Цветан Василев призова Борисов да спре "пладнешкия обир" на КТБ
Цветан Василев   
Източник: БГНЕС (Архив)
46

Б анкерът и мажоритарен собственик на обявената в несъстоятелност Корпоративна търговска банка (КТБ) Цветан Василев призова премиера Бойко Борисов да спре "пладнешкия обир" и ограбването на активите на банката.

"Понеже не виждам начин да се промени тази ситуация, призовавам г-н Премиера да се намеси решително за спиране на този безобразен пладнешки обир! След като пропусна да се запише в историята със спасяването на банката (ако е имал такива намерения),

поне на практика да защити думите си, че целта му е да бъдат съхранени активите ѝ. Дори и крадците да са негови бивши и настоящи приятели",

пише Василев в свое изявление, публикувано на личния му сайт.

В новото писмо той опровергава данните от доклада на временната парламентарна комисия за КТБ.

Според Василев е очевидно, че "командитното дружество "Пеевски, Цацаров & Сие" съвсем го е закъсало", след като е прибегнало до услугите на "авторитетната" парламентарна комисия да му оправдава умишлените действия тип "деветосептемврийска експроприация" при атаката срещу банката.

"Къса май е паметта на Главния прокурор и за това нека само да му напомня, че той като един истински политкомисар защитаваше скалъпените тези на своя партньор и ментор за престъпника Василев, както и за онези митични 206 млн. лева, отмъкнати от държавата и вложителите", пише Всилев и допълва, че заради тези неадекватни действия на властта сега на ход са Европейският съд за правата на човека и Европейските институции.

Той отново подчертава, че КТБ е била съборена с помощта на "следствието и прокуратурата при престъпното бездействие на Централната банка и правителството на Орешарски".  

Според Василев "политическата поръчка" и "страховете на комисията" не са позволили изслушването му в нея.

"Представям си какво щеше да ми отговори Йордан Цонев на въпроса дали е идвал при мене само да обсъжда закони?

Дали пък не е искал от мен да назнача сина му в „пирамидалната“ си структура?

Или пък – плати ли му Пеевски бленуваните 3 млн. лв.", пита риторично банкерът.

Василев оспова твърденията, че КТБ е пирамида, като посочва, че банката е работила по този начин от 2000 г. И допълва, че Оманският фонд, втората по големина руска банка "ВТБ Капитал" и застрахователният гигант "Дженерали" са били сред най-големите акционери в КТБ. 

Той посочва, че винаги си е плащал данъците, за разлика от неназовани депутати, които вписвали едва 14 хил. лв. годишен доход.

"За сметка на това, аз и семейството ми сме обект на проверки, репресии и публично унижение от подчинените на г-н Пеевски НАП и КОНПИ, които не се свенят да надскачат закона. Трябва да се отбележи, че и двамата видни ръководители на тези институции - Бойко Атанасов и Пламен Георгиев – са лично назначени от "най-успелия" млад мъж в държавата", пише Василев.

Банкерът описва и кой какво е взел от наследството на КТБ. 

По думите му "под носа на квесторите и окуражаващото мълчание на дружеството по интереси "Пеевски, Цацаров & Сие" тяхната "марионетка" и главно "острие" – Бисер Лазов, е откраднал чрез фиктивни цесии и офшорки имущество на стойност над 50 млн. евро.

Василев е категоричен, че аналогични са действията и на друг "велик инвеститор" – Александър Сталийски.

"Той получи пари от продажбата на студията си, изградени с европейски средства след дълго изнудване, организирано съвместно с неговите бизнес партньори Пеевски и Бареков (Дали не е време експертите от съответната програма да се задействат?). Квесторите обаче му позволиха да си ползва безвъзмездно заложените в банката студия. В същото време въпросните "герои-партньори" крадат заложената техника като мародери", пише Василев.

Банкерът споменава, че сред възползвалите се от ситуацията с КТБ са "братя Велчеви", които управляват Виваком, и собственикът на футболен клуб "Левски" Александър Ангелов. 

"Никой не бива да се заблуждава – КТБ е жертва на политическо съзаклятие, диктувано от низки комерсиални цели! И страх, неистов страх, че силен и неподвластен национален капитал би бил пречка за продажната политика на българските държавници. Въпреки че Станишев и Орешарски се правят на умрели лисици, те предоставиха цялата власт на Пеевски и ДПС на тепсия", пише още Василев в писмото си.

Той описва и сценария за ликвидиране на банката и на самия него.

"Паметта на Искров вероятно е изтрила срещата му с Пеевски и лица от следствието и прокуратурата в офис, близо до известен столичен хотел, на която е обсъждана атаката срещу банката! Говори се, че още в началото на 2014 г. Йордан Цонев, известен като Ментата, е разработил сценарий, основан на данни от клиентската база на КТБ, с екип от експерти, включващ и хора от Централната банка, които са начертали прословутия план, предложен след това от Искров през юли 2014 г. Същият план, който, виждате ли, не се бил състоял поради отсъствие на политическа воля", заявява банкерът.

Коментари 46
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

46 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни

Последни

.

Ердоган: Терористите никога няма да постигнат целите си

Свят Преди 2 минути

„Злодеите, които застрашават мира и сигурността на гражданите, не са постигнали целите си и никога няма да ги постигнат“, каза Ердоган

Денков: Партиите да не злоупотребяват със страховете на енергетиците и миньорите

Денков: Партиите да не злоупотребяват със страховете на енергетиците и миньорите

България Преди 1 час

Той се обяви против разпространяваната дезинформация, даването на неизпълними обещания и умишленото ескалиране на напрежението

САЩ: Иран може да създаде ядрена бомба за две седмици

САЩ: Иран може да създаде ядрена бомба за две седмици

Свят Преди 1 час

Докладът, озаглавен "Стратегия за противодействие на оръжията за масово унищожение 2023 г.", определя Ислямската република като "постоянна заплаха"

<p>Почина известен сирийски писател</p>

Почина известният сирийски писател Халед Халифа

Свят Преди 1 час

Той е автор и на редица телевизионни сериали, които се радват на голям успех в началото на 90-те години на миналия век

Пожар в нощен клуб в Испания, има загинали

Пожар в нощен клуб в Испания, има загинали

Свят Преди 1 час

Службите за спешна помощ предупредиха, че броят на жертвите вероятно ще се увеличи

Окончателно: „Булгаргаз” предложи по-евтин газ за октомври

Окончателно: „Булгаргаз” предложи по-евтин газ за октомври

България Преди 2 часа

Цената е с 4.6% по-ниска от тази за предходния месец

<p>Мисия на МВФ започва поредица от срещи в Украйна</p>

Мисия на Международния валутен фонд започва поредица от срещи в Украйна

Свят Преди 2 часа

Стартира вторият преглед на многогодишната кредитна програма за Киев на стойност 15,6 млрд. долара

Изящна и красива: Рецепта за лилава шоколадова торта без печене
Ексклузивно

Изящна и красива: Рецепта за лилава шоколадова торта без печене

Любопитно Преди 2 часа

Тази кремообразна торта носи перфектна комбинация от освежаващи плодови и шоколадови вкусове, а лилавият ѝ цвят е много изкушаващ

Тестват сирените на 2 октомври

Тестват сирените на 2 октомври

България Преди 3 часа

Излъчваните национални сигнали за тревога и край на тревогата ще бъдат съпътствани и от гласова информация

Четирима души получиха шанс за нов живот след донорска ситуация

Четирима души получиха шанс за нов живот след донорска ситуация

България Преди 4 часа

Близките на изпаднала в мозъчна смърт 48-годишна жена взеха благородното решение да дарят нейните органи

<p>Самоубийствен бомбен атентат в центъра на Анкара (СНИМКИ/ВИДЕО)</p>

Силна експлозия и изстрели: Терористичен акт в центъра на Анкара (СНИМКИ/ВИДЕО)

Свят Преди 4 часа

Инцидентът е станал пред Министерството на вътрешните работи в столицата на Турция

<p>Сашка Васева с откровена изповед след операцията</p>

Сашка Васева: Все още не виждам, но знам, че ще прогледна

България Преди 4 часа

Нарушавах правилата на играта. Вървях по ръба на бръснача, споделя тя

<p>Путин отправи&nbsp;сърдечен поздрав към Си Цзинпин</p>

Путин със сърдечен поздрав към Си Цзинпин за годишнината от основаването на Китай

Свят Преди 5 часа

Убеден съм, че предстоящите ни разговори ще допринесат за по-нататъшното развитие на целия спектър от конструктивни руско-китайски връзки, отбелязва руският президент

<p>България ще се включи в украинския Алианс на отбранителните индустрии</p>

Зеленски: България ще се включи в украинския Алианс на отбранителните индустрии

Свят Преди 5 часа

В него ще участват общо 38 компании от 19 държави

Празник е! Имен ден имат...

Празник е! Имен ден имат...

Любопитно Преди 5 часа

Честваме празника Покров Богородичен и почитаме паметта на светите Роман Сладкопевец и Йоан Кукузел

Радев с апел в Деня на възрастните хора: Да си припомним с благодарност за всяко сторено от тях добро

Радев с апел в Деня на възрастните хора: Да си припомним с благодарност за всяко сторено от тях добро

България Преди 6 часа

Да си възрастен днес, когато светът застарява, вече има нов смисъл, отбеляза държавният глава