The Times: Коронавирусът убива вярата в западната демокрация
Източник: iStock/Guliver Images
37

К оронавирусът убива вярата в западната демокрация, пише британският вестник „Таймс”, цитиран от Агенция „Фокус”. Само преди няколко седмици Борис Джонсън беше в добра компания по отношение на противодействието на призивите за режим на самоизолация.

Ирландското правителство, подобно на него, отхвърли мнението на научните съветници, които настояваха за значително увеличаване на ограниченията. Той свери с Еманюел Макрон плановете си за въвеждане на локализирани целеви мерки, за да се избегне катастрофа, която би довела до второ блокиране в цялата страна.

На 19 октомври обаче ирландците промениха драстично курса, след което Макрон направи същото в сряда вечерта и дори германците започват да затварят барове и ресторанти.

Най-сигурният симптом, че имате COVID-19

Великобритания се оказа сама и не за първи път.

„Много е трудно да останем изолирани”, каза един от сътрудниците на премиера в правителството. Неговите научни съветници призовават за по-строги ограничения от седмици. Той няма други форми на научна експертиза. Членовете на правителството, които настояват за затягане на ограничителните мерки в борбата срещу вируса, са уверени, че ще спечелят спора. Един от тях ми каза: „Единственият въпрос е дали можем да избегнем второ национално блокиране”.

Според една оценка, изпратена до членовете на правителството, в Англия пикът на хоспитализациите, сравним с това, което видяхме по време на първата вълна, ще бъде на 11 ноември. Оказва се, че остават по-малко от две седмици преди този момент на максимално натоварване на Националната здравна система (НЗС). При такива обстоятелства нови ограничения, когато всичко, освен училищата, ще бъдат затворени в по-голямата част от страната, изглеждат все по-вероятни. И най-вероятно те ще бъдат въведени бързо. След като е взето решение, че ограниченията са неизбежни, няма нужда от чакане.

Какво е пост-Ковид синдром

Всъщност почти всички европейски лидери получават по същество едни и същи научни съвети. Следователно те също ще действат по същия начин, като се има предвид, че политическата полза от сигурността се крие в цифрите. Няма съмнение: първата вълна нанесе мощен удар на Запада и сега той ще получи също толкова силен втори нокаут.

Междувременно животът в Азия постепенно се нормализира.

В Япония, Китай, Южна Корея, Виетнам, Тайланд и Сингапур броят на инфекциите е много нисък. А Тайван живее от 200 дни без инфекция от вътрешни източници.

Това несъответствие ще има огромни последици за глобалния баланс на силите. Ако либералните демокрации на стария Запад не успеят да избегнат повтарящи се блокировки, доверието в системата ще спадне. Говори се, че Джонсън и Ангела Меркел са обсъдили този въпрос по време на неотдавнашния си разговор.

Избори по време на пандемия: Нов рекорд в САЩ, 90 000 заразени за ден

Ролята на културните различия в отговора на Европа и Азия на коронавируса не трябва да се надценява. Но не може да се каже, че те изобщо не са имали ефект. Един висш държавен служител, работещ по борбата срещу пандемията, казва: „Либералният индивидуализъм не е правилната философия за справяне с това, от което всички страдаме, защото всички сме хора. Премиерът е олицетворение на тази борба. Той е истински либерал, но трябва да се сблъска с проблем, който засяга цялото общество”.

Има и друга причина, поради която азиатските страни се справят много по-добре с вируса. Те бяха готови за това. Избухването на ТОРС през 2003 г. даде на правителствените здравни системи на Изток известен опит, който им помогна да се борят с коронавируса.

А Европа действаше по старомоден начин, като си спомни за пандемията от испански грип преди век.

Азиатските държави веднага разбраха, че тази болест може да бъде ограничена и че те трябва да го направят. Когато Великобритания и останалата част от Запада осъзнаха този факт, беше твърде късно. Тестването и проследяването на контакти в Европа се проваля, защото когато товарът е твърде голям, системата се проваля. Но в Южна Корея и Хонконг броят на заразените се поддържаше на доста ниско ниво и въведените навреме мерки дадоха резултати.

Джонсън вероятно ще постигне тази цел и през следващите дни 500 000 души ще бъдат тествани ежедневно. Доколкото разбирам, следващата цел е да се правят милион тестове на ден до края на годината. Ако тази цифра бъде доведена до два милиона, тогава веднъж месечно ще бъде възможно да се проверява цялото население и това ще позволи идентифицирането на асимптоматичните случаи. Така че ще можем да победим вируса. Но това ще се случи само ако системата е в състояние да проследява контактите на всички заразени. Сега тя не може да се справи с тази задача.

Експерт: Швеция първа ще приключи с пандемията

Азиатските демокрации използват по-добре технологиите по време на тази криза.

В Тайван експертите наблюдават сигналите на мобилните телефони, за да гарантират, че хората спазват режима на самоизолация, ако е назначен такъв. Южна Корея прави същото с GPS. Някои твърдят, че европейците няма да толерират подобна атака срещу своите граждански свободи. Но хората биват глобявани с огромни суми, когато нарушават правилата за самоизолация. И ако още по-добър резултат може да бъде постигнат без глоби, но с помощта на телефони, тогава каква е разликата? Само че втората мярка е много по-ефективна.

Британското правителство смята, че Великобритания и други европейски държави трябва да се поучат от азиатските демокрации. Става ясно, че правителството търси  кандидат, който да ръководи новия Национален институт за защита на здравето. Би било правилно да назначите някой с опит в южнокорейската система. Хваленето, че Великобритания ще има „ненадмината” система за тестване и проследяване, е особено глупаво, като се има предвид колко добре се справя южнокорейската система.

Но до каква степен все още аналоговата британска държава може да копира по-цифровизираните азиатски държави? Политическият елит на държавата иска това, но нейният бюрократичен орган е твърде слаб. Изглежда, че в бъдеще ще наблюдаваме ускорен възход на Китай и тази комунистическа диктатура ще създаде най-голямата икономика в света. Възможно е това да се случи до края на десетилетието. В този момент ще дойде криза на доверието на Запад. Огромните индустриални инвестиции на Китай през XXI в. означават, че той ще бъде много по-мощен съперник от Съветския съюз. А Китай ще постави и много по-сериозно идеологическо предизвикателство.

Някои хора, включително влиятелни държавни служители, смятат, че подобно самобичуване на Запада е твърде много. Те вярват, че комбинацията от Байдън, Брекзит и ваксина до края на пролетта отново ще осигури силен растеж на западните икономики. Разбира се, ако Байдън спечели, ще бъде по-лесно да се създаде западен демократичен съюз за противодействие на Китай. Сделката за Брекзит ще осигури по-нататъшно европейско участие по въпросите на сигурността и външната политика. И ваксината ще покаже, че свободата предоставя най-големи интелектуални и технологични ползи.

Тази криза обаче хвърли светлина върху дългогодишните проблеми на стария Запад,

показвайки, че неговите държавни механизми в модерната епоха не отговарят на тяхното предназначение. Един от основните резултати на ХХ в. е, че властта и влиянието се отдалечават на Изток. Но ако Западът не се справи с проблемите, изведени на преден план от кризата, процесът на тази смяна на силата към Изток може да върви много по-бързо, отколкото някой е очаквал.

Коментари 37
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

37 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
От 1 януари: Поскъпват таксите за туристите в Гърция

От 1 януари: Поскъпват таксите за туристите в Гърция

Свят Преди 8 часа

Те са за хотелите, круизите и пътищата и се въвеждат заради новия климатичен данък, който измества досегашния туристически

Информатор на OpenAI е намерен мъртъв в Сан Франциско

Информатор на OpenAI е намерен мъртъв в Сан Франциско

Свят Преди 8 часа

През последните месеци Баладжи се изказа публично срещу практиките на компанията за изкуствен интелект

Арестуваха бивш министър на отбраната на Бразилия за готвен преврат

Арестуваха бивш министър на отбраната на Бразилия за готвен преврат

Свят Преди 11 часа

Брага Нето също така е бил началник на канцеларията на бившия президент Жаир Болсонаро

Кой е Михаил Кавелашвили – бившият футболист, който стана президент на Грузия

Кой е Михаил Кавелашвили – бившият футболист, който стана президент на Грузия

Свят Преди 12 часа

Кавелашвили играе като нападател за английския отбор „Манчестър сити“ в периода 1995-1996 г.

От прокурор суперзвезда до президент: Историята на сваления Юн Сук-йол

От прокурор суперзвезда до президент: Историята на сваления Юн Сук-йол

Свят Преди 12 часа

Той е обвинен, че е подкопал южнокорейската демокрация, след като на 3 декември въведе военно положение

Нидерландия връща на Мексико череп, инкрустиран с мозайки

Нидерландия връща на Мексико череп, инкрустиран с мозайки

Свят Преди 13 часа

Той вероятно е с произход от племето микстеки и е инкрустиран с мозаечни плочки

Актьорите от "Малкълм" се събират отново, ще снимат нови епизоди

Актьорите от "Малкълм" се събират отново, ще снимат нови епизоди

Любопитно Преди 13 часа

Това ще се случи 25 години след първите снимки на продукцията

Путин се срещна с бившия казахстански президент Назарбаев

Путин се срещна с бившия казахстански президент Назарбаев

Свят Преди 13 часа

Предишната среща между Путин и Назарбаев се състоя в края на 2023 г.

Силни взривове отекнаха в Одеса; градът и областта са атакувани с ракети

Силни взривове отекнаха в Одеса; градът и областта са атакувани с ракети

Свят Преди 13 часа

Местните власти призоваха всички граждани да се укрият в бомбоубежища

Съдът освободи под гаранция двамата обвинени за източване на държавния бюджет

Съдът освободи под гаранция двамата обвинени за източване на държавния бюджет

България Преди 14 часа

Съдът не уважи искането на прокуратурата Живодар Терзиев и Борис Иванов да бъдат задържани под стража

Израел нанесе десетки удари в Сирия

Израел нанесе десетки удари в Сирия

Свят Преди 14 часа

Унищожени са няколко цели, включително изследователски център северно от Дамаск

"Българската Коледа" дарява модерно оборудване на Неонатологичното отделение в МБАЛ Благоевград

"Българската Коледа" дарява модерно оборудване на Неонатологичното отделение в МБАЛ Благоевград

Вдъхновени истории Преди 14 часа

С него много по-точно ще се извършват диагностични процедури, които са задължителни за недоносени или рисково родени бебета

Адвокат поиска да бъде отхвърлен иска срещу Джей Зи, обвинен в изнасилване

Адвокат поиска да бъде отхвърлен иска срещу Джей Зи, обвинен в изнасилване

Свят Преди 15 часа

Според защитника има несъответствия в твърденията на ищцата

змия

Мъж откри отровна змия под възглавницата си

Любопитно Преди 15 часа

„Не е нещо, което искате да имате в леглото си“

Асен Василев: Нека Борисов да подпише декларацията и ще започнем разговори

Асен Василев: Нека Борисов да подпише декларацията и ще започнем разговори

България Преди 15 часа

Съпредседателят на "Продължаваме - Промяната" коментира още и Бюджет 2025

След побоя: Разбиха витрината на фризьорския салон на Борислав Сапунджиев (СНИМКА)

След побоя: Разбиха витрината на фризьорския салон на Борислав Сапунджиев (СНИМКА)

България Преди 16 часа

Свидетел казал на потърпевшия, че маскиран мъж счупил стъклото с бутилка