Пу ути прасци, болки в гърба, повръщане - бременността има и неприятни страни, но хората съвсем не са единствените в това отношение.
При животните има много по-странни истории, ето някои от тях, припомнени от "Лайв сайънс":
Слоновете имат най-дългия гестационен период сред всички сухоземни животни - до 23 месеца. При това дългоочакваното бебе също е "голяма работа" - новороденото тежи над 100 кг.
Бременността при слоновете обаче изглежда като игра в сравнение с мантиевата акула, чийто плод нараства едва с 1,4 см на месец. С това темпо общата продължителност на бременността при морския обитател е около три и половина години.
От друга страна, на опосумите им е лесно - за 14 дни всичко приключва. Като торбести бозайници, опусумите раждат крехки и немощни малки, които още два-три месеца носят в характерната си кожена торбичка (като на кенгуруто) - място, където женските доотглеждат своите малки поради липсата на плацента.
В животинското царство изглежда има повече справедливост. Например мъжките морски кончета не само са активни татковци, но понякога приемат ролята на инкубатор - женските депозират неоплодени яйца в "джоб" в мъжкото коремче.
Морското конче ги опложда и пази в продължение на няколко седмици, след което се излюпват между 5 до 1500 индивида. Те, за щастие на родителите, веднага заживяват самостоятелно.
По-сладко от куче е само котило малки кученца, да кажем 24, наведнъж. Толкова е броят новородени опашатковци в най-голямото регистрирано някога котило, според Книгата на рекордите "Гинес".
През 2004 г. неаполитанският мастиф Тия родила рекордния брой кученца във Великобритания, като 20 от тях оцелели.
Морските свинчета също са шампиони - те са способни да забременеят още когато са на 4 седмици. И после - луд умора няма. Повечето женски се разгонват отново още два до 15 часа след раждане.
Октоподите се оплождат вътрешно, като
семенната течност се вкарва в тялото на женската с израстък на едно от
пипалата на мъжкия (хектокотилно рамо). Женската може да я пази, докато е готова да оплоди средно около 200 хил. яйца, които след това снася и пази край себе си или прикрепени към морското дъно.
Тя следи зорко за яйцата, като движи водата около тях, за да им осигурява
постоянен приток на кислород и да ги пази от врагове.
Деветопоясните броненосци могат временно да прекъснат бременността си. Като други бозайници, вкл. мечки, те практикуват т.нар. забавена имплантация, т.е. задържат ембрионите в латентно състояние, докато условията са подходящи за бременността.
Гестационният период при броненосците е около четири месеца, но бебетата обикновено не се раждат, преди да са минали осем месеца от чифтосването.
Шимпанзетата са нарочени за наши най-близки роднини, така че не е странно, че се раждат като нас. Според изследване от 2011 г. малките им също идват на бял свят, без да гледат към майката. При повечето примати се случва обратното, за да може майката да ги поеме по-лесно.
Според някои антрополози именно тази особеност при хората е наложила възникването на родилната грижа.
14-дневна и други странни бременности
Три и половина години трае бременността при мантиевата акула, морските свинчета пък са способни да забременеят още когато са на 4 седмици
6 юни 2012, 10:59
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!