Премиерът на Ирландия Брайън Кауън обяви днес пред ирландските депутати, че ще поиска от президентката на страната Мери Макалийс да разпусне парламента.
Премиерът направи заключително обръщение към депутатите днес, в което посочи, че неговото правителство също прекратява работа.
Разпускането на парламента ще позволи да бъдат организирани предсрочни избори в страната.
Няколко часа след обръщението на премиера бе оповестено, че
изборите ще се състоят на 25 февруари.
В речта си пред депутатите премиерът посочи, че двете години и половина начело на правителството за него са били период на голямо изпитание и на трупане на опит.
"Вярвам, че работихме здраво, за да поправим допуснатите в миналото грешки и да гарантираме бъдещото възстановяване на нашата страна", посочи той.
Днешните събития са кулминацията на неколкомесечна политическа криза, свързана с икономическия срив, довел почти до фалит бившия "келтски тигър".
Хронологията на събитията, довели до днешното разпускане на парламента:
2008 г.
Май - Ирландският премиер Бърти Ахърн подава оставка заради корупционна афера. Министърът на финансите Брайън Кауън поема премиерския пост, защото се радва на голяма подкрепа в партията си Фина фойл.
Септември - Официални статистически данни показват, че Ирландия е изпаднала в рецесия през първото тримесечие, преди останалите страни от Еврозоната.
2009 г.
Януари - Банка Англо айриш е национализирана след огромни загуби, дължащи се на срива на пазара на недвижимите имоти.
2010 г.
30 март - Спасителен план за банковия сектор, предвиждащ инжектирането на милиарди евро държавни средства.
30 септември - Цената на спасителния план е преизчислена на 50 милиарда евро, което води до нарастване на държавния дефицит за 2010 г. на 32% от БВП. Правителството поема ангажимента да представи план за бюджетни съкращения за период от 4 години, за да намали дефицита под 3% от БВП през 2014 г.
18 ноември - В Дъблин започват преговорите за международен спасителен план с експерти на ЕС и на МВФ.
23 ноември - Британският премиер Кауън, срещу когото в лоното на коалицията му започва бунт, е принуден да обяви предсрочни избори за началото на 2011 г.
27 ноември - от 50 хил. до 150 хил. ирландци протестират в центъра на Дъблин срещу плана за бюджетни съкращения.
28 ноември - Споразумение в Дъблин по план за международна помощ на стойност 85 млрд. евро, от които 17,5 млрд. ще поеме Ирландия.
15 декември - Ирландският парламент дава зелена светлина за международния спасителен план.
2011 г.
9 януари - Бившият шеф на банка Англо айриш Шон Фицпатрик разкрива, че е играл голф с Брайън Кауън, когато е бил министър на финансите, малко преди подготвянето на спасителния план за банката му през 2008 г. Разкритието предизвиква гнева на опозицията.
18 януари - Премиерът печели вот на доверие сред депутатите от партията му, но петима министри от кабинета му подават оставка. Сред тях е и външният министър Михол Мартин.
22 януари - Кауън подава оставка от лидерския пост на партията си, но остава премиер.
23 януари - Зелените обявяват, че се изтеглят от управляващата коалиция, в която бяха партньор на центристите от Фина Фойл.
26 януари - Фина Фойл избира за председател бившия външен министър Михол Мартин, който е заклет привърженик на европейската идея.
30 януари - Парламентът приема финансов закон, който позволява прилагането на международния спасителен план за Ирландия и проправя пътя за предсрочните парламентарни избори.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!