Кои са "Пуси райът"
"Пуси райът": Мария Альохина, Екатерина Самуцевич, Надежда Толоконникова   
Източник: ЕПА/БГНЕС

Философката, Артистката и Писателката - това са прякорите на трите пънкарки от групата "Пуси райът", осъдени на по две години затвор в трудов лагер заради пънк молитвата в московския храм "Христос Спасител", посочва Ройтерс.

Философката е 22-годишната Надежда Толоконникова. Тя е много фотогенична и с тъмните си коси, сочни устни и големи очи се превърна в лицето на бандата "Пуси райът" пред западните медии.

Надежда е част от руския творчески колектив "Война", известен със скандални улични акции. През 2008 г. Надежда беше бременна и въпреки това правеше секс на обществено място със съпруга си Пьотр Верзилов.

Тази творческа проява се състоя в Зоологическия музей в Москва и целта беше да се протестира срещу избирането за президент на протежето на Владимир Путин - Дмитрий Медведев.

Толоконникова следваше философия последна година, когато беше арестувана след акцията през 2008 г. Тя учеше в престижния Московски университет. Сега дъщеря й е на 4 години.

Съдът се опита да представи Надежда като жена с лошо влияние над останалите от пънк бандата.

В съдебната зала на свидетелите бяха задавани въпроси дали са забелязали промяна в държането на останалите пънкарки, след като са се запознали с Надежда.

Артистката е 30-годишната Екатерина Самуцевич. Тя учи изкуствознание, но обича да чете философски трудове. На процеса тя само веднъж проговори, за да даде дълги и добре обмислени отговори на въпросите на съдията.

Екатерина е завършила с отличие престижното московско Училище по фотография и мултимедия "Родченко".

Преди да бъде арестувана през март, Екатерина живееше с баща си Станислав. Той заяви в съдебната зала, че е възпитал дъщеря си според руските традиции.

В съда Екатерина каза, че пънк групата е избрала да организира протеста си в храма "Христос Спасител", защото той се е превърнал в символ на политическата стратегия на властите.

В ареста Екатерина е изчела трудове на словенския философ Славой Жижек и на френския мислител Мишел Фуко.

Писателката е 24-годишната Мария Альохина. Тя учи четвърта година в Института по журналистика и творческо писане в Москва.

В миналото е работила като доброволец в хуманитарни кампании и като природозащитник за руския клон на "Грийнпийс".

На процеса Мария често пъти се караше със съдията и дори подлагаше на кръстосан разпит свидетелите.

Мария твърди, че е християнка, но критикува православната църква заради суровата й реакция на протеста в катедралата "Христос Спасител".

Както изглежда, църквата обича само онези чада, които вярват на Путин, заяви Мария.

В ареста нейната майка й носила плодове, зеленчуци и орехи, защото Мария е вегетарианка, посочва Ройтерс.

Германското правителство, върховният представител на Европейския съюз за външната политика Катрин Аштън и международната правозащитна организация "Амнести интернешънъл"

разкритикуваха остро издадената днес в Русия присъда

срещу трите млади пънкарки от групата "Пуси райът".

Говорителят на германското правителство за човешките права Маркус Льонинг определи присъдата като потресаваща, предаде ДПА.

Тя подчертава състоянието на руското правосъдие по достоен за съжаление начин, каза Льонинг.

Той добави, че присъдата е белязана от несправедливост, репресия и заплаха.

По-рано днес Льонинг се включи в протест в защита на трите пънкарки пред руското посолство в центъра на Берлин. В Хамбург се състоя подобна демонстрация, на която бяха издигнати транспаранти с лозунга "Свобода за "Пуси райът".

Върховният представител на ЕС за външната политика Катрин Аштън призова руските власти да отменят несъразмерната според нея присъда.

Аштън определи решението на съда като дълбоко обезпокоително и като петно върху репутацията на Русия. Присъдата поставя "сериозен въпросителен знак" за спазването на нейните международни задължения, подчерта тя.

"Амнести интернешънъл" (Amnesty.org) разкритикува присъдата срещу трите пънкарки и я определи като "горчив удар" за свободата на словото в Русия.

Това е абсурд,

каза един от най-известните съвременни руски писатели Борис Акунин.

"Не мога да повярвам, че през XXI в. съдия в светски съд говори за сатанински моменти. Не мога да повярвам, че представител на правителство цитира средновековни църковни напътствия", каза той.

Посолството на САЩ в Москва също разкритикува присъдите.

Днешната присъда по случая "Пуси райът" изглежда несъразмерна спрямо действията, за които е произнесена, посочва дипломатическото представителство в своя профил в "Туитър".

Председателят на Парламентарната асамблея на Съвета на Европа (ПАСЕ) Жан-Клод Миньон изрази "ужаса си" след обявяването на присъдата.

"В една демокрация упражняването на правото на свобода на словото може да бъде подчинено на условия, които целят запазването на морала и също правата на другите. Но санкциите трябва да бъдат пропорционални на тежестта на извършения акт", заяви Миньон.

Имайки предвид стандартите на Съвета на Европа, присъда от две години затвор за деянията, в които са обвинени, е явно непропорционална, допълни той.

Президентът на ПАСЕ изрази надежда, че "руското правосъдие ще може да преразгледа осъдителната присъда според предвидените процедури в руското законодателство, придържайки се напълно към нашите стандарти в тази област, установени в Европейската конвенция за човешките права и юриспруденцията на съда в Страсбург", допълни Миньон.

Русия е член на Съвета на Европа от 1996 г.

Основната мисия на паневропейската организация, базирана в Страсбург, е да защитава човешките права, плуралистичната демокрация и правовата държава.

Младите жени от руската пънк група "Пуси райът" не трябва да бъдат пращани в затвора, защото "техните действия са защитени от правото на свобода на словото", се казва в изявление на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ), цитирана от ДПА.

Словото не трябва да бъде ограничавано, потискано и при никакви обстоятелства не трябва да води до затвор, независимо до каква степен е изпълнено с провокация и сатира и дали засяга болезнени въпроси, подчертава Дуня Миятович, представителката на ОССЕ по въпросите за свободата на медиите.

Същевременно руската православна църква

призова властите да проявят "снизхождение"

към трите членки на "Пуси райът".

Без да поставяме под съмнение легитимността на решението на съда, ние молим държавните власти да проявят снизхождение в рамките на закона, съобщи църквата в комюнике, цитирано от агенция РИА "Новости".

Говорителят на руския президент Владимир Путин - Дмитрий Песков,

отказа коментар за присъдата

срещу пънкарките от "Пуси райът", предаде ДПА. Путин неведнъж е заявявал, че не иска да влияе над съда в процеса срещу "Пуси Райът", каза говорителят.

Това е решение на съда, добави Песков.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Мелания Тръмп прикова вниманието на финала на Световното

Мелания Тръмп прикова вниманието на финала на Световното

Свят Преди 7 часа

Първата дама на САЩ блесна с патриотичен стил до Доналд Тръмп на стадион „МетЛайф“ за историческия сблъсък между Аржентина и Испания

Звездно шоу без аналог: Над 80 000 фенове на крака за церемонията по закриването на Мондиал 2026

Звездно шоу без аналог: Над 80 000 фенове на крака за церемонията по закриването на Мондиал 2026

Свят Преди 7 часа

Изпълнения на Поуст Малоун, Роби Уилямс и Лаура Паузини дадоха старт на големия финал в Ню Джърси, а шоуто на полувремето обещава да влезе в историята

Президентът на Аржентина Хавиер Милей

Защо президентът на Аржентина Хавиер Милей не е на финала на Световното първенство през 2026 г.?

Свят Преди 8 часа

Изненадващата причина, поради която той пропусна Испания срещу Аржентина

Лионел Меси с уникален рекорд преди финала на Мондиал 2026

Лионел Меси с уникален рекорд преди финала на Мондиал 2026

Свят Преди 8 часа

Аржентинската легенда става първият футболист, извеждал страната си три пъти с капитанската лента на финал на Световно първенство

Тръмп разкри за кого ще вика на финала на Световното първенство

Тръмп разкри за кого ще вика на финала на Световното първенство

Свят Преди 9 часа

Президентът заяви, че е „трудно да се зaлага срещу“ звездата, която подкрепя в големия неделен мач

Пълно опустошение: Градушка попиля Сатовчанско, село Плетена е под вода и лед

Пълно опустошение: Градушка попиля Сатовчанско, село Плетена е под вода и лед

България Преди 9 часа

Най-тежко е засегнато село Плетена, където ледените късове са унищожили близо 90% от засадената земеделска продукция

Видеоклип улови как Андрю Тейт се опитва да скрие мобилния си телефон по време на ареста

Видеоклип улови как Андрю Тейт се опитва да скрие мобилния си телефон по време на ареста

Свят Преди 10 часа

Скандалният инфлуенсър Андрю Тейт и брат му Тристан бяха арестувани в Маями от американските маршали по искане на Обединеното кралство. Двамата са изправени пред общо 59 обвинения за изнасилване и трафик на хора с цел сексуална експлоатация през 2026 г.

Историческо шоу: Мадона, Джъстин Бийбър и BTS взривяват финала на Мондиал 2026

Историческо шоу: Мадона, Джъстин Бийбър и BTS взривяват финала на Мондиал 2026

Любопитно Преди 11 часа

Финалът на Мондиал 2026 на стадион "Мет Лайф" ще остане в историята с първото шоу на полувремето. На 19 юли 2026 г. суперзвезди като Мадона, Джъстин Бийбър и Пост Малоун ще сътворят невиждан музикален спектакъл преди коронясването на новия шампион

„Парадоксът на сладоледа“ — как леденият десерт всъщност може да е полезен за здравето ви

„Парадоксът на сладоледа“ — как леденият десерт всъщност може да е полезен за здравето ви

Любопитно Преди 11 часа

Мащабни медицински проучвания разкриват неочаквана връзка между редовната консумация на сладолед и по-ниския риск от диабет тип 2. Учените обясняват феномена „парадоксът на сладоледа“ с ролята на млечните протеини и балансирания начин на живот през 2026 г.

Ивайло Мирчев: Единият ни крак е при Путин, но проблемът е, че той е в потъващ кораб

Ивайло Мирчев: Единият ни крак е при Путин, но проблемът е, че той е в потъващ кораб

България Преди 11 часа

Съпредседателят на „Да, България“ обвини Румен Радев в двойствена политика и опасен завой на Изток; демократичните сили подготвят обща проевропейска кандидатура за президентските избори наесен

Мондиал 2026 - най-скандалното, но и най-завладяващото първенство в историята

Мондиал 2026 - най-скандалното, но и най-завладяващото първенство в историята

Свят Преди 12 часа

Довечера Аржентина и Испания ще излязат на стадион „МетЛайф“ в Ню Джърси, за да определят новия световен шампион по футбол

Повдигнаха обвинение на шофьора, причинил катастрофа в София с 3.43 промила алкохол и опит за бягство

Повдигнаха обвинение на шофьора, причинил катастрофа в София с 3.43 промила алкохол и опит за бягство

България Преди 13 часа

Филип Борисов остава в ареста за 72 часа, след като дрегерът отчете рекордните 3.43 промила алкохол

24-годишната рускиня Анастасия се превърна в интернет феномен, след като милиони потребители в социалните мрежи започнаха да я сравняват със звездата на световния футбол Ерлинг Холанд

Двойничката на Ерлинг Холанд: Да бъда сравнявана с него изобщо не е обидно за мен

Свят Преди 13 часа

По думите ѝ приликата с Холанд ѝ е донесла множество предложения за сътрудничество със световни брандове

Пушек над руската столица: Черният дим от пожара край Москва достигна до града

Пушек над руската столица: Черният дим от пожара край Москва достигна до града

Свят Преди 14 часа

Атаката с дронове срещу логистичната база на онлайн гиганта Wildberries в Електростал и петролното депо в Ногинск остави десетки ранени и предизвика ожесточен ракетен отговор срещу Киев

Море от фенове на Аржентина заля известния площад „Таймс Скуеър” в центъра на Ню Йорк

Финал на Световното: Фенове на Аржентина и Испания заливат Ню Йорк преди сблъсъка

Свят Преди 14 часа

Аржентинците се надяват на исторически успех – световна титла от два поредни мондиала, което не се е случвало от над 60 години

хамас

"Хамас" избира нов лидер

Свят Преди 14 часа

Гласуването вече е приключило и се очаква окончателните резултати да бъдат обявени „до няколко дни“