"Поредната клевета": Израел отрече да е нанесъл удара по сграда на ООН в Газа
Източник: iStock photos/Getty images

И зраелското посолство в България излезе с остра позиция по повод изявлението на ООН, в което се твърди, че танков снаряд на Тел Авив е убил българина Марин Маринов и ранил шестима в Газа. Това се случи в Деир ал-Балах на 19 март. 

Н.пр. посланик Йоси Леви Сфари определи информацията като клевета.

"Както съобщихме по-рано, първоначалната проверка не установи никаква връзка на удара по сградата на ООН и дейността на Израелските отбранителни сили. Важно е да се отбележи, че самият разследващ екип на ООН дори не е бил на мястото. И все пак генералният секретар на организацията, който до вчера не приписваше никаква отговорност на Израел, побърза да публикува поредната неоснователна клевета срещу нас. Без стандарти, без професионализъм - нищо не попречи на генералния секретар на ООН да направи пореден опит да наклевети Израел", пише посланикът.

Междувременно говорителят на ООН Стефан Дюжарик съобщи, че световната организация изтегля от ивицата Газа около една трета от международния си персонал, предаде ДПА.

Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш "взе трудното решение да намали присъствието на ООН в Газа", заяви Дюжарик.

Говорителят подчерта, че ООН не напуска изцяло ивицата Газа. "Оставаме ангажирани да продължим да предоставяме помощта, от която зависи оцеляването и защитата на цивилното население", каза още той.

Около 30 от 100-те международни служители, които в момента се намират в палестинския анклав, ще напуснат региона. Останалите служители и още над 10 000 палестинци, които работят за Агенцията на ООН за подпомагане на палестинските бежанци в Близкия изток (UNRWA) ще продължат работата си, посочи Дюжарик.

На този фон израелската армия заяви, че в понеделник е открила огън по сграда на Червения кръст в град Рафах в южната част на ивицата Газа заради неточна идентификация, предаде Ройтерс.

Изявлението бе разпространено, след като офис на хуманитарната организация бе засегнат от снаряд. Международният комитет на Червения кръст съобщи, че няма ранени, но атаката се е отразила пряко върху оперативните възможности на организацията.

Израелската армия каза, че нейни части са стреляли по сградата, след като са идентифицирали заподозрени лица. Впоследствие обаче се е установило, че идентификацията е била погрешна. В изявлението на израелската армия също така се посочва, че нейните военнослужещи, открили огън по сградата, не са знаели кой е неин собственик.

Международният комитет на Червения кръст не обвини никоя от воюващите страни, но посочи, че "категорично осъжда атаката срещу нейни помещения".  

Израелската армия каза, че ще разследва инцидента.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Конфискуваха кралски питон в София

Конфискуваха кралски питон в София

България Преди 23 минути

Влечугото било отглеждано в квартал “Враждебна”

САЩ премахнаха санкциите срещу Милорад Додик

САЩ премахнаха санкциите срещу Милорад Додик

Свят Преди 30 минути

От санкционния списък са премахнати също членове на семейството на Додик, негови фирми и близки сътрудници

Ангел Кунчев: COVID-19 остава водещият вирус

Ангел Кунчев: COVID-19 остава водещият вирус

България Преди 1 час

Експертът обясни защо е нужно ваксината срещу варицела да бъде част от имунизационния календар

Тежко наказание очаква едно от племената в “Игри на волята” тази вечер

Тежко наказание очаква едно от племената в “Игри на волята” тази вечер

Любопитно Преди 2 часа

Лечителите и Феномените излизат в сблъсък за неприкосновеност

Мъж е арестуван за бруталното убийство на майка си в Студеница

Мъж е арестуван за бруталното убийство на майка си в Студеница

България Преди 2 часа

Убийството е извършено с особена жестокост и по особено мъчителен начин

Украйна порази руски рафинерии и газово съоръжение

Украйна порази руски рафинерии и газово съоръжение

Свят Преди 3 часа

Местни жители потвърдиха атаката срещу рафинерията в Новоспаско

Гръцки депутат се оплака от български просяци в Кавала

Гръцки депутат се оплака от български просяци в Кавала

България Преди 3 часа

Константинос Хитас поиска мерки срещу фалшиви инвалидни карти и „професионални просяци“ от България

Знаменитости с кралска кръв: 11 звезди, роднини на монарси

Знаменитости с кралска кръв: 11 звезди, роднини на монарси

Любопитно Преди 3 часа

Родословните дървета на тези звезди се простират през векове европейска история

ЕК: Нуждаем се от мир в Газа, не от оправдания за нови удари

ЕК: Нуждаем се от мир в Газа, не от оправдания за нови удари

Свят Преди 4 часа

Прекратяването на огъня в Газа е "застрашено" и трябва да бъде "възстановено възможно най-бързо", заяви френският външен министър Жан-Ноел Баро

Ето кога ще пуснат парното в София

Ето кога ще пуснат парното в София

България Преди 4 часа

Директорът на ТЕЦ-София заяви, че ремонтът в „Дружба“ трябва да приключи през ноември

Пратеник на Путин: Войната в Украйна може да приключи до 1 година

Пратеник на Путин: Войната в Украйна може да приключи до 1 година

Свят Преди 4 часа

"Убедени сме, че сме напът към мира и като миротворци трябва да го осъществим", заяви Дмитриев

Григор Димитров се оттегли от турнира Мастърс в Париж

Григор Димитров се оттегли от турнира Мастърс в Париж

Любопитно Преди 4 часа

Все още не е ясна причината за оттеглянето

<p>&quot;Западът води война&quot;: Границата на Литва с Беларус остава затворена</p>

"Западът води война": Границата на Литва с Беларус остава затворена до 30 ноември

Свят Преди 4 часа

Изключения се правят за дипломати, граждани на страни от ЕС и НАТО и Украйна, които напускат Беларус