ГЕРБ с данни за финансови нарушения на кабинета
Бившият здравен министър Десислава Атанасова   
Източник: БГНЕС

Н ад 13 млн. лв. за допълнителни бонуси, награди и други стимулирания са раздали 11 министерства за една година. Това обяви на пресконференция Лиляна Павлова от ГЕРБ. Тя уточни, че от ГЕРБ са поискали информация от всички министерства за това какви средства са дали за допълнително стимулиране на служителите и членовете на политическите кабинети, какви консултантски договори и какви договори с медии са били сключвани.

По думите на Павлова, заради раздадените допълнителни средства, някои министерства вече нямат пари за режийните разходи. Към септември тази година средствата за тези дейности са изчерпани и не се знае как ще бъде приключена годината, коментира тя. Има масово делегиране на стандартни дейности на ресорните министерства на външни експерти и консултанти, посочи Павлова. По думите й това "експертно" правителство, поради липса на експертиза, е делегирало дейности на външни консултанти.

Тя даде пример с Министерството на регионалното развитие, което е сключило договор с външен изпълнител за подготовка на материали за участие на ръководството на министерството в международни прояви и конференции, въпреки създадената от това управление специална дирекция за тази дейност. Най-скандален, според Павлова, бил договор на Министерството на инвестиционното проектиране, при който министърът делегира своите функции на външен консултант, който да провежда държавната политика по устройство на територията.

Ивелина Василева посочи, че за една година в Министерството на околната среда и водите за постигнати резултати на служителите са дадени 1.9 млн. лв. Сключени са и повече от 70 договора за външни услуги на обща стойност 15.9 млн. лв. По думите й 12 от министерствата са генерирали разходи за медии на стойност 6.2 млн. лв. Министерски съвет е сключил договори с медии за 950 000 лв., Министерството на икономиката и енергетиката - за 1.7 млн. лв., Министерството на земеделието и храните пък е дало над 2 млн. лв., каза Василева. Тя посочи като "любопитни" два договора на Министерството на образованието и науката с в. "Дума" за поддържане на две страници.

За периода от юли 2013 г. до май 2014 г. здравният министър Таня Андреева е раздала 465 400 лв. на служители на министерството, 15 хил. лв. на политическия си кабинет. Това каза народният представител от ПГ на ГЕРБ Десислава Атанасова.

„Довчера смятахме, че Андреева симулира дейност по признание на пресцентъра на Министерски съвет. За симулацията на тази дейност плащат данъкоплатците. Има дефицит от 490 млн. лв. в Здравната каса, няма средства във Фонда за лечение на деца. Търсят се начини пациентите да си плащат лекарствата сами”, заяви Атанасова.

„Експертът” Андреева е предоговорила за заплащане към външни експерти за експертна помощ при организиране и участие в работни групи на стойност почти 5000 лева, поискала е становища на стойност 11 000 лева, устни консултации за 15 000 лева, други устни консултации в областта на електронно здравеопазване, медийна политика в размер на 15-20 хил. лв.”, посочи тя.

„За една година дори няма един закон, обсъждан в Народното събрание, който „експертът” Андреева да е защитила. За тази симулация на дейност не само че са плащани такива граждански договори, но и администрацията и политическият кабинет са си раздали допълнителни възнаграждения за постигнати резултати. За периода от юли до май Андреева е раздала 465 400 лева на служители на министерството, 15 000 лв. на политическия си кабинет и е сключила 176 граждански договора на стойност около 360 хил. лв. Освен гражданските договори, министърът на 30 май 2014 г. със срок на договора до 1 юли 2014 г. е подписала над 150 договора за изготвяне на медицински стандарти. Това й беше приоритет в работата – промяна на медицинските стандарти”, добави  Атанасова.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>&quot;Куца патица&quot;: Ролята на Макрон в драмата около наследството на Лагард завладява Европа</p>

Макрон може да влияе на наследството на Лагард в ЕЦБ преди президентските избори във Франция

Свят Преди 6 минути

Докато Европейската централна банка се опитва да потуши спекулациите, че президентът ѝ ще подаде оставка, ранното ѝ напускане би дало шанс на френския лидер

YouTube, Google и други платформи бяха засегнати от мащабен глобален срив

YouTube, Google и други платформи бяха засегнати от мащабен глобален срив

Свят Преди 15 минути

Над половин милион потребители се оказаха в капана на дигитален мрак, след като Google, Gmail и YouTube спряха едновременно. Глобалният срив парализира работата на хиляди приложения и уебсайтове в продължение на часове

<p>Мерц иска да стане &quot;европейският&nbsp;Карни&quot;</p>

Германският канцлер Фридрих Мерц се стреми да стане "европейският Карни" в условия на икономически и политически предизвикателства

Свят Преди 31 минути

Има шанс това, което помогна на канадския премиер, да се окаже полезно и за германския канцлер

Нов шоколадов десерт стана хит сред олимпийците в Милано

Нов шоколадов десерт стана хит сред олимпийците в Милано

Любопитно Преди 52 минути

Шоколадовото суфле в Олимпийското село следва успеха на шоколадовия мъфин на Олимпийските игри през 2024 г.

Кораб с трима души на борда изчезна в морето край Маслен нос

Кораб с трима души на борда изчезна в морето край Маслен нос

България Преди 1 час

В ранните часове на деня в района е бушувала буря със силен вятър

<p>Изненада в Мумбай: Макрон се появи по маратонки на крайбрежната алея</p>

Макрон взриви Мумбай: Френският президент на сутрешен крос преди ключови преговори за ИИ

Свят Преди 1 час

Докато лидерите чертаят бъдещето на технологиите, Еманюел Макрон се вля в ритъма на Индия с джогинг по „Марин Драйв“. След спорта той и първата дама почетоха жертвите на терора, преди важните разговори с Нарендра Моди за стратегическо партньорство

Европа издига „Стена срещу дронове“: Как новата стратегия на ЕК ще защити България

Европа издига „Стена срещу дронове“: Как новата стратегия на ЕК ще защити България

България Преди 1 час

Условията за сигурността и за икономиката в някои региони продължават да се влошават заради войната и е необходима допълнителна подкрепа от ЕС

Зеленски обвини Русия в забавяне на мирния процес

Зеленски обвини Русия в забавяне на мирния процес

Свят Преди 1 час

"Русия се опитва да протака преговорите, които вече можеха да навлязат в последния си етап", написа Зеленски в X

Обилен сняг парализира Букурещ, отменени и пренасочени полети

Обилен сняг парализира Букурещ, отменени и пренасочени полети

Свят Преди 1 час

Тази нощ Метеорологичната служба на Румъния е издала червен код за опасни снеговалежи за района на Букурещ и окръг Илфов

,

Как студът влияе на костите и ставите ни

Любопитно Преди 1 час

Поредната вълна от застудяване вече обхвана страната, носейки рязък спад на температурите

<p>Коя е Ангелина Тодорова - кандидат за служебен регионален министър (БИОГРАФИЯ)</p>

Коя е Ангелина Тодорова - Бонева - кандидат за служебен регионален министър

България Преди 1 час

Тя е български държавен служител и експерт в областта на регионалното развитие, планирането и управлението на европейски програми

<p>Кой е Стоил Цицелков&nbsp;- кандидат за заместник&nbsp;премиер в служебното правителство (БИОГРАФИЯ)</p>

Кой е Стоил Иванов Цицелков - кандидат за заместник премиер в служебното правителство

България Преди 2 часа

Той придоби публична известност покрай работата си в Обществения съвет към Централната избирателна комисия