Лавров: Няма да допуснем кървава баня в Крим
Руският външен министър Сергей Лавров   
Източник: ЕПА/БГНЕС

Р усия няма да допусне кървава баня в Украйна, заяви в Мадрид руският външен министър Сергей Лавров, цитиран от Франс прес. 

"Няма да позволим кървава баня в Украйна, няма да позволим атентати срещу живота и здравето на онези, които живеят в Украйна, нито на руснаците, които живеят в Украйна", каза Лавров. 

Той подчерта, че

Русия не може да нареди на "силите за самозащита в Крим",

които били проруски въоръжени групи, да се върнат в своите бази, защото те не са пряко подчинени на Москва, предаде Ройтерс. 

Лавров увери, че въоръжените мъже, разположени в Крим, не са руски сили и подчерта, че персоналът на руските военноморски сили е на обичайните си позиции. 

Според Киев обаче в Крим има над 15 хил. руски военни. 

Дипломат №1 на Русия каза още, че кримските и украинските власти са тези, които трябва да позволят достъп на международни наблюдатели. 

Лавров предупреди, че при оценката на ситуацията в Украйна хората трябва да се откажат от двойните стандарти и да бъдат последователни, предаде ИТАР-ТАСС. 

"Ние сме убедени, че всички проблеми се коренят в това, че международната общност не успя своевременно да реагира на антиправителствените протести в Украйна, които бяха проведени при груби нарушения на законите за въоръжаването на хората. Напротив, тези протести дори бяха поощрявани и

де факто се стигна до завземане на властта със сила",

каза Лавров. Ръководителят на руската дипломация припомни, че санкциите по отношение на представители на висшето украинско ръководство противоречат на договора от Будапеща, който постановява да не се приемат принудителни мерки по отношение на Украйна и да не се нарушава нейният суверенитет

Лицата, които олицетворяват този суверенитет, са президентът и други ръководни представители, спрямо които бяха наложени санкции, посочи Лавров. 

Той определи като "спекулации" твърденията за възможност от разполагане на елементи от американската противоракетна отбрана в Украйна. 

"Не съм чувал такива изявления, но ако е така, сме свидетели на поредния пример как при пълното мълчание на нашите западни партньори тези, които сега заседават във Върховната рада, се

опитват да спекулират с отношенията между Руската федерация и Запада,

да изострят тези отношения, надявайки се да ловят риба в мътна вода." 

По-рано посланикът на Украйна в Минск Михаил Ежел заяви, че се водят преговори за възможността в Украйна да бъдат разположени елементи на американската противоракетна отбрана в замяна на отпуснатата на Киев финансова помощ от страна на САЩ, посочва ИТАР-ТАСС. 

Украинският министър-председател Арсений Яценюк пък заяви, че разполагането на руски войски на Кримския полуостров оказва "крайно отрицателно" въздействие върху икономиката на Украйна, съобщи Ройтерс. 

Яценюк съобщи в началото на правителствено заседание, че обстановката в Украйна остава тежка. 

"Руската агресия на украинска територия има политически и икономически последици",

каза той в изявление, излъчено по телевизията. 

"Присъствието на руски войски на украинска територия оказва крайно отрицателно въздействие върху икономиката на Украйна", заяви премиерът. 

Украинският външен министър пък подчерта, че настоява за мирно решаване на конфликта с Русия, предаде Ройтерс. 

При пристигането си в Париж за международна среща, в която ще бъде обсъдена кримската криза, Андрий Дешчица заяви: 

"Искаме да кажем няколко неща на руснаците. Искаме да поддържаме добър диалог и добри отношения с руския народ.

Искаме да решим мирно този конфликт и не искаме да воюваме с руснаците." 

Според дипломатически източници, цитирани от ДПА, украинският министър на външните работи ще има в Париж двустранен разговор с руския си колега Сергей Лавров. 

Срещата не е потвърдена за момента нито от Москва, нито от Киев. 

Финансовият министър на Украйна Олександър Шлапак призова днес регионалните власти на страната да намалят разходите и да мобилизират месни ресурси за попълване на бюджетите, съобщи ИТАР-ТАСС. 

По думите му до края на март в украинския бюджет ще бъдат направени промени и тогава ще може да се определи какъв ще бъде размерът на превежданите средства на регионите. 

Олександър Шлапак посочи, че ситуацията е напрегната, тъй като през последните месеци е имало

масово нарушаване на бюджетната дисциплина,

което е коствало 3,7 млрд. гривни (около 380 млн. долара). 

Финансовият министър призова отново ръководителите на областните администрации през следващите две седмици да представят предложения за възможни съкращения на местните разходи. 

Съветът на Федерацията на Русия (горната камара на парламента) се обърна към регионалните власти във връзка с обществено-политическата обстановка в Украйна и ги призова за финансова и хуманитарна помощ за Крим, предаде ИТАР-ТАСС. 

Съответното постановление бе прието днес. В документа се посочва, че в резултат на дестабилизирането на обществено-политическата обстановка на територията на Украйна, в страната е създадена критична ситуация. 

Държавният бюджет на Украйна не е в състояние да изпълнява текущите си задължения, посочват депутатите. Според тях има реална опасност за териториалната цялост на Украйна, за устойчивостта на украинската икономика, което ще се отрази отрицателно на търговско-икономическите и други видове връзки между Русия и Украйна. 

В обръщението се предлага да бъде разгледана възможността за оказване на финансова, хуманитарна и друга материално-техническа помощ за Автономната република Крим в Украйна. 

Същевременно бе съобщено, че руският парламент работи по

проектозакон, който ще позволи конфискуването на имущество и финансови активи на европейски и американски компании,

в случай че Западът наложи санкции на Русия заради Украйна, предаде Ройтерс, позовавайки се на руската информационна агенция РИА Новости. 

По думите на председателя на конституционната комисия в горната камара на парламента Андрей Клишас, проектозаконът "ще даде възможности на президента и правителството да защитят руския суверенитет от заплахи". 

Според Клишас мерките отговарят на европейските стандарти. 

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Тайните за топ форма на Ан Хатауей и звездния каст на „Дяволът носи Прада 2“

Тайните за топ форма на Ан Хатауей и звездния каст на „Дяволът носи Прада 2“

Любопитно Преди 3 минути

Треньорката Моник Истууд разкрива как Хатауей, Емили Блънт и Стенли Тучи изглеждат по-добре от всякога 19 години след оригинала, залагайки на многопосочни движения и балетна прецизност, вижте как

.

Откриха в стар дървен сандък изгубен от 129 години филм с първия „робот“ в киното

Любопитно Преди 4 минути

Кратката комедия показва фокусник, който влиза в комична схватка със своето непокорно механично творение

Шап в Кипър: Броят на заразените ферми достигна 110

Шап в Кипър: Броят на заразените ферми достигна 110

Свят Преди 8 часа

Според законите на Европейския съюз, когато се открие животно с шап, всички животни във фермата трябва да бъдат умъртвени

Снимката е илюстративна

Иран заяви: "Топката е в полето на САЩ", готови сме и за война

Свят Преди 8 часа

Иранският заместник-министър на външните работи обяви, че Техеран е готов както за преговори, така и за възобновяване на войната

„О, човече, успях!“: Джордж Клуни с неочаквана роля в „Дяволът носи Прада 2“

„О, човече, успях!“: Джордж Клуни с неочаквана роля в „Дяволът носи Прада 2“

Любопитно Преди 9 часа

Легендарното имение „Олеандра“ се превърна в централна сцена в дългоочакваното продължение. Вижте как Клуни реагира на филмовото си присъствие и защо Емили Блънт е свързана емоционално с този имот на брега на езерото Комо

Володимир Зеленски и Фицо

Словашкият премиер Фицо ще посети Киев след разговор със Зеленски

Свят Преди 9 часа

По-рано Зеленски каза, че е обсъдил с Фицо въпроса за евентуалното членство на Украйна в Европейския съюз

Нобеловата лауреатка Наргес Мохамади е в критично състояние след сърдечен удар

Нобеловата лауреатка Наргес Мохамади е в критично състояние след сърдечен удар

Свят Преди 10 часа

Мохамади беше осъдена на 7 години и половина затвор, съобщи фондацията през февруари – седмици преди САЩ и Израел да започнат войната си срещу Иран

Жена загина при катастрофа край Петрич, шофьорът е прокурор

Жена загина при катастрофа край Петрич, шофьорът е прокурор

България Преди 10 часа

По първоначална информация мъжът е изгубил контрол над автомобила, в който са пътували общо четирима души

„Просто го застрелях в лицето“: Тюленът, убил Осама бин Ладен, с разтърсваща изповед 15 години по-късно

„Просто го застрелях в лицето“: Тюленът, убил Осама бин Ладен, с разтърсваща изповед 15 години по-късно

Свят Преди 10 часа

Робърт О’Нийл разкрива неизвестни детайли за операция „Копие Нептун“, последното сбогуване с децата си и защо съжалява, че тялото на терорист №1 е било погребано в морето, вместо да бъде изложено на показ в Ню Йорк

„Генът на воина“ или силата на възпитанието: До каква степен ДНК определя бъдещето ни?

„Генът на воина“ или силата на възпитанието: До каква степен ДНК определя бъдещето ни?

Любопитно Преди 11 часа

От съдебни зали в Италия до мащабни генетични изследвания – науката пренаписва вечния спор между наследствеността и средата, разкривайки, че човекът е много по-сложен механизъм от просто съвкупност от ДНК код

Шестима загинаха при пожар в салон за масажи в Китай

Шестима загинаха при пожар в салон за масажи в Китай

Свят Преди 11 часа

Властите разследват причините за пожара

Нефтен танкер е отвлечен край бреговете на Йемен и отклонен към Сомалия

Нефтен танкер е отвлечен край бреговете на Йемен и отклонен към Сомалия

Свят Преди 11 часа

Край Сомалия в последно време бяха извършени няколко пиратски нападения

Неудържим! Никола Цолов покори Формула 2 за втори път в Маями

Неудържим! Никола Цолов покори Формула 2 за втори път в Маями

България Преди 12 часа

Българският пилот на Кампос защити лидерството си на старта срещу нидерландеца Ван Хупен, който обаче остана на под секунда зад него дълго време

Колко са американските военни в Европа и къде са разположени?

Колко са американските военни в Европа и къде са разположени?

Свят Преди 13 часа

Към декември м. г. САЩ са имали приблизително 68 000 военни на активна служба, постоянно разположени в задграничните си бази в Европа

Илияна Йотова ще участва в среща на върха в Ереван на 3 и 4 май

Илияна Йотова ще участва в среща на върха в Ереван на 3 и 4 май

България Преди 13 часа

В неделя, 3 май, държавният глава ще проведе срещи с арменския президент Вахагн Хачатурян

<p>&bdquo;Потенциално опасен&ldquo; астероид ще премине в близост до Земята през 2029 г.</p>

„Богът на хаоса“ Апофис се приближава към Земята, какво знаем за „потенциално опасния“ астероид

Свят Преди 13 часа

Астероидът Апофис, наречен на египетския бог на хаоса, ще премине на рекордно близко разстояние от Земята през април 2029 г. Учените от НАСА успокояват, че сблъсък не се очаква, но събитието ще предложи уникална възможност за изследване на древния обект