Рискът за участието на фрегатата "Дръзки" се оценява като нисък от разузнавателните служби, каза Владимир Тошев, председател на постоянно действащата подкомисия, която осъществява парламентарен контрол върху дейността на Националната разузнавателна служба, Националната служба за охрана и Служба "Военна информация" към Министерството на отбраната.
На заседанието на комисията е била дадена информация за оценка и възможни заплахи във връзка със ситуацията в Северна Африка в контекста на предстоящото участие на фрегата "Дръзки" в операцията на НАТО за налагане на оръжейно ембарго над Либия.
Представители на ръководствата на НРС и на служба "Военна информация" са обяснили, че към настоящия момент в региона процесите са сложни и ще бъдат продължителни, като няма да има бързи решения.
Важното за България е, че рискът за фрегатата "Дръзки" е оценен като нисък по отношение на спектъра възможни заплахи - от терористични атаки до военна намеса на сили на либийския режим, обясни Тошев.
По думите му рискът за националната ни сигурност също е нисък.
Далеч сме от региона, но не само това е важно, важното е, че фрегатата "Дръзки" е една малка част от коалиционните сили, които осигуряват военното ембарго срещу режима на Кадафи по вода, каза Тошев.
Да, наистина ние ставаме активен участник в операциите срещу Кадафи, но несъществено се увеличава рискът към страната ни, добави той и подчерта, че "не можем безкрайно да се правим на малкия, слабия или новия съюзник в НАТО".
Шведски бойни самолети участваха вчера в натовските операции в Либия, което е първата бойна мисия на военновъздушните сили на Швеция след началото на 60-те години, съобщи Ройтерс.
Шведски военен говорител заяви, че изтребители "Грипен" са изпълнили мисия с продължителност от около 40 минути и са се върнали невредими в базата на остров Сицилия.
За последен път шведски самолети са участвали в бойна мисия в началото на 60-те години в Конго под командването на ООН.
Швеция, която не е водила войни от 200 години, предостави 8 изтребителя JAS 39 "Грипен", за да помогнат за наблюдението на забранената за полети зона над Либия.
На екипажите е забранено да извършват нападения освен при самозащита - условие, съгласувано с НАТО, посочва Ройтерс.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!