К огато разрешаването на голям проблем ви се струва невъзможно, разбийте го на по-малки парченца. Именно този съвет последваха учените - взеха едно от най-големите противоречия в геологията и го разбиха буквално на ниво атоми.
С преместване на единични атоми олово в малък кристал циркон от Австралия, геолозите потвърдили, че кристалът е най-старият скален фрагмент, който е откриван някога на Земята, предаде "Бизнес инсайдър".
Оказва се, че минералът е на приблизително 4,375 млрд. години.
Потвърждаването на възрастта на този циркон има огромно влияние върху теориите за ранната Земя.
Микроелементи в най-стария циркон от района Джак Хилс в Западна Австралия доказват, че той произлиза от богати на вода и гранит скали. Това означава, че Земята се е охладила достатъчно бързо - само 100 млн. години след сблъсъка, при който се е формирала нашата система Земя-Луна.
"Този кристал ни показва, че Земята преди не е била много по-различна от Земята сега. Не е била негостоприемно място“, твърди Джон Вали – един от авторите на изследването и геохимик в университета Уисконсин, САЩ.
Резултатите от проучването доказват, че земната кора се е формирала преди поне 4,4 млрд. години, твърдят специалистите. Това е било само 160 млн. години след формирането на Слънчевата система.
Този микроскопичен къс от кристала циркон, използван от екипа на Джон Вали, се оказва най-старият материал, откриван на Земята.
Откритието на учените, публикувано в неделя в списание "Нейчър геосайънс“ (Nature Geoscience), потвърждава възрастта на циркона - 4,374 млрд. години.
Според Вали химическият анализ на кристала затвърждава теорията за "студените ранни години на Земята“, когато температурите са били толкова ниски, че водата и океаните все пак са били в течно състояние.
Екипът на Джон Вали е използвал нов метод за анализ на минерала - атомната томография, за да се опита да установи възрастта на микроскопично зрънце циркон.
Атомната томография позволява да се узнае химичната природа на всеки атом и първоначалната му позиция в анализирания материал. Така може да се определи точно на каква възраст е той и да се опише неговата история.
"Хомогенизирането на океана от магма - в основата на земната кора и мантията на Земята, предхожда формирането на този циркон и следователно то е станало скоро след формирането на Земята", заключават изследователите.
"Изследването потвърждава нашето заключение, че Земята е имала хидросфера над 4,3 милиарда години", казва Джон Вали.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!