Проектът за нова конституция, където се споменават Бог и традиционното семейство, скандализира Унгария, коментира Франс прес.
Критиците на премиера Виктор Орбан организираха множество протести във връзка с текста, който ще се гласува днес в парламента.
Очаква се той да бъде одобрен безпроблемно от народното събрание, където консервативната партия ФИДЕС на премиера разполага с мнозинство от две трети.
Единственият начин да се спре приемането на конституцията е президентът Пал Шмит да откаже да го подпише на насрочената за 25 април церемония, каза водачът на Унгарската социалистическа партия (основната опозиционна формация) Атила Мещерхази.
Надеждата това да стане обаче е слаба, тъй като държавният глава е предан на Орбан.
Критиците на "конституцията Орбан", както я нарича печатът, смятат че тя е най-вече средство, с което премиерът цели да утвърди своята власт и тази на партията си ФИДЕС - и сега, и за в бъдеще.Те си изработиха система, с помощта на която ще могат да парализират правителството, ако се окажат в опозиция, обясни историкът Андраш Минк в рубрика за изразяване на лично мнение в най-четения унгарски вестник "Непсабадшаг".
Според него проектът е истински "конституционен пуч".
Текстът предвижда бюджетният съвет - създадена от правителството тричленна инстанция - да може да поиска разпускане на парламента, ако правителството не успява да приеме бюджет, съобразен с конституцията.
Достатъчно е в съвета да влязат хора на ФИДЕС - като едно от местата се пада на президента Пал Шмит по право - и работата е свършена.
Така ако Виктор Орбан се окаже в опозиция след парламентарните избори през 2014 г., той ще си запази правомощията да разпусне парламента и да поиска предсрочни избори при наличие на благоприятни за него условия.
Неправителствени организации изказаха опасения, че новата конституция е доминирана от влиятелната дясна християнска идеология и алюзиите за преданост, вяра и любов в нея може да послужат за ограничаване на основни права.
Те изразиха загриженост и за статута на хората, които излизат от "калъпа", като атеистите, хомосексуалните или самотните родители.
Сегашната конституция датира от 1949 г., но след падането на комунизма през 1989 г. тя претърпя много промени.
Въпреки че никой не харесваше досегашната конституция, тя бе изработена с участието на всички обществени фактори, изтъква политологът Габор Тьорьок в блога си.
Новият основен закон на страната ще бъде приет от една-единствена партия, като всички останали я отхвърлят напълно, допълва той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!