Б ившият югославски президент Слободан Милошевич е починал в затвора в Хага тази сутрин, съобщи Международният трибунал в Хага. Новината огласи първо белградското радио Б92, цитирайки неофициални източници. Всички сръбски електронни медии също информират за смъртта на Слобо.

Според официални данни Милошевич е бил мъртъв няколко часа преди да бъде намерено тялото му. Пазачът го е открил, след което извикал дежурния лекар, който потвърдил смъртта. Председателят на трибунала е дал нареждане да се извърши пълно разследване.

Семейството на бившия югославски президент, съпругата му и синът, които се укриват от сръбското правосъдие, по всяка вероятност са в Русия. Дъщерята на Слобо живее в Черна гора. Радио 92 уточнява, че близките на Милошевич са информирани за края му.

Първа реагира Социалистическата партия на Сърбия, чиито дългогодишен председател бе Милошевич. "Слободан Милошевич не е умрял в Хага, той е убит в Хага. Но преди това успя да защити националните и държавни интереси на Сърбия и сръбския народ, за което всички трябва да му бъдат благодарни, тъй като това е от голяма полза за нашето бъдеще.

Смъртта на Милошевич е голяма загуба за Сърбия, сръбския народ и за Социалистическата партия на Сърбия", заяви председателят Ивица Дачич.

Братът на бившия лидер - Борислав обвини Международния трибунал, че е "изцяло отговорен" за неговата кончина. Социалистическата партия на Сърбия също съобщи, че очаква Хага да обясни как е починал Милошевич и защо не е дадено разрешение той да се лекува в Москва.

Международният трибунал в Хага няма никаква вина

за смъртта на бившия югославски президент, побърза да заяви обаче Кристиан Шартие, говорител на съда. Трибуналът полага максимални грижи за обвинените от него, като това се отнася особено за този обвиняем, увери Шартие и допълни, че съдът не може да бъде обвинен в небрежност.

ЕС заяви, че смъртта на бившия югославски лидер не освобождава Сърбия от отговорността да предаде заподозрените във военни пресъпления от войните на Балканите през 90-те години.

Политически за Белград кончината не променя по никакъв начин необходимостта да се разчистят сметките с наследството от войните в региона, подчерта австрийският външен министър Урсула Пласник, чиято страна председателства съюза.

Хърватският президент Стипе Месич изрази съжаление, че Слободан Милошевич няма да може да бъде осъден.

Жалко, че не доживя края на процеса, за да получи присъдата, която заслужава, изтъкна Месич.

Външният министър на Сърбия и Черна гора Вук Драшкович също съжали, че бившият югославски лидер си отиде преди да отговори пред правосъдието за действията си. На няколко пъти Милошевич нареди срещу мен да бъде извършен атентат, посочи Драшкович в Залцбург.

През февруари Международният съд за военнопрестъпленията във бивша Югославия (ICTY) отхвърли молбата на Слободан Милошевич да бъде временно освободен, за да се лекува в Русия.

Съдът обаче разреши на бившия югославски президент да бъде лекуван в Холандия от доктори, посочени от самия него. 64-годишният Милошевич страда от болно сърце и високо кръвно налягане.

Слобо бе в затвора от юни 2001 г., когато бе предаден от тогавашния премиер Зоран Джинджич, който пък бе убит преди три години в Белград.

Бившият югопрезидент бе изправен пред съда в началото на февруари 2002 г. по обвинения за над 60 военни престъпления, престъпления срещу човечеството и геноцид по време на войните в Хърватия, Босна и Косово в периода 1991-1999 г.

Процесът срещу него обаче бе прекъсван многократно заради здравословните му проблеми.

Миналата седмица пък в затвора бе намерен обесен при съмнителни обстоятелства Милан Бабич, лидер на сърбите в Хърватия по време на войната.

Слободан Милошевич дойде на власт като лидер на сръбските комунисти в края на 80-те години. Една от първите му стъпки бе да премахне автономията на Косово. Той се смяташе за един от най-големите виновници за войните на територията на бивша Югославия и бе свален от власт на 5 октомври 2000 г.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
.

4 храни, които са вредни за консумация с шампанско

Любопитно Преди 24 минути

Чаша шампанско в новогодишната нощ е задължителен ритуал за почти всеки

.

Стартираха военните маневри на Китай около Тайван

Свят Преди 30 минути

Ученията стартираха броени часове след като китайските въоръжени сили обявиха, че ще проведат подобни маневри близо до териториалните води

"Искате ли да хапнете нещо?": Тръмп осигури обяд за журналисти по време на срещата си със Зеленски

"Искате ли да хапнете нещо?": Тръмп осигури обяд за журналисти по време на срещата си със Зеленски

Свят Преди 10 часа

Малко след като двете делегации се оттеглиха в трапезарията, Тръмп попита репортерите, правещи протоколни снимки на официалните лица, дали искат да хапнат нещо

Зеленски пристигна в "Мар-а-лаго" за среща с Тръмп (СНИМКИ)

Зеленски пристигна в "Мар-а-лаго" за среща с Тръмп (СНИМКИ)

Свят Преди 10 часа

Това е първата лична среща между Тръмп и Зеленски от 17 октомври насам

Екзитпол: "Самоопределение" на Албин Курти печели изборите в Косово

Екзитпол: "Самоопределение" на Албин Курти печели изборите в Косово

Свят Преди 11 часа

Ако резултатите се потвърдят, „Самоопределение“ ще трябва да намери коалиционен партньор за съставяне на управляващо мнозинство

Тръмп проведе телефонен разговор с Путин преди срещата със Зеленски

Тръмп проведе телефонен разговор с Путин преди срещата със Зеленски

Свят Преди 12 часа

Кремъл потвърждава, че Путин и Тръмп са говорили по телефона

Трима души в неизвестност след наводнения в Испания

Трима души в неизвестност след наводнения в Испания

Свят Преди 12 часа

През последните години Испания е сред държавите, най-силно засегнати от климатичните промени

„Скокът на празничния секс“ – защо всяка Коледа интимността рязко се увеличава

„Скокът на празничния секс“ – защо всяка Коледа интимността рязко се увеличава

Любопитно Преди 12 часа

Макар че традиционно са наричани „най-прекрасното време на годината“, празничните дни често са наситени с напрежение, а сексът е начин за справяне с него

Зеленски и Тръмп ще разговарят с европейски лидери

Зеленски и Тръмп ще разговарят с европейски лидери

Свят Преди 13 часа

Самият Зеленски заяви отделно, че вече е провел „подробен телефонен разговор“ с британския премиер Киър Стармър

Мальовишката трагедия преди 60 години: Оцелял разказва за ужаса в Рила, вдъхновил филма "Лавина"

Мальовишката трагедия преди 60 години: Оцелял разказва за ужаса в Рила, вдъхновил филма "Лавина"

България Преди 13 часа

На склона на връх Орлето пада лавина и затрупва 16 души. Оцелелите са само петима

Българи задържани в Гърция за нелегален внос на овце

Българи задържани в Гърция за нелегален внос на овце

България Преди 14 часа

По данни на властите българите са внесли в Гърция пет овце без задължителните ветеринарни сертификати и са се опитали да ги продадат на местния пазар

Битка с брашно, яйца и фойерверки: Необичайният фестивал Els Enfarinats в Испания

Битка с брашно, яйца и фойерверки: Необичайният фестивал Els Enfarinats в Испания

Любопитно Преди 14 часа

Всеки 28 декември испанското градче Иби се превръща в „бойно поле“ по време на 200-годишния фестивал Els Enfarinats, където местни жители и туристи инсценират преврат и се замерят с брашно, яйца и фойерверки, а събраните „глоби“ даряват за благотворителност

Голям пожар в склад за санитарни материали в Букурещ

Голям пожар в склад за санитарни материали в Букурещ

Свят Преди 14 часа

Десетки пожарникари се опитват да потушат пламъците, а властите изпратиха предупредителни съобщения чрез системата RO-Alert до жителите в района

„Не съм създадена да бъда майка“: Какво се случи с отчуждения син на Бриджит Бардо

„Не съм създадена да бъда майка“: Какво се случи с отчуждения син на Бриджит Бардо

Свят Преди 15 часа

Ето всичко, което трябва да знаете за сина на Бриджит Бардо – Никола-Жак Шарие