Г решки и лицемерна дипломация на американски и европейски политици допускат Милошевич да се наложи като неизбежен събеседник, за да бъде постигнато през 1995 г. споразумението от Дейтън.

Но той отдавна вече не може да се спре. Демонът на войната го е завладял изцяло и не го напуска. Започнал е и е загубил три войни до този момент, но продължава да търси кървавия сблъсък и в Косово.

Започва етническо прочистване и 800 000 албанци са принудени да напуснат областта.

След като са изчерпани всички дипломатически опити за обуздаване на Милошевич и агресивните му генерали, през 1999 г. в продължение на 11 седмици авиация на НАТО бомбардира правителствени и военни сгради и обекти в Белград и в други сръбски градове и принуждава Милошевич да нареди на сръбските сили да напуснат Косово.

Най-после през септември 2000 г. на президентските избори мнозинството гласува срещу своя бивш "национален герой" и на 2 октомври го отстранява от власт, въпреки опитите му да запази властта чрез подчиняващите му се в продължение на години съдебни органи.

Милошевич се скрива в резиденцията си

в Белград, където е решен да се отбранява и с оръжие. На 1 април 2001 г. успяват да го арестуват, на 29 юни е изпратен в Хага, на 12 февруари 2002 г. започва процесът.

Неговият брат Борислав, съпругата му Мира Маркович, синът Марко и дъщерята Мария, отдавна със статут и поведение на милионери, се крият в Русия. Премиерът Джинджич, който го предаде на трибунала в Хага, и висши служители като някогашния шеф на полицията в Белград, който не нареди стрелба срещу демонстрацията на 2 октомври 200 г., са убити.

Когато Милошевич почина, обвинението в хагския съд беше приключило с изложението си, но защитата се бавеше, най-често заради прекъсвания, свързани със здравословното състояние на обвиняемия... Според прокурора Карла дел Понте към момента на смъртта си Слобо имал 40 часа да подготви защитата си.

В портрет на покойния, излъчен в събота, Би Би Си заключи: "Ще помнят Слободан Милошевич като националист, който въвлече в катастрофа страната си и Балканите. Или като играч, който използваше за залог човешкия живот и употребяваше конфлитите, за да се укрепи на власт. Ще има обаче и някой, който искрено да скърби за него".

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Kрайната десница с провал на местните избори във Франция

Kрайната десница с провал на местните избори във Франция

Свят Преди 4 часа

Грегоар: Париж реши да остане верен на своята история

Израел обяви, че ще воюва до край и разширява наземната операция в Ливан

Израел обяви, че ще воюва до край и разширява наземната операция в Ливан

Свят Преди 5 часа

Разширяването ще започне през идващата седмица

Куба се готви за атака от САЩ, но търси преговори

Куба се готви за атака от САЩ, но търси преговори

Свят Преди 7 часа

Страната прави всичко възможно, за да се справи със ситуацията

Пожар унищожи луксозни яхти за 100 млн. долара в Бодрум

Пожар унищожи луксозни яхти за 100 млн. долара в Бодрум

Свят Преди 9 часа

Пожарът е избухнал около 3:40 ч. през нощта на яхта, закотвена в пристанището

Говори една от жертвите на Епстийн - актрисата Лиса Филипс

Говори една от жертвите на Епстийн - актрисата Лиса Филипс

Свят Преди 10 часа

Звездата разказа за ужаса и манипулациите, на които е била подложена

Жена умря по време на полет, миризма на разложение и шок в самолета

Жена умря по време на полет, миризма на разложение и шок в самолета

Свят Преди 11 часа

Жена на около 60 години е починала около час след излитане

Словения ограничи дизела и бензина, армията се намеси

Словения ограничи дизела и бензина, армията се намеси

Свят Преди 11 часа

Ограниченията ще останат в сила до второ нареждане

Иран заплаши да унищожи петролните и газови съоръжения в Близкия изток

Иран заплаши да унищожи петролните и газови съоръжения в Близкия изток

Свят Преди 12 часа

Калибаф заяви, че инфраструктурата в региона на Близкия изток ще се превърне в „легитимна цел“

ГЕРБ преизбра Бойко Борисов за председател

ГЕРБ преизбра Бойко Борисов за председател

България Преди 12 часа

По предложение на Борисов, делегатите преизбраха за заместник-председатели на ГЕРБ Томислав Дончев и Даниел Митов

Тръмп ще разположи агенти на ICE на летищата в САЩ

Тръмп ще разположи агенти на ICE на летищата в САЩ

Свят Преди 12 часа

"В понеделник ICE ще отиде на летищата, за да помогне на нашите чудесни агенти от TSA, които са останали на работа", написа той в публикация в Трут Соушъл

10 години от атентатите на летището и метрото в Брюксел

10 години от атентатите на летището и метрото в Брюксел

Свят Преди 13 часа

Властите посочват, че след въпросните атентати са засилили белгийското разузнаване и мерките за борба с тероризма

Британски министър: Няма доказателства, че Иран насочва ракети срещу Европа

Британски министър: Няма доказателства, че Иран насочва ракети срещу Европа

Свят Преди 13 часа

Лондон ще работи със съюзниците за деескалация на конфликта

<p>Манипулирано видео на Хавиер Бардем заблуждава потребителите в социалните мрежи</p>

Фалшиво видео подвежда за превода на речта на Хавиер Бардем на "Оскарите"

България Преди 13 часа

Вероятно клипът е създаден с помощта на изкуствен интелект (ИИ), който позволява лесно манипулиране на аудио и видео

<p>САЩ ускоряват доставките на F-16V за Тайван</p>

Тайван ще получи изтребители F-16V още тази година

Свят Преди 14 часа

Доставките са част от сделка на стойност 8 милиарда долара със САЩ

Зверска катастрофа в Стара Загора, 22-годишна жена е с опасност за живота

Зверска катастрофа в Стара Загора, 22-годишна жена е с опасност за живота

Свят Преди 14 часа

Пътнотранспортното произшествие е настъпило на кръстовището на ул. "Отец Паисий" и ул. "Августа Траяна"