Н овият германски министър на вътрешните работи Александър Добринт обяви затягане на правилата по германските граници, като по-строгите мерки бяха критикувани от опозицията и от съседните на Германия страни, предаде австрийската агенция АПА.
Според данни на германската полиция вече са в сила по-строги мерки в провинциите Бавария, Саксония, Долна Саксония и Северен Рейн-Вестфалия, като на пунктовете са разположени още служители. В провинциите Райнланд-Пфалц и Саар проверките ще започнат скоро.
В Германия вече няма да дават паспорт след три години
Няколко часа след встъпването си в длъжност Добринт обяви, че в бъдеще търсещите убежище ще бъдат връщани обратно на границата. Това обаче няма да се отнася за бременни жени, деца и други членове на уязвими групи.
Полша и Швейцария критикуваха връщането на мигранти.
"От гледна точка на Швейцария системните връщания на границата нарушават правото", написа швейцарското министерство на правосъдието в X
Министърът на правосъдието Беат Янс вече предложи среща по този въпрос на министерско равнище. Той все още не е коментирал какво ще прави Швейцария с отхвърлените кандидати за убежище.
Германия депортира сирийци и афганистанци обратно в България
Полският министър-председател Доналд Туск също критикува миграционната политика на новото германско правителство по време на визитата на новия канцлер Фридрих Мерц във Варшава.
"Германия ще пусне на своя територия когото си поиска. Полша ще пусне на територията си само този, когото приеме", заяви Туск във Варшава. "Не трябва да се създава впечатление, че някой, включително Германия, изпраща определени групи мигранти в Полша", добави той.
Министърът на вътрешните работи на Австрия Герхард Карнер вече многократно е заявявал, че страната няма да толерира незаконно връщане на мигранти на нейна територия.
Карнер обаче "приветства усилията на Германия в борбата срещу мафиите за трафик на хора и нелегалната миграция".
Ще върне ли Европа сирийските бежанци?
"Предполагаме, че германските власти ще се придържат към европейския правен ред", добави той.
Министърът на външните работи Беате Майнъл-Райсингер също подчерта на срещата на външните министри на ЕС във Варшава вчера, че предполага, че правото на ЕС ще бъде спазвано.
Комисарят на ЕС по въпросите на миграцията Магнус Брунер реагира предпазливо.
"Ще разгледаме въпроса", каза Брунер пред програма "Митагсжурнал". Той добави, че разговорите с германското правителство се провеждат почти ежедневно.
Понастоящем правната ситуация по отношение на връщането на мигранти на границата е неясна. Според някои експерти действащото законодателство на ЕС означава, че връщането на бежанци не е разрешено. Това се дължи и на факта, че граничният контрол всъщност не се осъществява точно на граничната линия, а често малко зад нея.
Въпреки това Германският полицейски съюз вижда тук яснота.
Германия е подписала споразумения с всички съседни държави, заяви пред "Велт" заместник-председателят на асоциацията Хайко Тегац. В тези споразумения се определя и моментът, в който се счита, че дадено лице е влязло в страната.
"То се счита за влязло на територията само когато проверката е приключила. Няма значение на къде точно се намира контролно-пропускателният пункт", каза Тегац.
Критики дойдоха и от германската опозиция.
Лидерът на "Зелените" Франциска Брантнер критикува липсата на сътрудничество със съседните държави.
Говорителят по вътрешната политика на парламентарната група на Християндемократическия съюз и Християнсоциалния съюз Александър Тром обаче защити мерките.
"Контролът ще бъде увеличен постепенно и никоя съседна държава няма да бъде натоварена", заяви той в предаването пред телевизия А Ер Де.
Координационните разговори със съседните държави продължават, каза Тром.
"Това е първата стъпка в миграционния обрат, важна стъпка, но със сигурност не е единствената, която ще предприемем", подчерта Тром.
Лидерът на баварския Християнсоциален съюз Маркус Зьодер определи новите правила като начало на "обрат в политиката за предоставяне на убежище".
"От вчера в Германия започна обратът в областта на политиката за предоставяне на убежище. Сега отново се връща старото положение, както беше преди 2015 г. Законът отново е на първо място", заяви министър-председателят на Бавария в X.
Wie versprochen: Das ist die Asylwende. Damit kehrt Deutschland zu der Rechtslage vor 2015 zurück. Es steht wieder das Recht an erster Stelle. pic.twitter.com/g4Tktg3SPa
— Markus Söder (@Markus_Soeder) May 8, 2025