Тръмп за Русия и санкциите: Те са хитри, ще видим какво ще се случи
Източник: AP/БТА

П резидентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че специалният пратеник Стив Уиткоф може да посети Русия, вероятно в сряда или в четвъртък, като предупреди, че ще наложи санкции, ако Москва не се съгласи на прекратяване на огъня в Украйна до петък, предаде Ройтерс.

Сделката на Тръмп с ЕС може да не навреди на Путин

„Ще има санкции, но те изглежда са доста добри в избягването им“, каза Тръмп пред репортери, преди да се качи на борда на Air Force One, след като си тръгна от голф клуба си в Ню Джърси.

„Те са хитри и са доста добри в избягването на санкции, така че ще видим какво ще се случи“, добави той.

Тръмп каза още, че е възможно някои американци да получат някакъв вид дивидент или друга форма на плащане в резултат от налагането на мита върху търговските партньори на САЩ.

„Може да има разпределение или дивидент за хората в нашата страна, бих казал, че за хората със средни и ниски доходи, бихме могли да раздадем дивидент“, заяви той.

Тик-так, тик-так: Тече 10-дневният срок, даден от Тръмп на Русия да договори примирие в Украйна

Доналд Тръмп заяви миналата седмица, че Русия трябва да се съгласи на примирие в Украйна до 8 август, в противен случай ще бъде подложена на санкции. Така той ускори срока, който дотогава не беше ясно дефиниран.

През юли Тръмп обяви 50-дневен срок за сключване на споразумение с Украйна, като заплаши с въвеждане на мита, ако не бъде постигната сделка. Миналия понеделник, по време на срещата си с британския премиер Киър Стармър, той заяви, че съкращава този срок на "10 или 12 дни".

На борда на президентския самолет Air Force One във вторник, на път обратно към Съединените щати, Тръмп потвърди, че срокът започва да тече от този ден.

По време на втория си президентски мандат Тръмп неколкократно променяше позицията си относно войната в Украйна, като наскоро изрази "разочарование" от руския президент Владимир Путин.

"Получаваме много глупости от Путин, ако искате да знаете истината", каза Тръмп на заседание на кабинета през юли. "Винаги е много любезен, но накрая всичко се оказва безсмислено."

Натискът на Тръмп за примирие във войната е част от усилията му да бъде възприеман като международен миротворец, роля, която според него ще бъде "най-гордото му наследство", както заяви в речта си при повторното встъпване в длъжност.

Президентът нееднократно е изразявал съжаление, че не е постигнато споразумение за прекратяване на войната, която започна с пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна през 2022 г., по време на президентството на Джо Байдън. Още преди встъпването си във втория мандат, Тръмп настояваше, че ще сложи край на войната в първия ден от управлението си, като обвини Байдън, че е допуснал нейното начало.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Белият дом мълчи за &quot;тайния план&quot; за Иран</p>

Белият дом запазва мълчание относно американския план за Иран

Свят Преди 20 минути

Египет потвърди съществуването на 15-точков проект, преговорите продължават

Историческа присъда срещу Google и Meta за вредите върху психичното здраве на младежите

Историческа присъда срещу Google и Meta за вредите върху психичното здраве на младежите

Свят Преди 33 минути

Делото може да промени начина, по който технологичните компании носят отговорност за своите продукти

Показват как ще изглежда бюлетината за вота на 19 април

Показват как ще изглежда бюлетината за вота на 19 април

В изборите ще участват 24 формации - 14 партии и 10 коалиции

Как навикът да скролваме в телефона издава доходите ни

Как навикът да скролваме в телефона издава доходите ни

Любопитно Преди 1 час

Обърнете внимание на хората около вас, които говорят по телефоните си

Храните, които най-много вредят на мозъка ви

Храните, които най-много вредят на мозъка ви

Любопитно Преди 1 час

Кои са те и защо вредят на мозъка ви четете в следващите редове

Сладък сън в чиния: 5 храни, които помагат при безсъние

Сладък сън в чиния: 5 храни, които помагат при безсъние

Любопитно Преди 1 час

Ако някога сте имали проблеми със заспиването, режимът ви на хранене може да играе много по-голяма роля, отколкото предполагате

11 умения, които родителите ни владееха, но поколението Z губи напълно

11 умения, които родителите ни владееха, но поколението Z губи напълно

Любопитно Преди 1 час

Много хора днес нямат уменията, които техните родители са притежавали. Какви важни житейски умения са нужни на Gen Z, но те често не ги разбират? И кой носи отговорността за тази пропаст?

САЩ: Тръмп не блъфира, ще ударим Иран по-силно

САЩ: Тръмп не блъфира, ще ударим Иран по-силно

Свят Преди 9 часа

Левит заяви, че цените на горивата ще паднат веднага щом приключи американската военна операция в Иран

Иран обяви, ако САЩ нахлуе, ще удари Червено море

Иран обяви, ако САЩ нахлуе, ще удари Червено море

Свят Преди 11 часа

Проливът Баб ел-Мандеб е сред най-стратегическите в света

Милиарди за пътища без резултат: Какво разкриват проверките в АПИ

Милиарди за пътища без резултат: Какво разкриват проверките в АПИ

България Преди 11 часа

Започват проверки на един по един от ремонтите

Прецедент, момиче осъди най-големите социални медии

Прецедент, момиче осъди най-големите социални медии

Свят Преди 12 часа

Според съдебния състав двете социални медии са проявили небрежност

Гюров обсъди с експерти мерки срещу петролната криза

Гюров обсъди с експерти мерки срещу петролната криза

България Преди 12 часа

По време на срещата стана ясно, че на този етап банковият сектор не е пряко засегнат от ситуацията в Близкия изток

Ракетната индустрия в САЩ в "бойна готовност" за Иран

Ракетната индустрия в САЩ в "бойна готовност" за Иран

Свят Преди 13 часа

Войната в Близкия изток води до бързо изчерпване на запасите от ракети

Украйна отговори на удара с масирана атака срещу Русия

Украйна отговори на удара с масирана атака срещу Русия

Свят Преди 13 часа

По информация на Русия общо 398 дрона с голям обсег на действие са били прехванати

Тридесет държави решават как да отворят Ормузкия проток

Тридесет държави решават как да отворят Ормузкия проток

Свят Преди 13 часа

Срещата ще се състои на ниво началници на генералните щабове