Вятърът на промяната довя братята в Египет
Есам ел Ериан   
Източник: ЕПА/БГНЕС
11
Зп първи път Есам ел Ериан влиза зад решетките на 27-годишна възраст. Миналата неделя той излезе от затвора за осми път, вече на 57 години.

Престъплението, за което лекарят е бил затварян всеки път, е, че принадлежи към "Мюсюлмански братя" - най-влиятелното и добре организирано опозиционно движение в Египет, от което президентът Хосни Мубарак, Израел и САЩ отдавна се страхуват.

Египетските съдилища многократно отхвърляха исканията на братството да бъде признато за партия с аргумента, че конституцията забранява партии на религиозна основа.

Положението днес едва ли би могло да бъде по-различно от това през последните три десетилетия, през които негови членове бяха репресирани, арестувани, съдени във военни съдилища и пренебрегвани от египетските власти.

След последните бурни дни на масови протести срещу Мубарак сега правителството търси мюсюлманските братя, за да обсъди с техни представители бъдещето на Египет. В неделя вицепрезидентът Омар Сулейман се срещна с опозиционни групировки, като за първи път в преговорите участваше и движението.

Организацията, която дълго време беше извън закона, сега има добри шансове да изиграе важна роля, докато Мубарак се бори за оцеляване след 30 години на власт.

От 1981 г. все влизам и излизам от затвора, разказва Ериан, който е водеща фигура в движението.

"Изтърпявал съм всякакви видове мъчения. Окачвали са ме да вися на въжета, пребивали са ме, пускали са ми ток и са ме оставяли с часове навън на студа.

Трябва да отбележа, че отношението към мен се подобряваше с годините и с напредването на възрастта ми. Всичко това само засили моято решимост. Целта на режима на Мубарак е да монополизира не само властта, но и благата", споделя той.

Ериан е един от 34-те членове на "Мюсюлмански братя", които излязоха от затвора "Уади Натрун" миналата неделя, след като близките им го щурмуваха, надвиха охраната и освободиха затворниците по време на изплъзналите се от контрол протести из страната.

Мъжът, който бил арестуван миналия месец, по време на подготовката на демонстрациите, отишъл от затвора директно на площад "Тахрир", епицентъра на протестите.

Власт чрез бюлетината?

"Мюсюлмански братя" взе активно участие във въстанието, но десетилетията на репресии са научили братството да стои на заден план и то се старае да поддържа впечатлението, че ислямистите са само част от едно по-широко протестно движение.

"Ние не се стремим към властта, но участието ни в нея е наш дълг в един демократичен и независим процес. Нашата цел е да направим идентичността на нашето общество ислямска", обяснява той.

"Всеки има право да се съревновава и ако хората ни харесват, тогава какъв е проблемът? Ние пожертвахме много. Наше право е да спечелим мнозинство, както тук, така и във всяка друга страна, например в Турция."

Народният бунт срещу Мубарак предизвика тревога в Израел и в САЩ. Те се опасяват, че проислямското движение може да вземе властта чрез избори и в крайна сметка да успее да наложи шариата в Египет.

Движението безспорно е враждебно настроено към политиката на Израел и САЩ в региона. То е исторически свързано с палестинското радикално движение "Хамас" и споделя неговата вяра в необходимостта от въоръжена борба срещу Израел.

За разлика от екстремистките групировки, които се бориха срещу управлението на Мубарак през 90-те години обаче, светските лидери на братството в огромната си част са професионалисти с модерно образование - инженери, лекари, юристи, учители и университетски преподаватели.

Ядрото на членската му маса са хора от средната класа

или по-бедните прослойки в нея. Готовността на правителството да разговаря с братството означава политически завой с историческо значение и свидетелство, че "Мюсюлмански братя", което според редица анализатори играе игра на дълго изчакване, се е съхранило.

Досега западните правителства избягваха преките контакти с братството, за да не разгневят египетските власти. Те обаче не можеха да обяват групировката, която официално се отказа от насилието през 50-те години, за терористична организация.

В такава обезобразена политическа обстановка е невъзможно да се прецени колко голяма е в действителност популярността на движението.

На парламентарните избори през 2005 г., първата част от които премина сравнително свободно, ислямистите спечелиха 88 от 165 места. На следващия етап полицията вече спираше желаещите да гласуват.

Ислямска идентичност

Репресиите не успяха да спрат стремежа на движението да разшири обществената си подкрепа чрез благотворителност и социални дейности. Идеологията на братството стремително се просмука в училищата, домакинствата, медиите, книжарниците и дори в магазините за дрехи.

Възраждането на ислямизма се корени до голяма степен в разместването на социалните пластове, икономическите затруднения и разочарованието от политиката.

Поражението на арабските държави във войната от 1967 г., политическият вакуум, който се отвори с падането на светския панарабизъм на президента Гамал Абдел Насър през 70-те, и внезапният мир с Израел след години на вражда дадоха импулс на исляма да се превърне в конкурентна и алтернативна идеология.

За ислямистите обаче темата далеч надхвърля непосредственото бъдеще. Те смятат, че доминират в политическия пейзаж, като засяват терена с хора на правата вяра.

Много от водачите на братството, повечето от които са прекарали години в затвора, вярват, че ислямът е бъдещето, стига те да бъдат търпеливи и решителни. Те са уверени, че ислямът и шариатът в крайна сметка ще възтържествуват и работят за постигането на тази цел.

Братството, което е основано през 1928 г., иска демокрация,

която обаче да следва основните принципи на шариата. То от години призовава за повече политическа свобода, свобода на изразяване, свободни и честни избори, в които да бъдат представени хора от всякакви прослойки.

Привържениците на движението доминират и в повечето основни професионални синдикати, имат силно присъствие в университетите и ръководят хиляди благотворителни организации, осигуряващи здравни услуги и образование.

Може би най-модерният елемент в манифеста на "Мюсюлмански братя" обаче е защитата на "иджтихада" - иновативна интерпретация на Корана, чиято цел е да синхронизира ислямското право с изискванията на променящите се времена.

Страхът от иранския модел

Либералите, участващи във въстанието, също се притесняват от амбициите на братството - страхуват се, че ислямистите ще се възползват от бунта, разпален от смесица от политически и светски сили, за да излязат на върха, както се случи в Иран при революцията от 1979 г.

Според анализатори динамиката в египетската политика се е променила в сравнение с 90-те години, когато единственият двубой беше движението срещу правителството.

Бунтът от 25 януари разкри разнообразна палитра от либерални движения, която може да доведе до създаването на нови политически партии.

"Ситуацията не може да се сравнява с миналото. Не мисля, че този опит може да се повтори, или да се правят сравнения с Иран, но разбира се, съществуват такива опасения", коментира Диа Рашуан, експерт от центъра "Ал Ахрам" за политически и стратегически изследвания.

"Никой не може да предвиди бъдещето, но това въстание беше срещу един мрачен режим. Може да дойде нещо по-добро, но може също така да се стигне до хаос, тъй като може да се случи нещо, което да опорочи и саботира тази революция".
Коментари 11
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

11 коментара
 
Между блондинки: - Муцка, имам две добри новини! - О, какви са? - Направих си тест за бременност и се оказа положителен. Бременна съм! -…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
,

Храмът, пред който огънят спря: Чудо ли спаси над 100-годишната църква в село Воден

България Преди 34 минути

Камбанният звън на храма, възвестил, че селото трябва да бъде евакуирано

уран

Австралия закрива ураново находище, за да предпази аборигенско племе

Любопитно Преди 1 час

Това е едно от най-големите неизползвани находища на висококачествен уран в света

Как да пием кафе правилно: Две важни правила

Как да пием кафе правилно: Две важни правила

Любопитно Преди 2 часа

Подробности може да прочетете в следващите редове

Температури до 30°: Какво време ни очаква през уикенда

Температури до 30°: Какво време ни очаква през уикенда

България Преди 2 часа

Атмосферното налягане е по-ниско от средното за месеца, ще започне да се повишава

Google Gemini стана още по-бърз и умен и на български

Google Gemini стана още по-бърз и умен и на български

Технологии Преди 3 часа

Новата версия вече се предлага на над 40 езика в 230 държави

Опасна ли е за олимпийците водата на Сена в Париж

Опасна ли е за олимпийците водата на Сена в Париж

Свят Преди 10 часа

Един по-силен дъжд може да направи водата опасна за плуване

<p>&quot;Победа на Тръмп оставя Украйна на произвола&ldquo;</p>

"Гардиън“: Победа на Тръмп оставя Украйна на произвола

Свят Преди 11 часа

Камала Харис, ако спечели, вероятно ще продължи политиката на Байдън

Грандиозно откриване на Олимпийските игри в Париж

Грандиозно откриване на Олимпийските игри в Париж

Свят Преди 12 часа

За грандиозната церемонията в Париж пристигнаха повече от 100 високопоставени представители на страни от целия свят

Олимпийските игри започват без примирието на Макрон

Олимпийските игри започват без примирието на Макрон

Свят Преди 12 часа

Френските дипломати се надяваха да използват това олимпийско примирие за преговори за Украйна

Главният архитект на София подаде оставка

Главният архитект на София подаде оставка

България Преди 13 часа

В понеделник ще бъде назначен временно изпълняващ длъжността

След решението на КС може да започне избор на главен прокурор

След решението на КС може да започне избор на главен прокурор

България Преди 13 часа

Проф. Киров отбеляза, че изборът на главен прокурор може да направи нов състав на Висшия съдебен съвет

Отново критична ситуация на границата с Гърция

Отново критична ситуация на границата с Гърция

България Преди 14 часа

Пожарникари, горски служители и военни с пръскачки и лопати опитват да не допуснат огъня на наша територия

Русия призна: Кризата е катастрофална

Русия призна: Кризата е катастрофална

Свят Преди 14 часа

Песков: Живеем в най-голямата държава в света, но всяка година сме все по-малко

Ваканцията на депутатите ще е от 17 до 31-ви август

Ваканцията на депутатите ще е от 17 до 31-ви август

България Преди 15 часа

Темата за депутатската ваканция беше обсъдена вчера на председателски съвет

Задържаха българи за оскверняване на Мемориала на Холокоста в Париж

Задържаха българи за оскверняване на Мемориала на Холокоста в Париж

България Преди 15 часа

ДАНС провежда действия по установяване на подбудителите и съучастниците

<p>&quot;Емоционалните белези ще се лекуват с години&quot;</p>

"Емоционалните белези ще се лекуват с години": Ужасът на войната в Израел

Свят Преди 16 часа

В Газа повече от един милион палестински деца са травмирани от широко разпространената смърт и разрушения