13 отбора, съставени от 120 българчета на възраст между 10 и 16 години, премериха сили във второто издание на състезанието по роботика FIRST LEGO League в България.
За всеки от отборите се грижат по двама ментори, които помагат и напътстват участниците. Тази година менторите са от SAP Лабс България, Robopartans, "Телерик", Технологично училище "Електронни системи", Johnson Controls и 3DC.
Най-добре се представиха децата от KASAPIN40,
които продължават напред в състезанието и ще представят страната на полуфиналите в Словакия в началото на декември, а при успех - и на финалите в Обригхайм, Германия на11-12 януари 2013 г.
Темата, върху която работят всички отбори по света тази година, са проблемите на хората от третата възраст. Освен съревнование с построените от децата роботи, всеки един отбор трябва да разработи проект и да даде решения на проблем, свързван с темата.
Връзката между поколенията, самотата при възрастните хора, затрудненият достъп до различни места, затрудненото придвижване, болестта на Алцхаймер бяха част от проблемите, върху които са работили децата.Решенията, до които са стигнали,
включват устройства под формата на гривна или диадема, които следят кръвното налягане и изпращат данни до медицински центрове, напомнят за вземането на медикаменти, следят вълните на мозъка и ги трансформират в сигнали.
Деца от Националната природо-математическа гимназия предлагат, например, да се разисква в училищен клуб самотата при възрастните хора и как да се засили връзката между поколенията, а също и да се въведат обучения по темата като допълнителни занимания към учебната програма.Други пък създават Фейсбук събитие "Да посетим баба и дядо", което ще се проведе на 1 декември.
А какво ще кажете за софтуер, който дава живот след смъртта? Идеята, която разработват децата, се основава на програма, в която всеки може да въведе някакво желание, послание или знание, което иска да предаде и да остане след смъртта му.
Проблемът с адаптирането на възрастните хора към новите технологии
също е разгледан от отбори, който предлага да се разработи опростена операционна система, свързана с личния лекар, аптека, плащането на сметки и др.
За улесненото придвижване на възрастните хора също е помислено - деца работят върху бастун, който да е стабилен на хлъзгава повърхност, ходенето да става по-лесно посредством зъбно колело, а материалът, от който се изработва, да е достатъчно лек и в същото време стабилен, за да не уморява ръката.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!