Регионът на Черно море ще стане важен свързващ пункт на ЕС от енергийна гледна точка, пише румънският вестник "Финанчиарул", като цитира изявление на румънския вицепремиер Ливиу Драгня.
"Неизбежно регионът на Черно море ще стане важен свързващ пункт на ЕС от енергийна гледна точка. Тук на практика ще се реализира връзката между огромния резерв на въглеводороди от зоната на Каспийско море и промишлените и икономически възможности на ЕС.
В интервю за списание "Регион плюс" бившият президент на България Петър Стоянов подчерта положителните политически отношения между България и Азербайджан и потенциала за бъдещо разширяване и активизиране на икономическите отношения между двете страни.
Стоянов изтъкна важността на проекта Баку-Тбилиси-Джейхан както за България, така и за цяла Европа. Той изрази надежда, че териториалният проблем между Азербайджан и Армения ще бъде решен и подчерта, че Европейският съюз проявява завишен интерес към този регион.
В качеството си на членки на ЕС, Румъния и България ще имат важна роля в реализирането на тази свързваща енергийна площадка между Каспийската зона и Западна Европа", заяви румънският вицепремиер на международен семинар, организиран от Конференцията на периферните морски региони в Европа.
Драгня обърнал внимание, че в зоната на Черно море съществуват специфични проблеми, които предполагат съвместен румънско-български подход в основните политики в сферата на енергията, транспорта, сигурността и околната среда.
Според Ливиу Драгня в Черноморската синергия трябва да съществува подход, подобен на стратегията на ЕС за Дунавския регион.
"Ако оперативните регионални програми и тези за трансгранично сътрудничество включват цели за развитие на енергийната инфраструктура, на транспортната, на тази на околната среда, цели, които да увеличат сигурността по границите и борбата с организираната престъпност в Черно море, ще можем да говорим за съществени ползи и за двете страни - ЕС ще може да каже, че този регион допринася сериозно за целите, които си е поставил в рамките на Черноморската синергия, а от друга страна Румъния и България ще подобрят степента на усвояване на европейските фондове", посочи Драгня, цитиран от "Финанчиарул".
Според него Румъния и България имат капацитет да подобрят сътрудничеството си в рамките на Черноморската синергия.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!