А ко сте прекарали последната нощ във въртене в леглото и обръщане на възглавницата, може да сте сигурни, че не сте единствените, пише британският в. „Дейли мейл“.
Великобритания е в разгара на епидемия от безсъние, предупреждават експерти.
Проучванията показват, че 6 от 10 души имат проблеми със съня и не се чувстват отпочинали. Това е с 50% повече, отколкото през 2013 г., сочат данните.
Според специалистите причината за масовата липса на сън е в смартфоните, таблетите и другите технологии, за които правим място в леглото си вечер преди сън.
Синята светлина, излъчвана от екрана – независимо от размера му, намалява сънливостта и заспиването се превръща в доста по-трудна задача, допълва "Дейли мейл“.
Психологът Ричард Уайзмен – един от авторите на проучването, разпитал 2149 души за среднощните им навици.
Оказва се, че на човек на средна възраст са му необходими 7 и половина до 8 и половина часа сън нощно време. По-малко от 7 часа спане вече се свързват и с редица здравословни проблеми, показват данните от изследването.
Според него 59% от британците спят около 7 или по-малко часа на нощ.
"Това е огромно увеличение от миналогодишния процент – 39. Недоспиването води до сериозни рискове за здравето – затлъстяване, диабет и дори рак“, пояснява проф. Уайзмен.
Според проучването 79% от британците използват технологии, излъчващи синя светлина, около два часа преди лягане. Това е с 20% повече от миналата година.
Специалистите съветват да изкараме технологиите от спалнята си, за да можем да си възвърнем здравословния сън.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!