Т римата българи, осъдени във Великобритания за шпионаж в полза на Русия, са присъствали на събитие в сградата на британския парламент през май 2016 г., сочи разследване на BBC.
Орлин Русев, Бисер Джамбазов и Катрин Иванова са участвали в дискусия, посветена на Brexit, проведена в една от парламентарните зали. Снимки от събитието, публикувани в социалните мрежи и впоследствие открити от BBC, ги показват в компанията на представители на европейски политически партии.
Говорител на британския парламент коментира, че сградата на парламента е обществено достъпна, но увери, че съществуват "надеждни мерки за сигурност".
Двама души, познавали Орлин Русев в периода около събитието, са потвърдили, че именно той е на снимките от парламентарното мероприятие. BBC е направила визуална проверка на фотоматериалите и е потвърдила присъствието и на Бисер Джамбазов.
Катрин Иванова също се вижда на снимките и фигурира в списъка с потвърдени участници.
Събитието е било организирано с подкрепата на бившия депутат от Уест Хем Лин Браун, понастоящем баронеса Браун от Силвъртаун. Тя бе номинирана за пожизнена благородническа титла от премиера сър Киър Стармър. Баронеса Браун заяви пред BBC, че няма "абсолютно никакъв спомен" за събитието и не вярва да е "срещала или разговаряла с тримата души".
Няма подозрения за неправомерни действия от страна на организаторите или други участници в събитието.
Катрин Иванова е осъдена заедно с Тихомир Иванчев и Ваня Габерова за престъпления, извършени в периода между август 2020 г. и февруари 2023 г., след четиримесечен процес в съда Old Bailey в Лондон.
Русев, определен като ръководител на шпионската група, и Джамбазов, негов основен помощник, по-рано са признали вината си, заедно с още един мъж — Иван Стоянов.
Групата е осъществявала наблюдение в цяла Европа над врагове на режима на Владимир Путин, включително разследващите журналисти Христо Грозев и Роман Доброхотов, както и руски дисиденти и политически фигури.
Шестимата ще бъдат осъдени тази седмица.
Дейността на групата е ръководена от Русия чрез Ян Марсалек — бивш австрийски финансов директор, който се укрива в Москва, след като избяга от Германия заради обвинения във финансови измами при краха на компанията за разплащания Wirecard. Смята се, че Марсалек е актив на руските разузнавателни служби. Въз основа на десетки хиляди съобщения в Telegram между него и Русев, иззети от британската полиция, става ясно, че е имало тясна координация с неговите "приятели в Русия".
Според имейли, с които BBC разполага, Русев е бил в контакт с Марсалек още по времето на въпросното събитие в парламента през май 2016 г.
След като се установява във Великобритания през 2009 г., Русев работи като главен технически директор на финансова компания, което изисква от него да пътува и до Русия. През 2012 г. обаче е уволнен, след като е разкрито, че е отклонявал значителни суми – $130 000 (около £98 000) – за период от шест месеца. След това започва да се представя като легитимен бизнесмен, присъстващ на различни индустриални събития.
Събитието в парламента е било организирано и посетено от представители на европейски политически партии.
Сър Иън Дънкан Смит, бивш лидер на Консервативната партия, заяви, че парламентът трябва да разследва дали групата е имала достъп до сградата и по други поводи.
„Трябва да се провери какво точно се е случвало“, заяви той. „Толкова е лесно да влизаш и излизаш... вътре могат да се срещат с депутати, да ги наблюдават или дори да влизат в офиси, ако не внимаваме.“
Говорител на парламента подчерта: „Парламентът е обществена сграда и всяка седмица хиляди хора посещават комплекса. Разполагаме с надеждни мерки за сигурност, а сигурността на всички, които работят и посещават парламента, е наш основен приоритет.“
„Членове на двете камари могат да организират събития със свои гости, според собствената си преценка“, допълни още говорителят.
Притеснения относно сигурността на британския парламент са повдигани и преди във връзка с предполагаеми шпионски действия от чужди държави.
През 2024 г. бивш парламентарен сътрудник, 30-годишният Кристофър Каш, отрече обвиненията, че е шпионирал в полза на Китай. Той ще бъде съден заедно с 33-годишния Кристофър Бери през октомври.
Две години по-рано MI5 предупреди, че китайският агент Кристин Лий е проникнала в парламента с цел намеса в политическия живот на Обединеното кралство.