0
Но о
научно откритие може да предпази сърцата на
диабетиците от страничните ефекти на
инсулина. Хормоналното лечение е животоспасяващо за страдащите от диабет тип 1 и в много случаи от тип 2, но може сериозно да увреди сърцата им, тъй като води до стесняване и запушване на кръвоносни съдове.
Именно поради тази причина много диабетици са под риск от инфаркт или други сърдечни проблеми.
Изследователи обаче са открили естествен процес в тялото, който помага за предпазването им.
Те установили, че инсулинът води до прекомерен растеж на някои клетки в съдовете, което ги стеснява.
Естествено срещаща се в организма молекула обаче - C-пептид, се отделя всеки път едновременно с инсулина при здравите хора.
(С-пептидът (от англ. connecting peptid, свързващ пептид) е полипептиден фрагмент, който се отцепва от молекулата на проинсулина, за да се превърне той в инсулин. Инсулинът и С-пептидът се отделят в кръвта едновременно и в равни количества)
Според учените C-пептидът възпира опасния растеж на въпросните клетки.
Инсулинът контролира нивата на кръвната захар в организма, но с времето стеснява достъпа на кръвта до сърцето и дори след байпас новите съдове са под по-голям риск от запушване, обяснява ръководителката на изследването от Университета в Лийдс д-р Карън Портър.
Според нея решението е включването на C-пептида в разработването на инсулина.
Портър отбелязва, че доскоро учените са смятали, че молекулата не оказва никакъв ефект върху организма.
Според експертите броят на диабетиците в световен план ще се увеличи значително през идните десетилетия, отчасти поради модерния начин на живот и фактори като затлъстяването.
Според някои прогнози над 4 млн. души ще страдат от диабет до 2020 г.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!