Напрежение между САЩ и Русия, 10 изгонени
Източник: iStock/Getty Images

А мериканското правителство обяви днес нови финансови санкции срещу Русия и експулсиране на десет руски дипломати в отговор на кибератаки и намеса в президентските избори в САЩ през 2020 г., предаде Франс прес, цитирана от БТА.

Американският президент Джо Байдън подписа указ, който ще има стратегически и икономически последици за Русия, ако тя продължи или ескалира дестабилизиращите си действия в международен план, съобщи Белият дом. Сред експулсираните дипломати има петима служители на руските тайни служби, посочва ДПА.

От своя страна Русия заяви, че отговор на обявените днес от САЩ нови санкции срещу нея е неизбежен.

Американският посланик в Москва бе извикан "на тежък разговор" в руското министерство на външните работи, предаде Франс прес.

"САЩ не са готови да приемат обективната реалност на един многополюсен свят без американска хегемония. Подобно агресивно поведение ще получи решителен отпор. Отговорът на санкциите ще е неизбежен", предупреди говорителката на руското външно министерство Мария Захарова.

Във Вашингтон трябва да осъзнаят, че за влошаването на двустранните отношения ще има разплата. Отговорността за случващото се пада изцяло върху САЩ. Новите антируски рестрикции повишават градуса на конфронтацията в двустранните отношения и показват, че Белият дом не е заинтересован от нормализирането им, каза Захарова, цитирана от ТАСС.

А ето какво коментираха НАТО и ЕС

ЕС и НАТО изразиха съпричастност със САЩ по повод пробив в киберсигурността, установен през декември миналата година, за който според Вашингтон е отговорна Русия.

Ударът е засегнал правителства и дружества по целия свят, включително в ЕС, се посочва в изявление на Европейската служба за външна дейност. Подобни действия могат да нанесат трайна вреда на нашите общества, на сигурността и икономиката, се допълва в изявлението на върховния представител на ЕС по външната политика Жозеп Борел.

Тези действия показват готовност да се поставят под заплаха международната сигурност и стабилност. Всички трябва да се въздържат от безотговорно поведение онлайн, ще разработим начини за сдържане и отговор, добавя той. Борел призовава държавите от ЕС да съдействат във воденото разследване.

В изявление на държавите от НАТО се изразява съпричастност с решението на САЩ да отговорят на удара. НАТО отбелязва, че Русия трайно действа в разрез с международното право, включително с намесата в чужди страни, с отравянето на Алексей Навални и с насърчаването на нападения срещу бойци от алианса в Афганистан.

НАТО призовава Русия да престане незабавно с всички подобни действия и изразява готовност за продължаване на редовен диалог с Москва, когато действията на руската страна позволят това да се случи. Отбелязва се, че Москва все още не е отговорила положително на поканата от миналата година за ново заседание на Съвета НАТО-Русия.

В същото време Службата за външно разузнаване на Русия отвърна с ирония

на обвиненията на Белия дом за кибератака чрез софтуер на компанията "СоларУиндс", определяйки ги като неверни и заблуждаващи, предаде ТАСС.

Разузнавателната служба направи препратки към киното и отбеляза, че американският президент Джо Байдън е обяснил на пет страници каква заплаха представлява Русия за света, определяйки твърденията му като "словоблудство".

Полша изрази солидарност със Съединените щати,

които по-рано днес наложиха нови санкции на Русия заради редица нейни действия - от предполагаемата ѝ намеса в президентските избори миналата година до напрежението с Украйна. "Съвместно взети. . . от съюзници решения са най-подходящият отговор на враждебните действия на Русия", подчерта полското външно министерство.

От своя страна Полша обяви трима руски дипломати за персона нон грата,

предаде ДПА, като се позова на полското министерство на външните работи.

Тримата служители на посолството на Русия във Варшава са извършвали дейности във вреда на Полша и в нарушение на дипломатическия си статут, се казва в съобщението.

Високопоставени руски депутати реагираха остро на решението на Полша

да експулсира трима руски дипломати. Русия ще отговори реципрочно, като ще изгони трима полски дипломати, каза един от тях, цитиран от Ройтерс.

 

САЩ отмениха изпращането на военни кораби в Черно море

Рябков към САЩ: Внимавайте, играете си с нервите на Русия

Байдън предложи среща на Путин

Украйна очаква руска агресия, американски кораби в Черно море

От Кремъл предупредиха за възможна война с Украйна

– Скъпи, можеш ли да поправиш крана? – Разбира се! Не ми го напомняй на всеки шест месеца!
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Орбан: Унгария и Сърбия са ключови за Балканската стабилност

Орбан: Унгария и Сърбия са ключови за Балканската стабилност

Свят Преди 1 час

„Това, което се нарича приятелство в ежедневието и добри отношения между народите ни, се нарича съюз в международната политика“, заяви Орбан

Задържаха мъж за откраднати бижута от 65-годишна жена в „Илинден“

Задържаха мъж за откраднати бижута от 65-годишна жена в „Илинден“

България Преди 2 часа

Той издърпал от врата ѝ златни бижута на обща стойност 1190 лева

Георг Георгиев: Единството в ЕС е ключ за бъдещия мир в Европа

Георг Георгиев: Единството в ЕС е ключ за бъдещия мир в Европа

България Преди 2 часа

Георг Георгиев се срещна с посланиците на държавите членки на ЕС

738 населени места у нас нямат никакъв транспорт – нито автобус, нито влак

738 населени места у нас нямат никакъв транспорт – нито автобус, нито влак

България Преди 2 часа

Още 601 населени места са с неадекватно обслужване – разписания само на хартия, нередовни линии и липса на връзки

Франция връща казармата: Въвеждат 10-месечна военна служба за младежи

Франция връща казармата: Въвеждат 10-месечна военна служба за младежи

Свят Преди 3 часа

"Ще бъдат привличани основно младежи на 18 и 19 години, като военната служба ще обхване 3000 души през лятото", обяви Макрон

Осем осъдени на доживотен затвор за взрива на Кримския мост

Осем осъдени на доживотен затвор за взрива на Кримския мост

Свят Преди 3 часа

Терористичната атака беше през 2022 г.

"Такава е работата на един преговарящ": Тръмп защити Уиткоф, съветвал Русия за Украйна

"Такава е работата на един преговарящ": Тръмп защити Уиткоф, съветвал Русия за Украйна

Свят Преди 3 часа

В разговора Уиткоф изглежда е давал съвети на руския официален представител как Кремъл може да спечели подкрепата на Тръмп

Путин: Русия разработва мащабна стратегия срещу тероризма

Путин: Русия разработва мащабна стратегия срещу тероризма

Свят Преди 3 часа

Руският президент добави, че Москва заедно с партньорите си в организацията ще продължи да работи за откриване и ликвидиране на международни терористични групировки и техни клетки

Задържаха цигулки за над 12 000 лв. на Летище София

Задържаха цигулки за над 12 000 лв. на Летище София

България Преди 4 часа

Всички те не са били декларирани по установения ред

Сидни Суини показа извивките си в изрязан бански (СНИМКИ)

Сидни Суини показа извивките си в изрязан бански (СНИМКИ)

Любопитно Преди 4 часа

Актрисата релаксираше с новата си почивка - музикалния мениджър Скутър Браун

Български лекари спасиха 2-месечно бебе с рекордни левкоцити

Български лекари спасиха 2-месечно бебе с рекордни левкоцити

България Преди 4 часа

Случаят започнал в средата на ноември, когато родителите на детето потърсили консултация с дежурния педиатър в СБАЛДБ „Проф. Иван Митев“

Фики Стораро се впуска в игра на интуиция в “Пееш или лъжеш”

Фики Стораро се впуска в игра на интуиция в “Пееш или лъжеш”

Любопитно Преди 4 часа

Тази неделя Кристина Патрашкова и Дарин Ангелов стават част от панела на шоуто