А мерикански учени отправиха призив за международно сътрудничество, за да се съхранят екосистемите на морското дъно, предаде Франс прес.
"Тези екосистеми покриват над половината от земната повърхност и като се има предвид значението им за "здравето" на нашата планета, е много важно да се вземат мерки за цялостното им съхраняване, заяви Лайза Левин, директорка на Центъра по морско биоразнообразие към океанографския институт "Скрипс" в Сан Диего, Калифорния, в рамките на годишната конференция на Американското дружество за напредък в науката в Чикаго.
Индустриализацията, която през XX век доминираше на сушата, става реалност и в морските дълбини."
Вследствие на удвояването на населението на Земята от 50 години търсенето на хранителни продукти, енергоизточници и суровини от океана значително се увеличи.
"С намаляването на рибните запаси край бреговете риболовните стопанства фокусират вниманието си върху морските дълбини, допълни Левин. Ако оставим настрана намаляването на рибните запаси, екосистемите на морското дъно са заплашени от добива на никел, кобалт, манган и мед и от проучването и добива на въглеводороди на морското дъно на дълбочина над 1000 метра."
За 50 години глобалното търсене на енергия нарасна 4 пъти и това се изрази в инсталиране на 2000 петролни платформи в морето.
Минната индустрия изследва морските дълбини в търсене на полезни изкопаеми, които са нужни в електрониката - за производството на мобифони и батерии за хибридни автомобили.
Според Синди Лий Ван Доувър, ръководителка на Морската лаборатория в университета Дюк в Северна Каролина, е много важно да се работи заедно с индустриалците и регулаторните органи, за да се въведат регламентации, свързани с околната среда.
Искаме след 100 години хората да кажат, че сме си свършили работата, отбеляза тя.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!