"Дейли телеграф": Как сирийски бежанци използват България като вход към Европа

Д есетки хиляди заможни сирийци незаконно имигрират в Европа със самолети и луксозни круизни кораби. В туристическите агенции на ливанската столица Бейрут е пълно с такива клиенти, пише в. "Дейли телеграф", извършил разследване какъв е пътят на тези хора от родината им към Европа.

За тези клиенти може да се осигури паспорт благодарение на подкуп, а пътуването им за Европа става при максимален комфорт и е безопасно, е показало разследването.

Журналист под прикритие на британския всекидневник се представил за клиент на една от туристическите агенции в Бейрут, предлагащи бягство към Европа на сирийските бежанци.

Туристическият агент му е предложил няколко варианта. Един от тях е касаел клиентите без каквито и да е документи, необходими за задгранично пътуване.

Според този план каналджия може да осигури на клиента паспорт, издаден в Сирия срещу сума от неколкостотин долара. После най-популярният път е със самолет от Бейрут за Истанбул, където не се искат входни визи за сирийци.

След това клиентът е вкарван от посредник тайно в България. В последните месеци на България се гледа като на вход за Европа,

казват експертите по бежанците. Само през септември 2377 мигранти са задържани на границата на България с Турция.

"Там имам едно ливанско момче. Много е добър и преди е взимал хората и те са пристигали безопасно", казва ливанският туристически агент на репортера под прикритие.

Той твърди също, че има контакти сред имиграционните власти, които си затваряли очите. След това от България сирийските клиенти могат да отидат в Австрия, Италия или дори Швеция. Последната е предпочитана дестинация, тъй като страната предоставя сега убежище на сирийците, които достигнат шведска територия.

Ливанският туристически агент твърди, че неговите служители имат в страните, през които минава този маршрут, свои хора, които плащат подкуп на граничните власти, за да допускат клиентите му да преминават без наличието на съответните документи или дори да вкарват клиентите през границата.

Цялото това пътуване става с автобус, допълва агентът.

От Бейрут до България цената се равнява на 6200 британски лири на човек, а след това цената зависи от дестинацията.

Във всички случаи клиентите не се крият в камиони или микробуси, а става дума за дълго, но удобно пътуване. Агентът твърди, че има служители в редица европейски посолства, които дори могат да улеснят процеса на издаване на визи срещу съответните суми.

Друг път на бягство за сирийците започва с пътуване по море от Турция за Гърция. Сирийска християнка, представяща се под псевдонима Хана, разказва пред британския вестник за племенника си, който е бил войник в сирийската армия и който е избягал именно по този начин от Сирия.

Първо той успял да стигне до Турция, където каналджиите му дали възможност да избира между три варианта за влизане в Гърция - с туристически кораб пътуването излизало 3400 лири, с гумена лодка 1700 лири, а с дървена лодка - 2500 лири.

Когато пристигнал в Гърция, бежанецът се срещнал с каналджия, който му дал документите за следващия етап от пътуването. Племенникът на Хана - Салем, сега се готви да напусне Гърция по посока на Швеция.

Пред британския вестник той разказва, че за пътуването му помагал иракски каналджия в Гърция, който се казвал Ибрахим и вече си изградил репутация.

Той разполагал с над 5000 откраднати или фалшиви паспорти.

Хората идвали при него и той им давал паспорти, на които снимката приличала на лицето на бежанеца.

Ако не се намерел подходящ паспорт, то бежанците плащали на персонала на яхта или круизен кораб и така стигали до Швеция, като това струвало 3800 лири.

Друг бежанец в Гърция - Ахмед, разказва за семейство с две момичета и едно момче, които получили от каналджията паспорти за семейство с две момчета и едно момиче и трябвало на летището в Атина да дегизират едното момиченце като момче.

Mъж се прибира в 2 сутринта. Жена му: - Най-накрая. Три часа те чакам да се прибереш, за да заспя. - Ох, аз три часа…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Мъж от Вашнгтон е „тежко болен“ с вирус, невиждан досега при хора

Мъж от Вашнгтон е „тежко болен“ с вирус, невиждан досега при хора

Любопитно Преди 3 минути

Той е заразен с H5N5 – подтип на птичия грип, пренасян от диви птици като патици и гъски

Огромен пожар изпепели цял квартал в Япония

Огромен пожар изпепели цял квартал в Япония

Свят Преди 15 минути

Евакуираха над 170 жители

Отдаваме почит на двама светци, кои са те

Отдаваме почит на двама светци, кои са те

Любопитно Преди 33 минути

Пророк Авдий, чието име означава "слуга на Господ", живял около 800 г. преди Христос, а мъченик Варлаам бил пример за твърдост в християнските убеждения

Гонката край Варна: Шофьорът бил с 13 акта и 21 фиша за нарушения

Гонката край Варна: Шофьорът бил с 13 акта и 21 фиша за нарушения

България Преди 40 минути

Мъжът е на 33 години от село Есеница и е криминално проявен с редица предишни нарушения на пътя

Най-издирваният колумбийски командир заплаши да блокира президентските избори

Най-издирваният колумбийски командир заплаши да блокира президентските избори

Свят Преди 40 минути

Под натиска на САЩ, които изискват по-решителни действия срещу трафика на наркотици, колумбийският президент засили офанзивата си срещу въоръжените групи

.

Сухопътните войски отбелязват 147 г. от създаването си

България Преди 40 минути

Отбелязването ще започне с ритуал по полагане на венци и цветя пред паметник „Петимата капитани“ в Сливница

Ужасяващ ценоразпис за насилие сред деца в Кюстендил

Ужасяващ ценоразпис за насилие сред деца в Кюстендил

България Преди 49 минути

Деца, учители и родители се обединяват срещу агресията в опит да предпазят по-беззащитни деца от опасни ситуации

Съперници в ЕС, приятели от детство: Как Каспари и Репази крепят Европа

Съперници в ЕС, приятели от детство: Как Каспари и Репази крепят Европа

Свят Преди 53 минути

В Европейския парламент те стават политически съперници, но и обединени в обща кауза

Избраха български съдия в Трибунала на ООН по споровете

Избраха български съдия в Трибунала на ООН по споровете

Свят Преди 53 минути

Мира Райчева-Шекерджиева от Върховния административен съд получи подкрепата на 119 държави

<p>Кметовете от ДПС също ще дарят декемврийските си заплати за коледни добавки</p>

Кметовете от ДПС също ще дарят декемврийските си заплати за коледни добавки на пенсионерите

България Преди 1 час

Те се присъединиха към инициативата на лидера на "ДПС - Ново" начало Делян Пеевски

"Врагът атакува": Украйна обстреля Воронеж, Русия удари Харков с дронове

"Врагът атакува": Украйна обстреля Воронеж, Русия удари Харков с дронове

Свят Преди 1 час

Пусковите установки МЛРС са били унищожени с удари на ракети "Искандер"

Китайският премиер се срещна с Путин

Китайският премиер се срещна с Путин

Свят Преди 1 час

Решимостта и позицията на Китай да развива взаимноизгодно сътрудничество с Русия винаги са били последователни, подчера Ли пред Путин

Gemini 3

Google: Gemini 3 е нова ера в AI и ще реализира идеите ви

Технологии Преди 1 час

Интернет гигантът е много амбициран за новия алгоритъм

САЩ и Европа призовават Иран за сътрудничество с МААЕ

САЩ и Европа призовават Иран за сътрудничество с МААЕ

Свят Преди 2 часа

Според дипломати е много вероятно мярката да бъде одобрена

Продават правителствения "Фалкон" на търг

Продават правителствения "Фалкон" на търг

България Преди 2 часа

Това става по разпореждане на вицепремиера и министър на транспорта Гроздан Караджов