Русия е влязла в спор заради Либия с останалите страни от Г-8 на започналата днес среща на върха на осемте най-развити индустриализирани държави във френския курорт Довил, предаде АП.
Домакинът на форума, френският президент Никола Саркози, каза, че кампанията от въздуха на НАТО в Либия е породила проблеми и засилващата се съпротива на Русия.
Той обаче повтори, че либийският лидер Муамар Кадафи трябва да се оттегли от властта.
По-рано днес Саркози се срещна с руския президент Дмитрий Медведев, след което
заяви, че е имал с него "голямо съвпадение на възгледите".
Днес руският посланик във Франция Александър Орлов каза пред АП, че НАТО е отишла "твърде далеч" в кампанията си срещу режима в Триполи.
На пресконференция Саркози каза още, че форумът ще разгледа въпросът за налагане на санкции срещу сирийски ръководители заради кръвопролитното потушаване на демонстрациите в Сирия, посочва АФП.
В проекта за заключителна декларация на срещата в Довил има текст който призовава режимите в Триполи и Дамаск да прекратят насилието срещу собствените си народи, което заплашва възможността за дълбоки политически промени в Близкия изток и Северна Африка.
Междувременно стана ясно, че Великобритания планира да отпусне 110 млн. лири стерлинги (175 млн. долара) в подкрепа на демократичния преход в арабски страни като Тунис и Египет.
Програмата ще е за период от 4 години.
Нейна основна цел ще е да подкрепя разширяването на участието в политическия живот и укрепването на върховенството на закона, както и да помогне за справяне с проблема с високата безработица сред младежите.
Програмата ще се съсредоточи първоначално върху Тунис и Египет -
две държави, чиито авторитарни президенти се оттеглиха по-рано тази година под натиска на народните протести.
Страни като Йордания и Мароко също може да получат средства.
Британският премиер Дейвид Камерън заяви в Довил, че разпространението на демокрацията в Близкия изток и Северна Африка е в интерес на страната му.
"Това ще означава по-малко екстремизъм, повече мир и просперитет, че няма да го има натискът за имиграция, пред който в противен случай може да се изправи" Великобритания, аргументира се той.
Обещаната от британското правителство сума в подкрепа на "Арабската пролет", водеща тема на форума, е малка в сравнение с 81-те млрд. лири стерлинги (129 млрд. долара) бюджетни икономии, които то планира до 2015 г., отбелязва Ройтерс.
Тази вечер държавните и правителствените ръководители от Г-8 ще обещаят подкрепа за "Арабската пролет".
Всички те призовават режимите в Либия и Сирия да прекратят насилието срещу собствените си народи, което заплашва да провали появилата се възможност за дълбоки политически промени в Близкия изток и Северна Африка.
В същото време страните от Г-8 са разделени по въпроса как да реагират, ако сирийският президент Башар ал Асад и либийският лидер Муамар Кадафи не се вслушат в техния призив, и засега не предвиждат санкции срещу двете държави.
Ръководителите на Великобритания, Германия, Италия, Канада, Русия, САЩ и Япония ще отправят апел за политическо решение на кризата в Либия и ще изразят безпокойството от ядрените програми на Сирия, Иран и Северна Корея.
Според АП в Довил лидерите на осемте най-развити индустриализирани държави обсъждат още бъдещето на ядрената енергетика на фона на аварията във Фукушима, за това как да бъде регулиран интернет, както и кой да оглави Международния валутен фонд.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!