Полицията в Брюксел е арестувала над 200 души снощи във втората поредна нощ на протести срещу изборните резултати в Демократична република Конго, съобщават медиите в Белгия.
Конго е бивша белгийска колония и голяма част от африканските имигранти в Брюксел са от тази страна. Според неофициалните все още резултати, най-много гласове събира настоящият президент на африканската страна Жозеф Кабила.
Размириците снощи отново обхванаха квартал Матонге, където се намира една от двете основни градски търговски зони.
Митингът отново не беше разрешен от местните власти и след като участниците отказали да се разотидат, срещу тях е бил използван и сълзотворен газ.
Съобщава се за три
подпалени автомобила и нови щети по магазините
в района, чиито витрини са били замервани с павета. Няма данни от разбитите магазини да са крадени вещи.
В телевизионните репортажи от протестите се вижда, че конгоанците търсят конфронтация с полицията, а някои от тях обясняват, че настояват Белгия да остави техните съграждани в Конго "да се изразят".
Някои от протестиращите твърдят, че полицията е арестувала мирни демонстранти, като безпричинно е използвала сила и палки.
В резултат на проявите на конгоанците една от централните станции на метрото в Брюксел вчера бе затворена, а два дни над града кръжат полицейски хеликоптери - мярка, която се предприема само при тежки инциденти или при гостуване на държавни и правителствени ръководители.
Заради инцидентите в последните две нощи община Иксел
забрани събирането на повече от 10 души на едно място
до идния понеделник, като глобата за нарушителите ще бъде 250 евро.
Междувременно представители на изборните власти в Конго обявиха, че ще отложат с още 48 часа обявяването на резултатите от президентските избори (проведени на 28 ноември), защото не са получили резултатите от всички избирателни секции, съобщи Ройтерс.
Очакваше се резултатите да бъдат обявени вчера.
Според частични предварителни данни от 70% от бюлетините президентът Джоузеф Кабила има преднина от 10 точки пред опозиционния кандидат Етиен Чисекеди. Опозицията заяви, че ще оспорва резултатите.
Това са първите избори с изцяло местна организация и финансиране след официалния край на войната през 2003 г., която отне живота на 5,4 млн. души в страната.
Съветът за сигурност на ООН вече изрази безпокойство от логистичните и технически затруднения при провеждането на изборите.
В декларацията съветът осъди насилието в някои части от страната и се прикани всички кандидати и поддръжниците им да се въздържат от всякаква проява на насилие.
Според доклад на правозащитната организация "Хюман райтс уоч" най-малко 18 цивилни са били убити, а около 100 са тежко ранени главно при сблъсъци със силите за сигурност между 26 и 28 ноември.
Наблюдателната мисия на ЕС съобщи, че е
разкрила нередности
при произвеждането на изборите в 79% от избирателните секции, но очаква обявяването на окончателните резултати, за да представи заключенията си.
Сред нарушенията са късно отваряне на секциите, липса на важни материали, предварително маркирани бюлетини, нарушаване на тайната на гласуване, неподпечатани урни, гласуване от непълнолетни, намесата на неупълномощени лица и мастило, което показва че избирателят вече е гласувал преди да влезе в секцията.
Четирима кандидат-президенти настояха вотът да бъде анулиран и да се състои ново гласуване.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!