съпруг, любящ баща и един от най-влиятелните композитори на своето време“

Посочиха най-опасните зодиакални знаци: Те изпиват енергията ви

Посочиха най-опасните зодиакални знаци: Те изпиват енергията ви

Любопитно Преди 9 минути

Астролози разкриват кои знаци изсмукват емоциите ни безмилостно и как фино ни оставят без сили след обикновен разговор

Денков за „Петрохан“: Не познаваме жертвите, атаката цели да отклони вниманието

Денков за „Петрохан“: Не познаваме жертвите, атаката цели да отклони вниманието

България Преди 1 час

Относно вътрешната политика Денков уточни, че не е обсъждал министерски постове с Андрей Гюров

Ослепителен старт на Сезона-Слънце на  “Като две капки вода”

Ослепителен старт на Сезона-Слънце на “Като две капки вода”

Любопитно Преди 1 час

AZIS е новият член на журито, заблестяха и новите девет звездни участници

Как Русия използва досиетата "Епстийн" за пропаганда

Как Русия използва досиетата "Епстийн" за пропаганда

Свят Преди 1 час

Русия използва скандала "Епстийн" за пропаганда и иска да внуши, че всички европейски политици са замесени

Най-продължителната атака - над 150 дрона свалени в Крим

Най-продължителната атака - над 150 дрона свалени в Крим

Свят Преди 1 час

В рафинерията в Илски в руския Краснодарски край избухна пожар след нападението с дронове

Сила, независимост, импулсивно поведение и упоритост: Какво вещае Китайската Нова година

Сила, независимост, импулсивно поведение и упоритост: Какво вещае Китайската Нова година

Любопитно Преди 2 часа

Според лунния календар, конят е един от 12-те знака на зодиака

<p>Асфалтът на Околовръстния път в София&nbsp;е като &quot;лунен пейзаж&quot;</p>

Капан за катастрофи и задръствания: Част от Околовръстния път в София е в окаяно състояние

България Преди 2 часа

Става въпрос за отсечката между кръговото кръстовище на Банкя и разклона за Суходол

Смъртоносна стрелба в САЩ: Двама убити на хокеен мач, трима ранени

Смъртоносна стрелба в САЩ: Двама убити на хокеен мач, трима ранени

Свят Преди 2 часа

Властите продължават да се опитват да съберат информация за случилото се и да разговарят със свидетели

<p>Кметът на Бистрица: &quot;Прекъсвам нечии интереси&ldquo; &ndash; какви са версиите за&nbsp;палежа</p>

Кметът на Бистрица след палежа: Прекъсвам нечии интереси

България Преди 3 часа

На кадри от камери се вижда как двама маскирани мъже пристигат с мотор иразливат запалителна течност върху колата и дома му

Зеленски: ССУ разработва мерки за противодействие на руските хакери

Зеленски: ССУ разработва мерки за противодействие на руските хакери

Свят Преди 3 часа

Той благодари на ССУ за работата ѝ в полза на Украйна

Един убит и двама ранени при нападение с  хладно оръжие в Сидни

Един убит и двама ранени при нападение с хладно оръжие в Сидни

Свят Преди 3 часа

Нападението е било извършено на натоварена търговска улица

<p>Ирландия разследва &quot;Грок&quot;</p>

Ирландия разследва "Грок" за опасни изображения

Свят Преди 4 часа

КЗД е водещият регулатор на ЕС по отношение на "Екс", тъй като дейността на американската компания в ЕС е базирана в Ирландия

Днес пийте много студена вода - какво повелява традицията на 17 февруари

Днес пийте много студена вода - какво повелява традицията на 17 февруари

България Преди 4 часа

Православната църква почита Свети Теодор Тирон