Домът на бъдещето
Източник: HiComm

1927, това е годината, в която може би за пръв път светът вижда едно възможно свое бъдеще, облечено в звук и картина. Филмът на Фриц Ланг "Метрополис" рисува картината на дома през утрешния ден - едно силно автоматизирано (и зависимо от машините) общество, в което колите летят в облаците, а всеки човек е обгрижван от десетки роботизирани слуги.

Днес вече смело можем да заявим, че домът на бъдещето ще е истинско мини чудо на съвременната наука. Но няма много да прилича на образа, който популярната култура ни рисуваше до неотдавна (припомнете си например втората част на легендарния "Завръщане в бъдещето").

Домът на 2020 г. ще бъде живо, дишащо същество, което не само ще реагира адекватно дори най-дребните ни нужди и желания, но ще се грижи за нас, когато сме болни, и ще ни развлича, когато сме здрави. В тази перспектива няма място за лъскави роботи икономи и претрупани с HD екрани стаи.

В дома на бъдещето - такъв, какъвто вероятно ще бъде, всяка една повърхност ще е чувствителен на допир дисплей, а самото жилище, което ще обитаваме, само по себе си ще е вид сложен роботизиран механизъм. 

Според Брайън Дейвид Джонсън, който работи за "Интел", например, домът на утрешния ден ще бъде в много по-голяма степен интернет зависим (и интернет свързан), отколкото бихме могли да си представим днес.

Според него до 2015 г. над 500 милиарда часа развлекателно мултимедийно съдържание ще бъдат достъпни онлайн през повече от 15 милиарда свързани с уеб устройства!

От мечтата на Тюринг за изкуствен интелект, който може да издържи гениално простия, но единствено валиден тест на обикновен човешки разговор, все още сме далеч.

Но модерните домове на бъдещето ще разполагат с достатъчно автономна, собствена "воля", така че да реагират адекватно на потребностите на обитателите си.

Да речем, че сте в банята през 2020 г. и се бръснете пред огледалото. Освен огледало обаче то е и водонепроницаем екран, върху който се изписват актуалните новини.

Компютърният софтуер, който управлява този процес, ще може да засича кога повърхността на дисплея е замъглена от водната пара и в такива случаи ще ви изчита новините на глас, вместо да оставя сами да следите течащото предаване.

В хола през това време няколко екрана ще могат да предават някакво спортно събитие или по тях да тече забавен филм, но специални интелигентни сензори ще следят за това, дали има хора в помещението.

И ако те водят разговор помежду си, ще регулират автоматично нивото на звука по адекватен начин.

Другото потенциално удобство ще донесе задаващата се мини революция в начина, по който "консумираме" мултимедията. Моделът, който съществува днес - на повече или по-малко пасивно възприемане, ще се промени драстично през следващите няколко години.

Ерик Кинц, който завежда отдела на Logitech за видео и мултимедийни разработки, споделя, че дори гледането на един съвсем обикновен клип в недалечното бъдеще ще става по съвсем различен начин.

Ако, да речем, си пуснете забавно видео в Youtube, докато сте във всекидневната, и докато то върви, се наложи да отскочите до кухнята, видеото ще ви "последва" - домът ви ще "знае" какво точно гледате и интелигентно ще го пренасочи така, че да не спирате да се забавлявате

Всъщност Logitech вече имат готов прототип, базиран на сходна концепция. Услугата Logitech Alert позволява изпращане на видео от всяка стая в жилището ви директно към интернет.

Идеята е ваши близки роднини или приятели, с които искате да споделяте неща от ежедневието си, да могат да поддържат "жив" виртуален контакт с вас.

Според Кинц това ще позволи семейства, които са географски разделени, да се почувстват отново заедно -- да общуват и споделят по революционен, нов начин през уеб.

Домът на бъдещето ще разполага и с много по-децентрализирана система за мрежова комуникация спрямо сега съществуващите инфраструктурни модели.

Вместо централизирана мрежа, при която информационният поток тече от основен сървър към множество терминални устройства, комуникационните системи на бъдещето ще използват сензорна схема за връзка.

Така сензор, разположен в хладилника ви например, ще може да комуникира директно с друг, интегриран в домашната ви инсталация за филтриране на вода.

По този начин той ще предупреждава, да речем, ако качеството на водата падне, и ще сигнализира за нередности в работата на пречистващия механизъм.

Електромобилът в гаража ви пък ще може да "общува" със сензор, разположен в соларните панели на покрива на къщата ви, и сам да се зарежда, когато акумулаторите му започнат да се изтощават.

В рамките на следващите три десетилетия този модел ще се развие далеч отвъд и най-смелите ни мечти. Джонатан Клътс - директор по проекта Microsoft Home, занимаващ се именно с разработки в насока "домът на бъдещето", твърди, че именно сензорните мрежи ще вдъхнат живот на утрешните жилища.

Благодарение на тях много от рутинните занимания, с които губим време днес, няма да стоят на дневен ред - домът ни ще се грижи за тях вместо нас.

Хладилникът в кухнята ще следи самостоятелно за това, кои продукти са на изчерпване или на кои срокът за годност е изтекъл; ще прави периодични инвентаризации на съдържанието си и ще предлага съответно варианти за рецепти за различни ястия, които могат да се сготвят с наличните провизии.

Грилът на двора пък ще "знае" кога печем нещо върху него и ще предлага да ни пусне приятна музика или новинарска емисия, докато готвим.

Всичко това, разбира се, не би било възможно без наличието на един ключов компонент от бъдещия дом. Той е известен като "дисплеи навсякъде". Става дума за превръщането буквално на всяка повърхност в дома ви в чувствителен на допир екран.

Независимо дали става дума за телевизора в хола, вратата на хладилника или готварската печка, нощното шкафче в спалнята или дори колата в гаража ви - сензорните дисплеи ще са навсякъде около вас.

Те ще са здрави, водоустойчиви и в зависимост от спецификата на употребата и предназначението си - гъвкави или практически нечупливи.

Много от технологиите, необходими за създаването им, все още са в твърде ранен стадий на разработване или са прекалено скъпи, но в следващите няколко десетилетия броят на дисплеите във всеки дом ще се увеличава експоненциално.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Районното управление в Кюстендил има нов началник

Районното управление в Кюстендил има нов началник

България Преди 16 минути

Главен инспектор Иван Георгиев работи в системата на МВР от 2003 година

Шест месеца от трагедията на жп гарата в Нови Сад

Шест месеца от трагедията на жп гарата в Нови Сад

Свят Преди 1 час

Студенти и синдикати продължават с протестните действия

Хан Док Су подаде оставка и обяви кандидатурата си за президентските избори

Хан Док Су подаде оставка и обяви кандидатурата си за президентските избори

Свят Преди 1 час

Постът временно ще заеме министърът на финансите Чой Сан Мок, както изисква законът

Министерството на туризма поема управлението на плаж „Болата“

Министерството на туризма поема управлението на плаж „Болата“

България Преди 2 часа

Ще се работи за осигуряване на свободен достъп до плажа

Отбелязваме 149 години от избухването Априлското въстание

Отбелязваме 149 години от избухването Априлското въстание

Любопитно Преди 3 часа

Това е едно от най-значимите събития в българската история

<p>Илюминатите &ndash; мистерия, конспирации, но каква е истината</p>

Илюминатите – мистерия, конспирации, но каква е истината

Любопитно Преди 3 часа

Историята на едно от най-известните тайни общества

Тийнейджър с тротинетка блъсна жена и дете в Бургас (ВИДЕО)

Тийнейджър с тротинетка блъсна жена и дете в Бургас (ВИДЕО)

България Преди 3 часа

Инцидентът е записан от охранителна камера

Гърция поема председателството на Съвета за сигурност на ООН

Гърция поема председателството на Съвета за сигурност на ООН

Свят Преди 3 часа

Това е органът, който има главната отговорност за поддържането на международния мир и сигурност

На 116 години: Почина най-възрастната жена в света

На 116 години: Почина най-възрастната жена в света

Свят Преди 3 часа

Това е бразилската монахиня Ина Канабаро Лукас

Снимката е архивна!

Руска атака с дрон срещу Одеса, има загинали

Свят Преди 4 часа

Нанесени са и редица материални щети

Милена Златкова откровено за Христо, майчинството и каузите

Милена Златкова откровено за Христо, майчинството и каузите

Любопитно Преди 4 часа

През изминалите 25 години гласът ѝ е безспорно един от най-известните в българското радио

<p>Сенатът на САЩ не успя да блокира митата на Тръмп</p>

Сенатът на САЩ не събра мнозинство, за да блокира митата на Тръмп

Свят Преди 5 часа

Предложението целеше отмяна на националното извънредно положение, обявено от американския президент

Какви природни ресурси притежава Украйна и за какво се използват

Какви природни ресурси притежава Украйна и за какво се използват

Свят Преди 5 часа

След месеци на политически обрати, Вашингтон и Киев най-накрая постигнаха съгласие по стратегическото споразумение

Без синя и зелена зона в празничните 1 и 6 май в София

Без синя и зелена зона в празничните 1 и 6 май в София

България Преди 5 часа

През останалите - 2 май, 3 май и 5 май са работни дни за зоните за почасово платено паркиране