Депутатите отхвърлиха ветото на президента
Парламент   
Източник: БГНЕС

С ъс 130 гласа парламентът отхвърли на извънредно заседание ветото на президента върху промените в закона за държавния бюджет за 2013 г.

Срещу ветото на държавния глава бяха депутатите от БСП, ДПС и "Атака", 93- мата народни представители от ГЕРБ застанаха зад президента. Въздържали се нямаше.

Дебатите продължиха три часа и половина, а при гласуването лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов имаше проблеми с картата си. След първоначалното обявяване на резултатите, от левицата направиха жест към него и поискаха прегласуване на вота. Техническият проблем обаче продължи и при второто гласуване.

С друго гласуване НС отмени свиканото по същата тема заседание на парламента на 30 август.

Лидерът на БСП Сергей Станишев заяви, че ветото на Росен Плевнелиев е част от огромните напъни да се попречи на възстановяването на парламентаризма и на нормална демократична държавност. Защото каква промяна изобщо може да се случи в политиката при бюджета на Симеон Дянков – естествено никаква.

Вече трети месец правителството на г-н Орешарски работи въпреки неимоверните усилия – политически, финансови, медиите, всички усилия, които се хвърлят, за да му се пречи да работи. Правителството работи въпреки калинките, посочи Станишев.

Не вярвам да не е информиран президентът, че целият резерв за непредвидими разходи от няколко стотин милиона лева е потрошен и опоскан от правителството на Борисов и Плевнелиев до края на май, а и няма никакъв оперативен резерв. Не вярвам да не е чул президентът, че не са планирани много разходи по закон, пари, нужни за социални групи в тежко положение. Не вярвам Плевнелиев да не знае, че само веднъж за 24 г. български президент е налагал вето върху бюджет при това за конкретни текстове, а не върху числа. Не вярвам президентът да не знае, че няма частично вето върху Закона за държавния бюджет, заяви Станишев.

Лицемерие е да кажеш подкрепям социалните разходи, но налагам вето върху части от други текстове. Това е лъжа. Да повярвам, че всичко това не го знае президентът, би означавало да го обвиня в тотална некомпетентност. Не искам да го направя и да кажа, че в институцията президентство е пълно с "калинки" и некадърни чиновници. Аз вярвам, че не е баш така. Значи причината на ветото е различна – политическа, заяви червеният лидер.

Председателят на ГЕРБ Бойко Борисов пък заяви, че "с днешната актуализация след 1 г. всички ние ще се чудим как да затягаме колана, за да можем да решим катастрофата, в която ще ни вкарат". Той изрази недоволство, че от смесените райони се докарвали хора за контрапротеста с автобуси. И аз сега говорих с моите колеги, колкото и да е странно ще призоваваме да не идват на протести нашите симпатизанти, обяви той.

Сергей Станишев толкова се е изнервил, не е лесно човек да е под чехъл, каза Борисов в коментар на изявлението на Станишев, че не иска акъл от Борисов. Той уточни, че Станишев е под чехъл на „човека, който реално управлява БСП - Моника Йосифова. И всички го знаят. Категорично”. По повод изказването му, че Георги Първанов съжалява, че е посочил Сергей Станишев за наследник на лидерския пост в БСП Борисов заяви: „Той го казва. Вижте, че се вайка всеки ден човекът, като гледа какво е оставил в БСП”. Народното събрание преодоля ветото на президента Росен Плевнелиев върху актуализацията на бюджета и за трети път я прие в предложения вид

Финансовият министър Петър Чобанов каза, че се намираме в ситуация на една застинала икономика, дори в номинално изражение. "За второто тримесечие номиналното нарастване е само 0,6%, което е сериозен сигнал за процесите, случващи се в икономиката и за вероятност от настъпването на рецесия", заяви Чобанов. Това се дължи на прогонването на инвеститори, на административен натиск и произвол, на разбиване на бизнес средата, генериране на сериозни задължения и просрочия от страна на държавата.

В последните 4 години липсваха реформи, подчерта министърът и припомни за резерва на НЗОК - бяха похарчени парите предназначени за реформа, чрез национализация на този резерв. Какво заварваме – намираме се в бюджет, който продължава тенденцията за провеждане на проциклична фискална политика, на политика, която стопира всякакви възможности за растеж. Създадена е илюзия за фискална дисциплина, дефицитът през 2010 г. е в размер на 2,8 милиарда лева. Намираме се в ситуация на неплащане навреме на бизнеса, натрупване на просрочия, заяви още Петър Чобанов.

Ветото на държавния глава е чисто политически акт, с който той преследва още по ясни политически цели, каза председателят на ДПС Лютви Местан по време на дебатите. По думите му, същинската цел на ветото, която няма нищо общо с официалните писмени мотиви, е да подчертае зависимостта на парламентарната подкрепа за кабинета "Орешарски" от гласовете на "Атака". Втората цел, според него, е на тази база да се налее нова енергия на протестите. Третата цел, вече на базата на първите две, е президентът, който очевидно ускорено губи ролята си на национален обединител, да играе една нова роля - ролята на морален съдник, на морален цензор на българската политика.

Според Местан това не е вето върху актуализацията на бюджета, а е вето срещу програмата на правителството. Лидерът на ДПС посочи още, че е различно да наложиш вето по конституционалност, каквото е ветото на Жельо Желев, и по целесъобразност. Ето това прави безпрецедентен акта на държавния глава, каза Местан.

Той се обърна към премиера Пламен Орешарски с думите, че кабинетът ще има подкрепата на ДПС, защото е вярна философията на проекта за актуализация и призова тя да бъде задълбочена и разгърната в проекта за бюджет за 2014 г., за да се разграничи от бюджетите на ГЕРБ.

Лютви Местан призова президента да се опита да възстанови конституционната си медиаторска роля и въпреки резултата от днешното гласуване да бъде обединител на нацията.

Междувременно протестиращи и контрапротестиращи са около сградата на парламента. Те са разделени от плътни полицейски кордони, за да се избегнат сблъсъци.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Това показва, че Русия се готви за война с НАТО

Това показва, че Русия се готви за война с НАТО

Свят Преди 7 часа

Русия разширява присъствието на войските си по границата си със Запада

Задържаният за убийството на Магдалена остава в ареста

Задържаният за убийството на Магдалена остава в ареста

България Преди 12 часа

Според съда съществува опасност да се укрие или извърши друго престъпление

БНБ отговори на въпросите за еврото

БНБ отговори на въпросите за еврото

България Преди 12 часа

Дизайнът на евромонетите с българска национална страна е одобрен

Почина актьорът Румен Димитров

Почина актьорът Румен Димитров

България Преди 12 часа

От 2017 до 2021 г. е заместник-министър на културата в Министерството на културата на Република България.

Страшно земетресение, чакат цунами, евакуация в Чили

Страшно земетресение, чакат цунами, евакуация в Чили

Свят Преди 13 часа

Чилийските власти издадоха сигнал за евакуация на целия крайбрежен участък на Магеланския проток

Тръмп ще отнеме на Харвардския университет статута му на освободен от данъци

Тръмп ще отнеме на Харвардския университет статута му на освободен от данъци

Свят Преди 13 часа

"Те си го заслужават!", написа Тръмп в платформата Truth Social

Ново земетресение разтърси Истанбул

Ново земетресение разтърси Истанбул

Свят Преди 13 часа

Епицентърът на земетресението се е намирал на 23 километра от града

МВР и БАБХ установиха фалшиви хранителни добавки

МВР и БАБХ установиха фалшиви хранителни добавки

България Преди 13 часа

По случая е образувана проверка и е съставен констативен протокол

<p>&bdquo;Огромен удар&ldquo; за принц Хари</p>

„Огромен удар“ за принц Хари, загуби и обжалването по делото за полицейската му охрана

Свят Преди 13 часа

По време на делото от екипа на принц Хари заявиха, че „животът му е застрашен“

Нова тенденция в Румъния: Вълна от подкрепа за Джордже Симион в ТикТок

Нова тенденция в Румъния: Вълна от подкрепа за Джордже Симион в ТикТок

Свят Преди 14 часа

Потребители публикуват кратки видеа, в които "не казват за кого ще гласуват", а на заден план се чува песента "Доведи конете, Симионе"

Предлагат шефът на ДАНС да оглави Комисията по досиетата

Предлагат шефът на ДАНС да оглави Комисията по досиетата

България Преди 14 часа

Бившият конституционен съдия Константин Пенчев е предложен за негов заместник

Директорът на ОДМВР-Хасково подаде оставка

Директорът на ОДМВР-Хасково подаде оставка

България Преди 14 часа

До тук се стигна след напрежението снощи в Хасково

С този темп Русия ще превземе Украйна след три века

С този темп Русия ще превземе Украйна след три века

Свят Преди 14 часа

Невероятно е, че зашеметяващите загуби на хора и оборудване все още не са спрели руската армия

<p>Фенове на Ливърпул предизвикаха земетресение&nbsp;</p>

Фенове на Ливърпул предизвикаха земетресение от 1,74 по скалата на Рихтер

Любопитно Преди 14 часа

Не само феновете на Тейлър Суифт могат да предизвикват миниземетресение, доказаха учени