Гръцкият премиер Георгиос Папандреу обяви, че ще се придържа към курса на реформи и ще продължи да търси по-широк консенсус сред политическите партии в Гърция.
Министър-председателят обеща да не се отказва и да продължи да се бори за изваждането на страната от тежката дългова криза.
"Търся и ще продължа да търся по-широк консенсус," заяви Папандреу на свиканата днес кризисна среща на парламентарната група на ПАСОК.
"Нашият отговор на предизвикателствата, пред които сме изправени, е стабилността и да продължим курса си на реформи," добави министър-председателят.
ПАСОК свиква кризисна среща на парламентарната си група, след като задълбочаващите се противоречия в партията заплашиха да осуетят усилията на правителството да прокара новия пакет от мерки за икономии.
Заради кризисната среща бе отложена, най-вероятно за петък, обявената от гръцкия премиер Георгиос Папандреу реконструкция на кабинета.
Инвеститорите са сериозно обезпокоени от факта, че евентуалният фалит на Гърция би нанесъл щети на банките по целия свят и би предизвикал верижна реакция, която според експертите ще бъде катастрофална.
Двама депутати от ПАСОК подадоха оставка часове преди гръцкият премиер да предприеме реконструкцията на кабинета, за която той се надяваше, че ще помогне за прокарването на новите мерки за икономии. Оставките няма да се отразят на мнозинството на правителството в парламента, но предизвикват съмнения за това доколко Папандреу успява да се справи с ескалиращата финансова криза в Гърция.
На срещата на ПАСОК премиерът призна за "грешки и слабости", но заяви, че новото му правителство ще бъде по-силно след планираните промени.
По-рано днес президентът на Гърция Каролос Папуляс призова политиците в страната да проявят отговорност и да не превръщат икономическата криза в политическа.
Гръцкият министър на финансите Георгиос Папаконстантину също изтъкна важността от запазването на стабилността.
"В този много труден момент има само една цел за всички нас: стабилност, да запазим страната и нейната икономика на крака, да продължим без прекъсване финансирането на държавата от нейните кредитори", посочи Папаконстантину пред журналисти.
Новият петгодишен план за реформи и икономии е основно изискване към Атина, за да продължи финансирането по договорения миналата година спасителен план от ЕС и МВФ в размер на 110 млрд. евро.
Без продължаване на финансирането от спасителния заем, Гърция ще изпадне в неплатежоспособност, която ще се отрази на световната икономика, както и на еврозоната.
Някои обаче изразиха съмнения в способността на премиера да формира стабилно правителство, което да се справи със задълбочаващата се финансова криза.
"Сега ще бъде много трудно да се намерят добри специалисти, които да формират правителство. Те не вярват (на Папандреу) след всичките маневри, които той направи. Кой ще приватизира сега при тези вълнения?", заяви бившият финансов министър Стефанос Манос, цитиран от Ройтерс.
"Ние не управляваме държавата както трябва. Затъваме все по-дълбоко", посочи депутат от социалистите.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!