Кой печели изборите в Италия?
Пиер Луиджи Берсани   
Източник: ЕПА/БГНЕС
т алианската лявоцентристка коалиция води пред дясноцентристкия блок на бившия премиер Силвио Берлускони с по-малко от един процент в гласуването за долната камара на парламента.

Това показват прогнозните резултати на държавната телевизия РАИ и частната медия „Медиасет”, предаде Ройтерс, цитирано от Агенция "Фокус".

Лявоцентристка коалиция получава 29.1% от вота за долната камара, а дясноцентристкия блок 28.6%.

Движението „5 звезди” на комика Бепе Грило е с 26.3%, а за блока на Марио Монти са гласували 10.8% от избирателите, показват данните на РАИ.

„Медиасет” дава на лявоцентристите 29.5%, дясноцентристите - 28.5%, движението „5 звезди” - 26.4%, а на Марио Монти 10.8%.

Коалицията или партията спечелила най-много гласове в долната камара автоматично печели мнозинство от 340 мандата от общо 630.

Десноцентристката коалиция на Силвио Берлускони изпреварват левоцентристите на Пиер Луиджи Берсани в битката за горната камара на италианския парламент Сената, предадоха АФП и в. "Кориере дела сера".

Те се позовават на първите прогнозни резултати на два социологически института. Според института "Текне" десницата има 31% в Сената, а левицата - 29,7%. Според института "Пиеполи", направил прогноза за телевизия РАИ, десницата има 31%, а левицата - 29,5% в Сената.

Екзит пол проучванията веднага след края на изборния ден (в 15 ч. местно време) показваха, че и в двете камари левоцентристите на Берсани имат преднина от около 8%

пред десноцентристите на Берлускони.

Иначе според същите социологически институти в долната камара (Камарата на депутатите) левоцентристите на Берсани събират 35-37%, десноцентристите на Берлускони – 29- 31%, "Движение 5 звезди" на Бепе Грило получава 19-21%, а центристката коалиция на Марио Монти има 8-10%.

Двете камари имат еднаква тежест при взимането на решения и приемането на закони.

Италианските граждани гласуваха в неделя и понеделник до 15 ч. местно време. Изборите в неделя протекоха при ниска избирателна активност, за която допринесе и лошото време - леден дъжд в южните части и снеговалежи в много от северните райони на страната. Италианците гласуваха в 8092 общини за избор на депутати и сенатори в двукамарния парламент, както и в 2058 общини за подмяна на областните управи в областите Ломбардия, Лацио и Молизе.

75,16% от гласоподавателите са участвали в провелите се в Италия парламентарни избори,

съобщи италианският вътрешен министър Анна Мария Канчелиери.

Канчелиери отбелязва, че избирателната активност е с около 6% по слаба в сравнение с парламентарните избори през 2008 г.

Изборите се следят с особено внимание,

тъй като вълната на протестния вот увеличаваше опасността от нестабилен резултат, заплашващ да подкопае усилията на Европа да сложи край на продължаващата вече три години дългова криза, коментира Ройтерс.

Социологическите проучвания даваха малка преднина на левоцентристката коалиция, но надпреварата оставаше непредсказуема заради възможността от силен протестен вот срещу икономиите и корпоративните и политически скандали.

Първоначалните резултати днес бяха"приветствани от пазарите", коментира Ройтерс.

На миланската фондова борса основният индекс FTSE се повиши с още 3 пункта. Новината повлия благоприятно и на облигациите по италианския държавен дълг, като стойността им се повиши. Така разликата в лихвите между 10-годишните италиански дългови облигации и германските дългови облигации падна под 260 базисни пункта. Това е най-ниската стойност от началото на февруари досега.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Стивън Хокинг с жени по бикини в досиетата "Епстийн"

Стивън Хокинг с жени по бикини в досиетата "Епстийн"

Свят Преди 3 часа

Хокинг е бил сред 21 учени, посетили частния остров на Епстийн

Ескалация, Куба уби четири души в лодка от САЩ

Ескалация, Куба уби четири души в лодка от САЩ

Свят Преди 3 часа

Шестима други са били ранени

Протест срещу Сарафов пред Съдебната палата в София

Протест срещу Сарафов пред Съдебната палата в София

България Преди 5 часа

Акцията е в подкрепа на искането на служебния правосъден министър Янкулов

САЩ обявиха нови санкции срещу Иран

САЩ обявиха нови санкции срещу Иран

Свят Преди 6 часа

Особен фокус е поставен върху кораби, действащи „като част от сенчестия флот на Иран“

Освободиха от длъжност председателя на АПИ

Освободиха от длъжност председателя на АПИ

България Преди 6 часа

Инж. Стоян Николов ще изпълнява временно длъжността

СРС обяви за незаконен ареста на Благомир Коцев

СРС обяви за незаконен ареста на Благомир Коцев

България Преди 6 часа

Според решението на съда заповедта била написана неправилно

Заради „Лукойл“ компания заплаши със съд България

Заради „Лукойл“ компания заплаши със съд България

Свят Преди 7 часа

Подаденото уведомление се основава на спогодбата между Швейцарската конфедерация и Република България

Русия обяви за терористична, организация в България

Русия обяви за терористична, организация в България

Свят Преди 7 часа

В списъка са включени и четири физически лица

Сцена от филма „Бащата знае най-добре“

Почина Лорън Чейпън, чийто живот бе разпънат между холивудската слава и истинския ад

Свят Преди 7 часа

Детето-звезда от „Баща знае най-добре“ си отиде на 80 години, оставяйки след себе си спомена за една бляскава кариера и поразяваща лична изповед за насилие

Орбан праща армията срещу „заплахата“ от Украйна

Орбан праща армията срещу „заплахата“ от Украйна

Свят Преди 7 часа

Орбан: Те правят това, за да свалят нашето правителство

Мадяр: Орбан лъже, горивата в България са значително по-евтини

Мадяр: Орбан лъже, горивата в България са значително по-евтини

Свят Преди 8 часа

Мадяр: Насажда омраза и да обременява страната с едни от най-високите данъци в Европа

<p>Правителството одобри до 900 млн. евро разходи за февруари</p>

Служебното правителство одобри до 900 млн. евро разходи за февруари

България Преди 8 часа

Днес кабинетът "Гюров" одобри промени на удължителния закон за бюджета

<p>Президентът освободи главния секретар на МВР</p>

Президентът подписа указ за прекратяване на правомощията и освобождаване от длъжност на главния секретар на МВР

България Преди 8 часа

Президентът Илияна Йотова подписа указ за освобождаването на Мирослав Рашков

Кралска кариера: Уилям и Кейт наемат експерт за социалните си медии

Кралска кариера: Уилям и Кейт наемат експерт за социалните си медии

Любопитно Преди 8 часа

Според обявата за свободната позиция, ролята е на пълен работен ден и включва „генериране на идеи и предоставяне на креативно, интегрирано дигитално разказване на истории, което представя работата на техните кралски височества пред онлайн аудитория“