Прилепите се ориентират по звука и светлината
Източник: Thinkstock/Guliver

И звестно е, че прилепите – единствените бозайници, които могат да летят, се ориентират благодарение на ехолокацията.

Ново изследване разкрива, че те се ориентират също по поляризираната светлина – метод, за който досега се знаеше, че е ползван от други животни, но не и от прилепите, съобщи Франс прес.

Прилепите издават звуци, за да се движат в тъмното в зависимост от ехото им.

"Това обаче е ефикасно на разстояния до около 50 метра", заяви ръководителят на изследването Щефан Грайф от университета "Куинс" в Белфаст, Великобритания.

"Следователно прилепите трябва да се осланят на друго усещане, за да стигнат по-далеч", допълва той.

Предишни проучвания наведоха на мисълта, че

прилепите могат да открият поляризирана светлина в небето, когато привечер излизат от пещерите, за да се хранят с насекоми.

Пчели и птици забелязват посоката на осцилация на светлината и я използват, за да регулират "вътрешния си компас", когато се ориентират благодарение на поляризираната светлина. Методът функционира дори когато слънцето не се забелязва – при облачно време или при падането на нощта.

Поляризираната светлина е най-силна при изгрев и залез слънце, когато прилепите напускат убежищата си, за да търсят храна, или когато се връщат там преди разбуждането на хищниците.

В България екипът на Грайф е извършил свързан с ориентацията експеримент със 70 прилепа Myotis myotis, известни също като големи нощници.

Те били пуснати през нощта на разстояние 20 - 25 км от убежището им, след като при залез слънце били изложени на ефекта от различна поляризирана светлина в небето.

Чрез система от специално оборудвани клетки някои прилепи били изложени на "естествена" поляризирана светлина, а други - на такава, която е под 90-градусов наклон. Животните били снабдени с малки радиопредаватели, за да се следи движението им.

Учените констатирали, че двете групи животни се отправили в различни посоки, като повечето от изложените на "естествена" поляризирана светлина прилепи се доближили до убежището си.

Получените резултати подкрепят хипотезата, че прилепите използват поляризацията на светлината, за да се ориентират. Резултатите от изследването са публикувани в Nature Communications.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Дилъри "зарибяват" деца с дрога в опаковки за лакомства

Дилъри "зарибяват" деца с дрога в опаковки за лакомства

България Преди 1 час

Нов е и начинът за разпространение - без лично предаване

Даниел Митов: Отстраненият директор на ОДМВР – Пазарджик е преназначен

Даниел Митов: Отстраненият директор на ОДМВР – Пазарджик е преназначен

България Преди 2 часа

Проверката срещу Даниел Бараков е със срок от два месеца

Протест пред НДК заради кучето Мая

Протест пред НДК заради кучето Мая

България Преди 3 часа

Специализант от ВМА е с обвинение за умишлено проявена жестокост към гръбначно животно

Силата на отборната игра определя следващия номиниран в “Игри на волята”

Силата на отборната игра определя следващия номиниран в “Игри на волята”

Любопитно Преди 3 часа

Ще успеят ли Безименните да избегнат четвърти пореден племенен съвет?

Променят условията на труд за родители на деца под 12 години

Променят условията на труд за родители на деца под 12 години

България Преди 3 часа

Депутатите гласуваха промените на първо четене

НСО без частни коли - парламентът подкрепи законопроекта на Хамид Хамид

НСО без частни коли - парламентът подкрепи законопроекта на Хамид Хамид

България Преди 3 часа

Парламентът одобри на първо четене два законопроекта за промени в Закона за НСО – на Министерския съвет и на Хамид Хамид от „ДПС-Ново начало“. Сред предложенията е забрана лични автомобили да се предоставят на службата или да се оборудват със специален режим на движение

Никола Саркози

След 21 дни зад решетките: Никола Саркози се върна към старите си навици - джогинг из Париж

Свят Преди 4 часа

Два дни след освобождаването си от затвора „Санте“, Никола Саркози бе заснет да тича по бреговете на Сена. Бившият френски президент се е върнал към старите си навици, но съдебните му битки далеч не са приключили

Истинската история на Дейвид Раймър – момчето, отгледано като момиче

Истинската история на Дейвид Раймър – момчето, отгледано като момиче

Любопитно Преди 4 часа

Медицински експеримент, представен като научен пробив, се превръща в една от най-трагичните човешки истории на XX век

ЕС връща митата за малките пратки

ЕС връща митата за малките пратки

Свят Преди 4 часа

Мярката има за цел да се бори с наплива на китайски продукти

Гаранция от 5000 лв. за мъжа, прегазил куче в София

Гаранция от 5000 лв. за мъжа, прегазил куче в София

България Преди 5 часа

"Той съдейства напълно на разследването", заяви директорът на СДВР главен комисар Любомир Николов

Сладката символика зад обеците на Кейт Мидълтън

Сладката символика зад обеците на Кейт Мидълтън

Любопитно Преди 5 часа

Рубините са юлският камък за раждане, а принц Джордж е роден на 22 юли

ЕС отпуска на Украйна още близо 6 млрд. евро финансова помощ с лихвите от запорираното руско имущество

ЕС отпуска на Украйна още близо 6 млрд. евро финансова помощ с лихвите от запорираното руско имущество

Свят Преди 6 часа

С тези плащания общата подкрепа от ЕС за Украйна вече надхвърля 187 милиарда евро

Зеленски: Русия се готви за мащабна война в Европа през 2029 или 2030 г.

Зеленски: Русия се готви за мащабна война в Европа през 2029 или 2030 г.

Свят Преди 6 часа

Украинският президент предупреди, че Москва увеличава производството на оръжие

Шофьор оцеля като по чудо: Мина пред влак на червен сигнал на жп прелез

Шофьор оцеля като по чудо: Мина пред влак на червен сигнал на жп прелез

България Преди 6 часа

Случаят е от хитринското село Добри Войниково