195 загинали и близо 300 ранени - това е последната равносметка от кървавата трагедия в Мумбай, съобщиха властите в Индия.

Според Шантарам Джадав от службата за контрол на бедствията обаче броят на жертвите може да нарасне още, тъй като има други тела на път за болниците.

Тази сутрин индийските командоси убиха последните останали въоръжени мъже, превзели луксозния хотел "Тадж Махал", с което приключи 60-часовата трагедия във финансовата столица на Индия.

"Тадж Махал" е под наш контрол, обяви сутринта началникът на полицията в мегаполиса Хасан Гафур, цитиран от Ройтерс.

Операцията за прочистването на хотела от барикадиралите се терористи приключи, атаката срещу Мумбай приключи, всички нападатели са ликвидирани, обяви той 57 часа след началото на координираните атаки.

Трима терористи са убити, съобщи на репортерите, струпали се пред хотела, командирът на елитните командоси от Гвардията за национална сигурност, които осъществиха операцията с кодово име "Циклон".

По думите му обаче операцията не може да се смята за приключила, докато не бъде проверена всяка стая в луксозния хотел. Огромният комплекс има около 400 помещения.

Последният етап от драмата започна около 22 ч. снощи местно време, когато неочаквано на втория етаж на историческата сграда бе открита малка група терористи, които над 10 часа оказваха яростна съпротива на специалните части.

Едва около 8 ч. сутринта стотината командоси успяха да постигнат решаващ прелом. По това време от прозорците на първия етаж излизаше гъст черен дим и силни пламъци. Според командирът на командосите терористите подпалвали помещенията, отстъпвайки пред неговите бойци.

Индийските командоси са спасили общо 610 души от двата големи хотела и еврейския център в Мумбай, които бяха окупирани от въоръжените нападатели, съобщи представител на индийските сили за сигурност, цитиран от Франс прес.

Благодарни тълпи индийци се струпаха около шест автобуса с изтощени и небръснати командоси, като се ръкуваха с тях и им подаряваха цветя, съобщава АП.

Командосите, облечени в черни униформи, заявиха, че им е наредено да не говорят за операцията, но споделиха, че не са спали, откакто започна драмата.

Индия и финансовото й сърце Мумбай имат нужда от ново ръководство,

което да бъде по-подготвено да се справи с тероризма, пише индийският писател Аравинд Адига в "Таймс". Според него провалът на управниците на Мумбай и Индия като цяло е бил тотален.

"Трябва да аплодираме храбростта на полицията, пожарникарите и войниците, които се борят с терористите. Но същевременно трябва да потърсим отговорност от онези над тях - политиците."

Адига, който има индийско и австралийско гражданство, е роден в Ченай, но понастоящем живее в Мумбай. За своя дебютен роман "Белият тигър" той спечели престижната награда "Букър" за 2008 г.

Президентът на САЩ Джордж Буш заяви, че е натъжен от трагедията в Мумбай. "Лора и аз сме дълбоко натъжени от факта, че най-малко двама американци загинаха в Мумбай, а други са ранени след ужасяващите атентати. Ние също така скърбим за загубата на толкова много човешки животи от други държави, като всички те са в мислите и молитвите ни", каза той.

Джодрдж Буш изтъкна, че световната общност ще продължи да се бори с екстремизма, който "не предлага нищо, освен насилие и безнадеждност".

Новоизбраният президент на САЩ Барак Обама също изрази съпричастие

с кошмара в индийския мегаполис. Терористите няма да сломят индийската велика демокрация и борбата на световната общност срещу тях, заяви той.

"Съпругата ми Мишел и аз изразяваме своите най-дълбоки съболезнования на онези американски граждани, загубили свои близки в безпрецедентните атентати", се казва в комюнике, разпространено от щаба на Обама.

"САЩ трябва да застане до Индия и всички нации и хора по света трябва да се заемат с унищожаването на терористичните мрежи и да сразят тяхната идеология, която е идеология на омразата", се казва още в него.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Унгария: Гняв и задоволство от разкритията за лукса на Орбан

Унгария: Гняв и задоволство от разкритията за лукса на Орбан

Свят Преди 8 минути

Унгария е шокирана от разточителството, а новият премиер има и много по-големи цели

Големият победител Денисиньо от Hell’s Kitchen: В кухнята съм от 8-годишен, защото нямаше къде да живея! (ВИДЕО)

Големият победител Денисиньо от Hell’s Kitchen: В кухнята съм от 8-годишен, защото нямаше къде да живея! (ВИДЕО)

Любопитно Преди 14 минути

Денисиньо влиза в разговора с огромна благодарност - не толкова за паричната награда, колкото за титлата и признанието, че е успял да стигне до самия край

5 часа борба за живот: 11 души оцеляха след самолетна катастрофа в океана край Флорида

5 часа борба за живот: 11 души оцеляха след самолетна катастрофа в океана край Флорида

Свят Преди 32 минути

Спасителните екипи са били на тренировъчна мисия в района, когато получават сигнала

САЩ: Китай настоява за свободен достъп през Ормузкия проток

САЩ: Китай настоява за свободен достъп през Ормузкия проток

Свят Преди 1 час

"Пекин ще действа прагматично, за да ограничи военната подкрепа за Иран"

След близо 30 години: САЩ готвят исторически удар срещу Раул Кастро

След близо 30 години: САЩ готвят исторически удар срещу Раул Кастро

Свят Преди 2 часа

Плановете са да бъдат повдигнати обвинения срещу кубинския лидер за свалянето на самолети през 1996 г.

Силно земетресение разтърси японския остров Иво Джима

Силно земетресение разтърси японския остров Иво Джима

Свят Преди 3 часа

Трусът е станал в 00:34 ч. местно време на дълбочина 10 км на остров Хахаджима

Тежки съдби: "Убийствата на честта" в Чечения

Тежки съдби: "Убийствата на честта" в Чечения

Свят Преди 3 часа

Северен Кавказ е сред руските региони с най-много случаи на семейно насилие - разделяне на майки от децата им, отвличания

Корупционният скандал в Украйна: Застрашен ли е Зеленски

Корупционният скандал в Украйна: Застрашен ли е Зеленски

Свят Преди 3 часа

В разгара на корупционния скандал, който предизвика политическо земетресение в Украйна, беше задържан бившият шеф на кабинета на президента Зеленски

Снимката е илюстративна

15 май: Когато Елън Чърч разби „мъжкия свят“ в небето

Любопитно Преди 3 часа

Вижте какво се е случило на този ден в историята

Топло начало на деня, след обяд се задават гръмотевици и дъжд

Топло начало на деня, след обяд се задават гръмотевици и дъжд

България Преди 3 часа

Максималните температури ще бъдат между 19° и 24°, в София - около 20°

Талантливият Денисиньо е новият шампион на Hell’s Kitchen

Талантливият Денисиньо е новият шампион на Hell’s Kitchen

Любопитно Преди 11 часа

Той грабна победата след оспорван и запомнящ се сблъсък срещу непоклатимата Спирова

Украйна разби най-голямата руска атака

Украйна разби най-голямата руска атака

Свят Преди 12 часа

95% от руските дронове са били свалени и неутрализирани

Иран пусна китайските кораби през Ормузкия проток

Иран пусна китайските кораби през Ормузкия проток

Свят Преди 13 часа

Вчера китайски супертанкер с два милиона барела иракски суров петрол премина

Приеха промените в НПК на първо четене в комисия

Приеха промените в НПК на първо четене в комисия

България Преди 13 часа

С промените се въвежда задължение за компетентните правоприлагащи органи да уведомяват относно процесуалните права