Хампарцумян: 2 хил. лв. на работещ заради КТБ
Левон Хампарцумян   
Източник: БГНЕС

Д окладът на одиторите за КТБ вече е факт и ако му вярваме 100%, трябва да кажем, че този доклад представлява един огромен удар върху България като цяло, върху името на България, върху икономиката, защото кой инвеститор може да си помисли да инвестира в страна като България, каза Муравей Радев – финансов министър в правителството на Иван Костов, пред БНР.

"От този доклад стана ясно, че това не е банка и ние не трябва да говорим за нея като банка. Това всъщност е била една каса с много пари, за домашно обслужване и един финансов инструмент за политическа корупция. Това четем в този доклад и тук е мястото на правосъдието, на прокуратурата да разплетат този

корупционен политически пъзел на групировката КТБ.

Вече говорим за групировка КТБ", казва Радев.

Според него обществото трябва да знае какво се случва и главните действащи лица в тази афера. Аз бих подкрепил едно извънредно законодателство, ако е необходимо, което да разкрие точно тези механизми, дори ако трябва да свалят банковата тайна, каза Радев.

Според него от тук нататък има само два пътя: Единият е вероятно най-близкият до това, което ще се случи, отнемане на лиценза. Вторият възможен изход, вече силно ограничен при тези данни, е спасяването на КТБ.

КТБ технически не е фалирала, най-вероятната хипотеза е отнемане на лиценза и несъстоятелност,

заяви председателят на Управителния съвет на Асоциация на банките в България Левон Хампарцумян пред Би Ти Ви.

Изпълнителният директор на „Уникредит Булбанк” посочи, че за плащане на гарантираните от закона депозити ще е нужно

държавата да изтегли нов дълг в рамките на 1.5 млрд. лв.,

като останалите около 2 млрд. банките заделят от печалбите си от 1998 г. насам.

Източници на Би Ти Ви в БНБ потвърдили, че са започнали преговори с Оманския фонд за спасяването на КТБ. Акционерът в банката съобщил, че може да участва във възстановяването му, след като стане ясно каква е реалната ситуация в него, съобщава телевизията.

„Ако някой реши да пълни кацата без дъно, теоретично е възможно да се съживи тази банка. Говорим за 4-5 млрд. лева ликвидност, това е от всеки работещ българин да поискаме 2000 лева”, подчерта Хампарцумян.

Виолина Маринова, главен изпълнителен директор на банка ДСК, заяви пред БНТ, че в КТБ са отпускани кредити, без да е направен задълбочен финансов анализ. Тя смята, че кредитите, раздадени от банката, няма да могат да се върнат.

Според нея, случилото се от началото на лятото е дало да се разбере, че в КТБ очевидно има проблем, но самата тя не е допускала, че размерът на необслужваните заеми е толкова голям.

Маринова подчерта, че иска КТБ да се оздрави, за да се успокои обстановката в страната.

„В момента, когато е напрегнато, и фирмите, и гражданите се страхуват да предприемат каквито и да е инвестиционни намерения“, посочи тя. При евентуален фалит ще се изплатят само гарантираните от закона влогове. С останалите какво ще се случи, ще реши правителството и парламентът.

Тя обясни, че парите във Фонда за гарантиране на влогове са недостатъчни да покрият дупката в трезора и разликата ще се търси отново от банковия сектор. Тя отново подчерта, че високите лихви по кредитите крият рискове. „В момента лихвените нива по депозитите са ниски, както и по кредитите“, обясни Маринова.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Франция повишава отбраната си в Близкия изток, заяви Макрон

Франция повишава отбраната си в Близкия изток, заяви Макрон

Свят Преди 6 часа

Необходимо е „да адаптираме позицията си към развитието през последните часове, което нищо не оправдава и което няма да оставим без реакция“, подчерта той

Ирански медии: Болница е засегната при въздушни удари в Техеран

Ирански медии: Болница е засегната при въздушни удари в Техеран

Свят Преди 7 часа

"Болницата „Ганди“ е била атакувана при въздушните ционистко-американски удари“, пише иранската агенция ИСНА

ОАЕ ще поемат разходите за настаняване и храна на блокираните в страната туристи

ОАЕ ще поемат разходите за настаняване и храна на блокираните в страната туристи

Свят Преди 9 часа

Редица частни компании също предлагат помощ, като предоставят безплатно ваканционни жилища на засегнатите

Министър Дечев: 23 от 28 областни директори на МВР са сменени до момента

Министър Дечев: 23 от 28 областни директори на МВР са сменени до момента

България Преди 9 часа

Министърът каза, че има план как да работи във връзка с изборите и планът е стартирал

Доналд Тръмп заяви, че досега са били убити 48 ирански лидери

Доналд Тръмп заяви, че досега са били убити 48 ирански лидери

Свят Преди 10 часа

"Никой не може да повярва на успеха, който постигаме – 48 лидери са отстранени с един замах. И нещата се развиват бързо", посочи Тръмп

„Новата кралица на попа“ Оливия Дийн триумфира на Brit Awards 2026

„Новата кралица на попа“ Оливия Дийн триумфира на Brit Awards 2026

Любопитно Преди 10 часа

Оливия Дийн триумфира на Brit Awards в Манчестър с четири награди, включително за най-добър британски изпълнител и албум, утвърждавайки се като новата кралица на попа във Великобритания

Трима американски войници са убити при операцията срещу Иран

Трима американски войници са убити при операцията срещу Иран

Свят Преди 11 часа

Това са първите известни жертви сред американския персонал, откакто САЩ започнаха масирани бомбардировки срещу Иран

Почина депутатът от "Възраждане" Славчо Крумов

Почина депутатът от "Възраждане" Славчо Крумов

България Преди 12 часа

Новината съобщи лидерът на партията Костадин Костадинов

Девет убити в Израел при ирански ракетен удар

Девет убити в Израел при ирански ракетен удар

Свят Преди 12 часа

Ранени са двадесет и осем човека, двама от които са в тежко състояние

1397 български туристи се намират в Близкия изток, блокирани на Малдивите, Сейшелите, Тайланд

1397 български туристи се намират в Близкия изток, блокирани на Малдивите, Сейшелите, Тайланд

България Преди 12 часа

До момента няма информация за нито един пострадал или загинал български гражданин

Партията на Ахмадинеджад опроверга съобщенията за смъртта му в Техеран

Партията на Ахмадинеджад опроверга съобщенията за смъртта му в Техеран

Свят Преди 12 часа

Иранската новинарска агенция ИЛНА по-рано днес съобщи, че 69-годишният бивш лидер е бил убит при въздушен удар в Техеран

Иран след смъртта на Хаменей: Кой ще бъде новият върховен лидер?

Иран след смъртта на Хаменей: Кой ще бъде новият върховен лидер?

Свят Преди 12 часа

Синът му, Моджтаба Хаменей, 56-годишен духовник, често е посочван като възможен приемник. Той обаче никога не е заемал държавна длъжност

Надежда Нейнски разговаря с израелския външен министър Гидеон Саар

Надежда Нейнски разговаря с израелския външен министър Гидеон Саар

България Преди 13 часа

По време на разговора бе направен анализ на актуалната ситуация в региона на Близкия изток

Николай Младенов: Ситуацията в ОАЕ е спокойна. Безопасността е абсолютен приоритет

Николай Младенов: Ситуацията в ОАЕ е спокойна. Безопасността е абсолютен приоритет

Свят Преди 13 часа

Той представи официални данни за ефективността на системите за противовъздушна отбрана и текущото състояние на сигурността в страната

Кая Калас: Смъртта на Али Хаменей е решаващ момент в иранската история

Кая Калас: Смъртта на Али Хаменей е решаващ момент в иранската история

Свят Преди 13 часа

Хаменей беше убит при вчерашните израелски и американски въздушни удари в Иран, при които бе поразена и резиденцията на върховния лидер в центъра на Техеран

УНИЦЕФ: Атаките срещу училища в Иран нарушават международното право

УНИЦЕФ: Атаките срещу училища в Иран нарушават международното право

Свят Преди 14 часа

Най-малко 108 ученички са били убити при ракетна атака в южната част на страната, според ирански източници