Софтуер уволни служител и никой не може да го върне
Източник: Thinkstock/Guliver

К омпаниите използват технологии и системи, за да автоматизират все по-голяма част от работния си процес. Това обаче води и до неподозирани проблеми. Например софтуерът еднолично да решава, че даден човек трябва да бъде уволнен и никой, дори шефовете на компанията, да не могат да го върнат на работа. Историята е напълно реална и се е случила на Ибрахим Диало в Лос Анджелис, съобщава БиБиСи.

Компютър спечели два дебата срещу реални хора

Google Translate ще използва изкуствен интелект без мрежа

Диало работил в компания в центъра на Лос Анджелис доста време, когато преди година получил ранно сутрешно съобщение на гласовата си поща от отдел "Човешки ресурси", които искали да провеят дали всичко е наред с него. Тъй като във фирмата има още няколко души с неговото име, помислил, че е грешка. Когато отишъл на работа и картата му отново не сработила да го пусне, отново помислил, че е технически проблем, разказва Диало.

Така започнала поредица от разговори с различни служители в компанията, които постоянно го питали какво се случа, дали са го пуснали в сградата и т.н. Никой от ръководителите му не знаел за случващото се, когато Диало ги попитал. След като картата му отново не го пуснала и на служебния паркинг и в сградата, Диало поискал от мениджъра си нова карта и получил разрешение да му бъде издадена такава.

Google наближава "квантовото превъзходство" с нов чип

Говорещият Google уплаши хората с реализма си

След като поработил още няколко чака, установил, че не е влязъл в служебния си профил в системата. Опитите му да влезе със старото си име и парола се оказали неуспешни. Помолил колега да провери, оказало се, че профилът му е деактивиран. По-късно мениджърът му отново му се обадила притеснена и с извинение, че е станало грешка и имало имейл, че е уволнен. Опитите на мениджърите да възстановят профила му обаче били неуспешни.

На следващия ден Диало вече не можело да бъде пуснат и от охраната, защото името му било със забрана в системата. Системата продължила да предупреждава, че Диало няма право да е в сградата. Мениджърите уведомили директора на фирмата, която наредила профилът му бъде възстановен. Минути след това получила имейл, че Диало е уволнен окончателно.

Google обеща да не прави оръжия с изкуствен интелект

Изкуствен интелект върна гласа на радиоводещ

Въпреки това тя казала на Диало на другия ден отново да дойде на работа и проблемът ще бъде решен. Ден по-късно обаче двама охранители дошли при Диало и му казали, че са получили имейл с нареждане да го изведат от сградата. Нито директорът на фирмата, нито мениджърите вече могли да се намесят. Следващите 3 седмици Диало останал в дома си докато следил имейл комуникацията на ръководството по неговия казус, който накрая бил успешно решен и се върнал на работа.

Остава въпросът кой е уволнил Диало? Оказало се, че това е направила самата автоматизирана система. Малко след като Диало бил назначен, компанията била купена от друга фирма, която уволнила предишния му мениджър. Той обаче не успял или забравил да въведе в системата новата крайна дата на договора на Диало. Така, когато старата дата дошла, системата автоматично уволнила Диало без право на възражение. Тъй като той продължил да влиза в системата и след тази дата, постепенно се активирали всички системи за сигурност с блокиране на профили, аларми до мениджърите и до охраната.

"Чувствах се много добре на работа. Създадох приятели, всички бяха много доволни от мен и разчитаха на мен. Една малка грешка в автоматизацията срина всичко. Бях съпроводен от охраната като крадец, трябваше да обяснявам на хората защо не съм на работа, колегите ми се отдръпнаха (с изключение на моя мениджър, която ме подкрепяше много)", пише Диало.

В крайна сметка по-късно напуснал и започнал да работи за друга компания. Смята, че година по-късно може да разкаже историята без да го е срам и иска тя да е пример и напомняне за компаниите да не прибързват с автоматизацията. "Автоматизацията може да е от голяма полза за една компания, но трябва да има начин хората да се намесят, ако машината направи грешка. Останах 3 седмици без заплата, защото никой не можеше да спре машината. Това, което наричах "сигурна работа", е само илюзия. Все си мислех какво ли щеше да стане, ако наистина бях допуснал грешка в тази компания", пише още Диало.

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още любопитно съдържание последвайте страницата ни в Instagram.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Кола потегли без водач и затисна малко момченце

Кола потегли без водач и затисна малко момченце

България Преди 4 часа

Детето е с опасност за живота

След напрежението в региона: Иран и Оман обсъдиха сигурността на корабоплаването в Ормузкия проток

След напрежението в региона: Иран и Оман обсъдиха сигурността на корабоплаването в Ормузкия проток

Свят Преди 5 часа

Иранският външен министър Абас Арагчи посети Оман за спешни разговори относно регионалната обстановка. Техеран и Маскат обсъдиха механизми за безопасното преминаване на кораби през стратегически важния за света Ормузки проток

Джорджина Родригес стартира собствена марка за дрехи и изненада съпругата на Меси с подарък

Джорджина Родригес стартира собствена марка за дрехи и изненада съпругата на Меси с подарък

Любопитно Преди 6 часа

Испанската инфлуенсърка дебютира на модната сцена с бранда MIMOA, съчетаващ спортна визия и елегантност

,

Жители на село Анево спасиха малко щъркелче и го върнаха в гнездото му

България Преди 7 часа

Местните вярват, че появата на четири щъркелчета е знак, че тази година в селото ще се родят много деца

Пламен Димитров: Не изключвам дребни поправки на бюджета преди второ четене

Пламен Димитров: Не изключвам дребни поправки на бюджета преди второ четене

България Преди 7 часа

Лошата новина в бюджета на ДОО е, че социалните плащания или обезщетенията остават същите, коментира лидерът на КНСБ

Десетки загинаха при наводнения в Бангладеш, над милион са блокирани

Десетки загинаха при наводнения в Бангладеш, над милион са блокирани

Свят Преди 7 часа

Най-малко 44 души загинаха, а над един милион са изолирани след опустошителни наводнения и свлачища в Бангладеш. Прекъснатите комуникации и липсата на ток затрудняват спасителите, докато армията доставя храна и вода с лодки

.

След седмици ограничения: Руските власти в Крим пуснаха гориво в 99 бензиностанции

Свят Преди 8 часа

Назначеното от Русия правителство в Крим обяви, че горивото вече е достъпно за свободна продажба в 99 бензиностанции. Мерките идват след седмици на ограничения и дефицит, предизвикани от украинските атаки срещу линиите за доставки

Наталия Киселова призова за повече доказателства по случая с полетите на Делян Пеевски

Наталия Киселова призова за повече доказателства по случая с полетите на Делян Пеевски

България Преди 8 часа

Бившият председател на парламента отбеляза, че основният въпрос остава „кой заплаща пътуванията на народния представител и с каква цел са те“

Сватбата на века: Тейлър Суифт плати 160 000 долара на Ню Йорк само за сигурност

Сватбата на века: Тейлър Суифт плати 160 000 долара на Ню Йорк само за сигурност

Любопитно Преди 8 часа

Певицата Тейлър Суифт покри разходите на Ню Йорк за засилената полицейска охрана по време на сватбата ѝ с Травис Келси. Церемонията е струвала над 20 млн. долара, като младоженците дариха и огромна сума за благотворителност

Радан Кънев е новият председател на "Демократи за силна България"

Радан Кънев е новият председател на "Демократи за силна България"

България Преди 8 часа

Националното събрание определи и насоките на формацията през следващия мандат

,

„Алтернатива за Германия“ представи 100-дневен план преди ключови провинциални избори

Свят Преди 9 часа

Според социологическите проучвания противопоставящата се на имиграцията АзГ има значителна преднина в Саксония-Анхалт пред консервативния Християндемократически съюз (ХДС) на канцлера Фридрих Мерц преди изборите на 6 септември

Трагедия шокира света: Футболист, играл на Световното, почина внезапно на 25 години

Трагедия шокира света: Футболист, играл на Световното, почина внезапно на 25 години

Свят Преди 9 часа

Южноафриканският футбол скърби за 25-годишния Джейдън Адамс. Тялото на халфа е намерено в къща в Кейптаун седмици след като той помогна на страната си да запише историческо представяне на Световното по футбол

Айфеловата кула и Лувърът въвеждат извънредно работно време заради опасните горещини

Айфеловата кула и Лувърът въвеждат извънредно работно време заради опасните горещини

Свят Преди 10 часа

Айфеловата кула, Лувърът и музеят „Орсе“ ще затварят часове по-рано заради екстремните температури във френската столица. На фона на рекордно горещата вълна в Европа, властите във Франция вече съобщават за над 130 жертви на удавяния

,

Турция санкционира над 100 акушер-гинеколози заради цезарови сечения

Свят Преди 10 часа

Част от лекарите са временно отстранени от работа, а други са задължени да преминат допълнително обучение

,

След среднощна обсада: Освободиха жена, взета за заложник в супермаркет

Свят Преди 10 часа

Мащабна полицейска акция в Берлин приключи с неутрализирането на нападател, държал жена за заложник в супермаркет. Кризата е продължила през цялата нощ, като мотивите на извършителя все още се изясняват от германските власти

Масиран удар над Украйна: Руски ракети пробиха въздушния щит на Киев, има ранени

Масиран удар над Украйна: Руски ракети пробиха въздушния щит на Киев, има ранени

Свят Преди 11 часа

При масирана нощна атака с над 120 дрона и 12 ракети, украинската отбрана не е успяла да спре балистичните удари, съобщи Зеленски. Има ранени в Киев, а в Париж предстои спешна среща на съюзниците за справяне с руската заплаха