ЕС одобри мостов заем от 7 млрд. евро за Гърция
Източник: Thinkstock/Guliver photos

Ф инансовите министри на страните от ЕС се споразумяха да отпуснат на Гърция мостов заем в размер до 7 млрд. евро, за да може страната да остане платежоспособна, докато бъде постигнато ново спасително споразумение.

Това съобщи говорителят на Еврокомисията Мина Андреева, цитирана от ДПА.

"Добра новина", написа Андреева в "Туитър", като добави, че 19-те министри на финансите от еврозоната са постигнали споразумение с останалите си девет колеги от ЕС да предоставят на Гърция "мостово финансиране до средата на август".

Председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер, цитиран от Асошиейтед прес, също обяви, че ЕС се е споразумял по краткосрочен заем за Гърция до средата на август, но не посочи конкретната сума.

Парите ще дойдат от Европейския механизъм за финансова стабилизация (ЕМФС - EFSM). Мостовият заем ще послужи на Гърция за разплащане на задължения до договарянето на детайлите от новия спасителен пакет. Той ще бъде върнат при влизането в сила на новия спасителен пакет за страната.

"Държавите извън еврозоната няма да поемат финансови рискове", заяви пред депутатите в Берлин германският финансов министър Волфганг Шойбле. Той посочи, че печалбите от изкупуването на облигации от Европейската централната банка (ЕЦБ) ще се използват като гаранция.

Без заема Гърция няма да може да изплати дължимите на 20 юли 3,5 млрд. евро към ЕЦБ.

"Гърция удовлетвори исканията за започване на преговори за трета спасителна програма", обяви по-рано днес говорител на Европейската комисия.

Стъпките, които трябваше да бъдат направени до днес, включват одобрение от гръцкия парламент на всички условия за нов спасителен план, както и приемането на три първоначални пакета реформи.

"Гръцките власти въведоха законодателно първия пакет от четири мерки. . . навременно и като цяло по задоволителен начин", каза говорителят Аника Брейдхарт, допълвайки, че оценката се споделя и от другите два кредитора - ЕЦБ и Международния валутен фонд.

"Гръцкият парламент се изрази с много силен глас", отбеляза Брейдхарт, цитирана от ДПА, имайки предвид силната парламентарна подкрепа

- Скъпи, можеш ли да ми изневериш с друга жена? - Нави ме...
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>&bdquo;Готов съм за санкции&ldquo; &ndash; Вучич няма да се откаже от посещението си в Русия</p>

„Готов съм за санкции“ – Вучич няма да се откаже от посещението си в Москва за 9 май

Свят Преди 14 минути

„Думата ми е обвързваща, дума, дадена не само в международна рамка, но и на моя народ, на всички. Никой друг не трябва да ходи, никой друг не трябва да плаща цената. Аз ще отида“, увери Вучич, който не е бил в Русия от нахлуването ѝ в Украйна през февруари 2022 г.

<p>Каква е нетната стойност на Майк Уолц?</p>

Тръмп отстрани Майк Уолц: Нови промени в екипа за национална сигурност

Свят Преди 33 минути

Тръмп назначава Марко Рубио за временен заместник и номинира Уолц за нов посланик в ООН

Заради скандала с F-16: Атанасов свиква заседание на Комисията за контрол над службите за сигурност

Заради скандала с F-16: Атанасов свиква заседание на Комисията за контрол над службите за сигурност

България Преди 1 час

Той иска изслушване на военния министър и шефовете на военното разузнаване и ДАНС

Страх от злокобния затвор в Ел Салвадор: Мигранти в САЩ изписаха SOS с телата си

Страх от злокобния затвор в Ел Салвадор: Мигранти в САЩ изписаха SOS с телата си

Свят Преди 1 час

Задържаните мигранти от Венецуела живеят в постоянен ужас от депортиране в CECOT

<p>След 6 минути в клинична смърт &ndash; мъж дава утеха на всички</p>

След 6 минути в клинична смърт – мъж дава утеха на всички

Любопитно Преди 1 час

Той даде драматично и неочаквано описание на това какво е да преминеш „от другата страна“

Володимир Зеленски

Зеленски ще подаде оставка след мирното споразумение с Русия, твърди украински депутат

Свят Преди 1 час

Тръмп няколко пъти настоя за оставката на украинския президент, като дори заяви, че "Зеленски е диктатор без избори"

Киър Стармър претърпя поражение на първите междинни избори

Киър Стармър претърпя поражение на първите междинни избори

Свят Преди 1 час

Reform UK спечели междинните избори в Рънкорн и Хелсби срещу лейбъристите

НЛО

Огромен НЛО в САЩ предизвика спорове

Любопитно Преди 1 час

Скандалният бивш служител на Държавния департамент и активист Луис „Лу“ Елизондо беше домакин на панел, организиран от Фонда за разкриване на НЛО, по време на който публикува предполагаема снимка на летяща чиния с диаметър 300 метра, сребърна, дискообразна

<p>Кметът на Панагюрище: Днес губим&nbsp;всичко, за което бунтовниците ни умряха</p>

Кметът на Панагюрище: Загубихме смисъла, загубихме корена, губим и всичко, за което бунтовниците ни умряха

България Преди 1 час

Желязко Гагов изнесе емоционална реч по време на тържествената зрая-проверка по повод 149 години от избухването на Априлското въстание

Тръмп спря финансирането на обществени медии в САЩ

Тръмп спря финансирането на обществени медии в САЩ

Свят Преди 2 часа

Това е поредният ход на Тръмп за използване на власт с цел да се контролира дейността на институции, с чиято позиция или действия той не е съгласен

От 8 май: „Домът на мечтите“ разкрива света на Николета Лозанова и Ники Михайлов

От 8 май: „Домът на мечтите“ разкрива света на Николета Лозанова и Ники Михайлов

Любопитно Преди 2 часа

Какво да очакват зрителите от дългоочакваното риалити в ефира на NOVA?

<p>Почина изпълнителката на хита &quot;I Kissed a Girl&quot;</p>

Джил Собюл, изпълнителката на "I Kissed a Girl", трагично загина при пожар

Свят Преди 2 часа

Новината за смъртта ѝ идва само ден преди планирано нейно участие