„Срещата на ХХI век“ – „Нови хоризонти“ достигна до Плутон
Източник: НАСА

С лед 9 години – историческото максимално приближаване на "Нови хоризонти" до Плутон вече е факт, съобщи НАСА.

Автоматичната междупланетна станция на НАСА се приближи на минималното разстояние от 12 500 км от последната планета джудже в Слънчевата система, която човечеството среща отблизо за пръв път.

От американското космическо ведомство посочиха, че по техни изчисления сондата се е доближила до Плутон, но официално потвърждение ще има едва след 13 часа.

Космическият апарат не може да предаде информацията на Земята в реално време. Радиосигналът се очаква в НАСА със закъснение от 13 часа. Той ще покаже, че с апарата всичко е наред.

Скоростта на "Нови хоризонти" по време на тази операция е 14 км/сек. Апаратът с тегло 453 кг има двигател за корекция на движението, но няма запаси от гориво, за да забави скоростта и да навлезе в орбитата на Плутон. Затова, прелитайки край планетата-джудже, той ще продължи пътя си към границата на Слънчевата система.

Времето за снимки и наблюдение на Плутон и неговата луна Харон от минимално разстояние е крайно ограничено - най-важните операции ще отнемат около 30 минути. Всички те са предварително програмирани и трябва да бъдат изпълнени в установеното време, когато "Нови хоризонти" преминава през определени точки на космическото пространство.

Прелитайки край Плутон, "Нови хоризонти" ще направи цветни снимки с резолюция 0,5 км на пиксел и черно-бели фотографии с още по-голяма резолюция – 100 метра на пиксел.

След като прелети край Харон на разстояние от 28 800 км., космическият апарат ще заснеме и спътника на планетата-джудже.

Част от снимките на Плутон трябва да бъдат получени на Земята на 15 юли, а от Харон – на 16 юли.

Пълният обем данни от прелитането край Плутон ще бъде изпратено на Земята през март 2017 година.

През последните дни "Нови хоризонти" вече изследва активно планетата-джудже Плутон. Той например установи, че диаметърът му е с 80 км. по-голям, отколкото се предполагаше и е равен на около 2370 км. Освен това направените от космическия апарат снимки показаха, че повърхността му е червено-кафява. Астрономи дори сравниха по цвят Плутон с Марс.

Учените планират да съставят с помощта на новите данни карта на Плутон и да получат важна информация за строежа и атмосферата му. "Системата на Плутон се е формирала от остатъци от веществото, от което се е образувала Слънчевата система - отбеляза заместник-директорът на НАСА по научните въпроси Джон Грансфелд. - Сега ние възнамеряваме да научим за това много повече".

След като се сбогува с Плутон, "Нови хоризонти" ще продължи мисията си и ще се насочи към други обекти в Куйперовия пояс. В тази област отвъд орбитата на Нептун има десетки хиляди неголеми небесни тела, основно комети и планети-джуджета.

Специалистите се надяват да получат за тях нови данни и да разширят представите си за еволюцията на Слънчевата система.

 

SNEAK PEEK of gorgeous Pluto! The dwarf planet has sent a love note back to Earth via our New Horizons spacecraft, which has traveled more than 9 years and 3+ billion miles. This is the last and most detailed image of Pluto sent to Earth before the moment of closest approach - 7:49 a.m. EDT today. This same image will be released and discussed at 8 a.m. EDT today. Watch our briefing live on NASA Television at: http://www.nasa.gov/nasatv The high res pic will be posted on the web at: http://www.nasa.gov. This stunning image of the dwarf planet was captured from New Horizons at about 4 p.m. EDT on July 13, about 16 hours before the moment of closest approach. The spacecraft was 476,000 miles (766,000 kilometers) from the surface. Image Credit: NASA #nasa #pluto #plutoflyby #newhorizons #solarsystem #nasabeyond #science

A photo posted by NASA (@nasa) on

Мисията "Нови хоризонти" започна през януари 2006 година.

След 9-годишно пътуване и след като измина 4,8 милиарда километра, на 15 януари "Нови хоризонти" започна да изследва Плутон, припомня Франс прес. Тогава апаратът се намираше на около 260 млн. км от планетата джудже.

Максималното сближаване на "Нови хоризонти" и Плутон бе наречено от ръководителя на мисията Алън Стърн "срещата на ХХI век". Той я сравни с програмата "Вояджър".

Плутон е замръзнал безжизнен свят в покрайнините на Слънчевата система. Той е втората по големина планета джудже, която обикаля около Слънцето за почти 250 години, така че от откриването му през 1930 г. досега не е изминал дори една четвърт от пътя по орбитата си.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Какво наистина е договорено между САЩ и Иран

Какво наистина е договорено между САЩ и Иран

Свят Преди 1 час

Не е ясно кога или как споразумението може да бъде финализирано

Трамвай дерайлира и се вряза в сграда в Белград

Трамвай дерайлира и се вряза в сграда в Белград

Свят Преди 2 часа

Двама пътници са получили сериозни травми под формата на счупвания на крайници

Съпругът на бившия шотландски премиер се призна за виновен

Съпругът на бившия шотландски премиер се призна за виновен

Свят Преди 4 часа

Шейсет и две годишният Питър Мърел бе задържан под стража

Oбвинения за изтезания и сексуално насилие срещу Израел

Oбвинения за изтезания и сексуално насилие срещу Израел

Свят Преди 4 часа

Около 50 от активистите в глобалната хуманитарна флотилия за Газа са били приети в болница в Турция

Арестуваха известната турска актриса Серенай Саръкая

Арестуваха известната турска актриса Серенай Саръкая

Свят Преди 4 часа

Саръкая е била задържана на летище в Истанбул при завръщането си от Италия

Бунт и стрелба във венецуелски затвор, затворници подпалиха покрива

Бунт и стрелба във венецуелски затвор, затворници подпалиха покрива

Свят Преди 5 часа

Демонстрантите обвиняват ръководството в изтезания

Радев се срещна с американския и.д. помощник държавен секретар по европейките въпроси

Радев се срещна с американския и.д. помощник държавен секретар по европейките въпроси

България Преди 5 часа

Двамата са обсъдили стратегическото партньорство между двете държави

<p>Лили Иванова след втория концерт в зала &bdquo;Олимпия&ldquo;: Щастлива съм, показах моето изкуство</p>

Лили Иванова след втория концерт в зала „Олимпия“: Щастлива съм, показах моето изкуство, беше невероятно удоволствие

Любопитно Преди 5 часа

В продължение на почти два часа, най-голямото име в българската поп музика представи едни от най-големите си хитове, заедно с нови песни

Интензивен трафик след серията почивни дни, близо 500 хил. коли се прибират към София

Интензивен трафик след серията почивни дни, близо 500 хил. коли се прибират към София

България Преди 6 часа

Най-натоварено традиционно ще бъде движението в посока София по автомагистралите „Тракия“, „Хемус“ и „Струма“

,

Жертвоприношение в името на науката: Защо пръстите и зъбите на Галилео Галилей се пазят в музей

Любопитно Преди 6 часа

Когато Галилео умира през 1642 г., Католическата църква категорично отказва да позволи той да бъде погребан в осветена земя заради еретичните му за онова време теории

Дуейн Джонсън и Джулия Робъртс откриват 14-ото издание на „Великият понеделник”

Дуейн Джонсън и Джулия Робъртс откриват 14-ото издание на „Великият понеделник”

Любопитно Преди 6 часа

Гласуването вече е активно, а участниците в него могат да спечелят награди

САЩ и Иран охладиха надеждите за скорошен пробив в мирните преговори

САЩ и Иран охладиха надеждите за скорошен пробив в мирните преговори

Свят Преди 6 часа

Марко Рубио предупреди, че Вашингтон ще търси „алтернативни варианти“, ако дипломацията с Техеран се провали

Какво време ни очаква до края на май

Какво време ни очаква до края на май

България Преди 7 часа

Последната седмица на месеца ще започне с приветливо време

Арестуваха шофьора, превозвал мигранти край Бургас

Арестуваха шофьора, превозвал мигранти край Бургас

България Преди 7 часа

Мъжът е заловен късно снощи в Пловдив

ГДБОП задържа петима за контрабанда на наркотици през страната

ГДБОП задържа петима за контрабанда на наркотици през страната

България Преди 8 часа

Полицейската операция е започнала на ГКПП „Капитан Андреево“ на границата с Турция, съвместно с Агенция „Митници“

<p>Важно за пътуващите: Промени в движението на влаковете през Централна гара София</p>

Важно за пътуващите: Временни промени в движението на влаковете през Централна гара София

България Преди 8 часа

Те касаят организацията в източното направление между гарите Централна, Подуяне пътническа и Искър