Райската градина може и да е зеленчукова. При това в града
Градско градинарство   
Източник: Istock/Getty Images

Да превърнеш града в райска градина изглежда невъзможно, затова Никола Бончев и група съмишленици решават да си направят зеленчукова. Както ще се окаже няколко години по-късно: тя ще е истински рай за хората, които я поддържат и тези, които искат да се включат ще станат все повече.

За това какво е градско земеделие – и има ли то почва у нас, пред Vesti.bg и Вдъхновените разказва Никола Бончев.

„Започнахме с изграждането на „Градина заДружба“ през 2015-та година и с много труд и пот я направихме единствената по рода си и административен начин на функциониране в цяла България“, разказва Никола и допълва: „Каузата ни е да създаваме пространства, в които гражданите на София могат сами да определят, как да се развиват, как да се преобразяват.

Градските градинари
Градските градинари Източник: Никола Бончев, личен архив

Другата и не по-малко важна кауза е създаването на общност за взаимопомощ на място, което е „извън системата“, т.е. място на което никой не е задължен да консумира стоки, няма шефове и няма господари. Сами се финансираме и не използваме никакви външни парични ресурси, освен скромни дарения. От всеки един градинар зависи развитието и съществуването на градината, т.е. той/тя е отговорен с всяко свое действие за по-доброто развитие на малкото ни общество.“

Градското градинарство не е нито нещо ново, нито непознато. Никола разяснява каква е историята на това явление и какви са функциите му в обществото. „Градското градинарство винаги е било част от облика на един град. И то не за последните 200-300 години, а хилядолетия назад. Една от функциите му е била да осигури част от продоволствията, друга е била да осигури хранителна независимост на гражданите.

През 20-ти век обаче, за голямо съжаление индустриализацията и бурното разрастване на градовете „изяждат“ терените, върху които се намират градините и отглеждането на храна започва все повече да се свързва със селото и лека полека придобива негативна конотация свързана с назадничавост, ниско образование, лоши условия на живот и т.н.

За всеобща радост към края на 20-ти век градското градинарство преживява своя ренесанс и хиляди комунални градини започват да се появяват отново в градовете по целият свят. Защо са важни те са града и как помагат на хората в него? На първо време е най-бързата, лесна и почти безплатна връзка с природата – място, на което можете да стигнете за 5, 10 или 15 минути, но ви откъсва от шумотевицата на града и от стреса натрупан през деня. Там можете да останете сами сред природата, която вие и другите градинари сте създали и да се насладите на собствената си продукция.

На второ място една градина предоставя възможност за социални контакти без да има напрежение между самите хора: те си помагат, обменят знания, разговарят на различни теми, готвят и се хранят заедно, споделят и си почиват заедно.

На трето място, според десетки научни изследвания намалява риска от здравословни проблеми, като инфаркт, инсулт, депресия, страхови неврози и проблеми с моторният апарат.“

Началото на градското градинарство за Никола идва в квартал „Надежда“.

После стигат и до центъра и другите квартали на София. Има ли значение квартала и как ги приемат? Никола обяснява: „Изградихме няколко микро градинки из цяла София и едно от удоволствията в процеса беше да се гледат реакциите на хората в различните квартали. Ако в единият край на кв. „Надежда“ хората идваха и се включваха с работа, съвети или просто приказка и чаша студена вода, то на другият край на квартала вече ни гледаха с недоверие и ни се подиграваха. Цъкаха с език и даже не пожелаха да дойдат да си поговорим и да разберат защо го правим.

Интересно беше и в центъра на София. В кашпите пред МЗХ посадихме голямо количество растения, а хората работещи вътре пък започнаха да се грижат за тях. В градинката на пл. Португалия (близо до Орлов мост) съседите с голяма радост приеха растенията и се грижеха за тях. На следващата година някой даже се беше опитал да продължи градинката.

В кв. „Дружба“ пък бяхме приети буквално с отворени обятия. Може би една трета от настоящите градинари са от квартала или от близкото „Горубляне“. В момента може би цялата „Дружба 5“ знае за градината.

Промяната на средата дойде доста рязко – от една малка комунална градина изведнъж „Градина заДружба“ се превърна в най-голямата подобно място в София, с най-много участници и най-интересна симбиоза между човек и природа. За наша голяма радост не успяхме да нарушим местообитанията на тамошните видове, а даже се и развиват по-добре: да, вярно – крадат ни по малко от продукцията, но пък и ни пазят от вредители, а и имат повече храна.“

Защо обаче хората от забързания град решават да започнат да се занимават с градинарство?

Всеки има различни причини, казва Никола: „Някои го правят защото балкона им е отеснял за количествата, които искат да произведат. Други нямат дворове и/или къщи извън София и търсят място в самият град, за да посадят растения или да се запознаят със „себеподобни“.

Има такива, които искат да се откъснат от офисите и да си „размърдат кокалите“, трети искат само да помагат и да се чувстват част от една общност, четвърти искат сами да произвеждат чиста храна за себе си и семействата си. Нашата мотивационна работа се свежда само до това, да предадем съобщението, че комунални градини в София има, и че те могат да се включат в тях. Или да им помогнем сами да изградят една такава градина/общност.“

Със сигурност работата в споделена градина вдъхновява, а какво вдъхновява самия Никола? „Невероятният екип и стотиците хора, които са замесени или са били замесени в инициативата. Това са хора, които съвсем доброволно, без никаква лична облага инвестират огромна енергия, време, лични средства, за да може „Градина заДружба“ и „Градско градинарство – София“ да съществуват.

Другото, което мотивира много е това, че хора от различни прослойки, професионални сфери и образование могат толкова бързо, лесно и безпроблемно да се обединят около една кауза и да я защитават по всички възможни начини. Невероятно е да си в такъв екип и за мен е истинска чест да бъда част от него.

И не на последно място възможността сам да определяш света около теб без да чакаш месии или спасители.

Можете да разберете повече за градското земеделие от Никола Бончев на 17.09, когато той ще излезе на сцената на събитието TedXSofia.

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.

 

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Съдът отмени паричната гаранция на Иван Демерджиев</p>

Съдът отмени паричната гаранция на бившия вътрешен министър Иван Демерджиев

България Преди 9 минути

По делото не били приложени заключенията на назначените от Прокуратурата основна комплексна съдебна финансово-икономическа и строително-техническа експертиза

<p>&bdquo;Папата е перуанец; Бог обича Перу&ldquo;</p>

"Бог обича Перу": Страната празнува новия папа като един от тях

Свят Преди 9 минути

„Поздрав към всички и по-специално към моята скъпа епархия Чиклайо в Перу“

Папа Лъв XIV

Папа Лъв XIV си играел на свещеник като малък

Свят Преди 33 минути

Съсед казал на първокласника Робърт Превост, че ще един ден ще стане първият американски папа

Борисов: Ще приемем законодателни предложения и идеи от опозицията, ако те са добри

Борисов: Ще приемем законодателни предложения и идеи от опозицията, ако те са добри

България Преди 38 минути

Той отбеляза, че това не ги прави участници в управлението

Руски Су-25 репетират за парада на 9 май на Червения площад

Путин и Си: Какво да очакваме от военния парад в Москва

Свят Преди 1 час

Това ще бъде четвъртият парад с участието на хиляди войници и тежка военна техника на Червения площад от началото на инвазията на Русия в Украйна

Задържаха шофьор с над 4.28 промила алкохол във Варна, имал и 14 фиша

Задържаха шофьор с над 4.28 промила алкохол във Варна, имал и 14 фиша

България Преди 1 час

Органите на реда отчитат случая като антирекорд за града

Денят на Европа: Как София отбелязва празника

Денят на Европа: Как София отбелязва празника

България Преди 1 час

В столицата ще има различни прояви

Кирил Петков: Най-важното за страната сега е еврото

Кирил Петков: Най-важното за страната сега е еврото

България Преди 2 часа

Искаме да управляваме така, че нашите избиратели да са горди от действията ни, заяви съпредседателят на „Продължаваме Промяната”

💥Започна сезонът на гръмотевичните бури: Кои са най-опасните места?

💥Започна сезонът на гръмотевичните бури: Кои са най-опасните места?

Любопитно Преди 2 часа

Полезни съвети, които могат да спасят живот - какво никога да не правим при мълнии и как да се защитим?

Снимката е илюстративна

Кои са най мръсните пари на света ... буквално

Любопитно Преди 2 часа

Всеки е чувал неведнъж, че банкнотите са истинска среда за размножаване на бактерии

Ще оскъпи ли еврото банковите услуги и кредитите

Ще оскъпи ли еврото банковите услуги и кредитите

Пари Преди 2 часа

Какво означава край на лева за ежедневните ни разплащания, разяснява БНБ

<p>С празничен звън на камбани: Католическата общност у нас посрещна Лъв XIV</p>

С празничен звън на църковните камбани: Католическата общност у нас посрещна Лъв XIV

България Преди 2 часа

Хората приветстваха с вълнение, радост и надежда новия глава на Римокатолическата църква

Празник е! Имен ден имат...

Празник е! Имен ден имат...

Любопитно Преди 3 часа

На 9 май честваме пренасянето на мощите на свети Николай Чудотворец и паметта на свети пророк Исайя

Съветник на Путин: САЩ започват да разбират руските позиции

Съветник на Путин: САЩ започват да разбират руските позиции

Свят Преди 3 часа

В известна степен нашите искания, нашето мислене, нашите предложения се вземат предвид. Не всичките. Но процесът тече, заяви Юри Ушаков