Как гледат руснаците на Сталин 60 г. след смъртта му?
Източник: ЕПА/БГНЕС

Кървав тиранин, взел милиони жертви или ефикасен управник, победил във Втората световна война? 60 години след смъртта на Сталин на 5 март 1953 г. руснаците продължават да са раздвоени в отношението си към него.

В края на 80-те години благодарение на перестройката, а след това на падането на Съветския съюз, престъпленията на Сталин бяха широко осъдени, но от средата на 90-те години образът на диктатора се подобри, тъй като

либералните реформи предизвикаха носталгия към съветската епоха,

отбелязва директорът на социологическия център "Левада" Лев Гудков.

"Тогава образът на Сталин започна да се подобрява и това значително се усили с идването на Путин на власт. Някои хора открито защитиха Сталин и тази дискретна реабилитация достигна връхната си точка през 2004-2005 г. с 60-ата годишнина от победата, когато той бе наречен "ефикасен управник" в учебник по история, одобрен от министерството на образованието", заяви Гудков.

Управлението на Сталин бе белязано от режим на терор и произвол, депортирането на цели народи (чеченци, ингушети и кримски татари) и смъртта на милиони души чрез разстрел или пращане в концлагер.

През 2012 г. допитване на центъра Левада показа, че 37% от руснаците заявяват, че

не знаят нищо или почти нищо за сталинските репресии

Според 47% Сталин е бил "съобразителен управник, който е превърнал Съветския съюз в могъща и процъфтяваща страна". На обратното мнение са само 38%. В същата година Сталин оглави класация в допитване за най-големите руски личности.

Отношението на президента Владимир Путин и на премиера Дмитрий Медведев към Сталин и наследството му е нееднозначно.

Вярно е, че и двамата осъдиха публично сталинските репресии, но гробът на Сталин продължава да е пред Кремъл, на Червения площад, най-символичното и престижно място в страната.

А държавата, която

не прави нищо за съхраняване на спомена за жертвите,

през последните години все повече затрудни достъпа до архивите за историците, които работят по сталинския период.

"При управлението на Путин властите имат двусмислено отношение към Сталин. Путин и Медведев осъдиха Сталин, но се избягва всякакъв анализ на сталинизма, защото настоящият режим се развива на същата основа - силно централизирана власт, която се опира на тайните служби, и покорно население. Колкото повече властите се опират на такава система, толкова по-малко им трябва осъждане на сталинизма", смята политоложката от центъра "Карнеги" Мария Липман.

Близкият до Владимир Путин заместник-ректор на московския университет "Плеханов" Сергей Марков вижда нещата другояче.

"Елитът е против Сталин и за слаба държава.

Народът е за Сталин като символ на силна държава,

способна да възпре егоизма на елита. Мнозинството от населението счита, че под прикритието на десталинизацията целта е да се унищожи руската държава, че критиците на Сталин всъщност искат да унищожат Русия", казва той.

А по повод 70-ата годишнина от битката при Сталинград в началото на февруари автобуси с големи снимки на Сталин се движеха из Санкт Петербург и други руски градове. Неправителствената организация "Мемориал", създадена от бивши дисиденти за съхраняване на спомена за жертвите на комунистическия режим, от години призовава да се създаде национален музей за сталинските репресии и да се отворят архивите от тази епоха. Напразно.

"Достъпът до архивите е ограничен под претекста за спазване на личния живот (на жертвите), а тайните служби отказват да направят публично достояние много документи", отбелязва работещият в "Мемориал" историк Ян Рачински.

В московското метро на станция "Курская" надпис гласи:

"Сталин ни научи на вярност към народа и ни подбуди към подвизи"

Надписът изчезна по време на десталинизацията при управлението на Никита Хрушчов в началото на 60-те години и наново се появи през 2009 г. по повод обновяването на станцията.

Той продължава да се намира там въпреки подписка на близки на пострадалите при сталинските репресии с настояване за премахването му.

Затова пък на сградата на тайните служби "Лубянка" или по стените на затворите "Бутирка" и "Лефортово" в Москва няма надпис, който да припомня, че там стотици хиляди души са били затворени без съд и присъда, изтезавани или разстреляни.

Близо половината от руснаците смятат, че Сталин е изиграл положителна роля, а 1/3 са на обратното мнение, показва изследване на центъра "Левада", публикувано във в. "Ведомости" по повод 60-годишнината от смъртта на съветския лидер.

Според 9% от анкетираните Сталин е изиграл "безспорно положителна" роля, а 40 на сто смятат, че тя е била "по-скоро положителна".

Критично настроените към Сталин руснаци са значително по-малко. За 10% от участниците в допитването ролята му е "безспорно негативна", а 22% считат, че тя е "по-скоро негативна".

60 години изминаха, но трябва да се признае, че

тази ера оставя разкъсване в нашето съзнание и подсъзнание,

пише проправителственият вестник "Росийская газета".

Отношението на руснаците към Сталин остава двойствено - между осъждането на терора и репресиите и ролята му за победата в края на Втората световна война.

Управлението на Сталин е белязано от режим на терор и произвол, смъртта на милиони хора, разстреляни или убити в трудовите лагери, и депортирането на цели народи - чеченци, ингушети, кримски татари.

Запитани от института "Левада" защо руски политици все по-често споменават Сталин, 40% от участниците в допитване отговарят: те се опитват да оправдаят собствените си злоупотреби и да укрепят своя авторитет за сметка на победата във Великата отечествена война.

55% се обявяват против идеята на Волгоград да бъде върнато името Сталинград

Либералният в. "Московские новости" представя свой мултимедиен проект във връзка с годишнината и кани читателите на "уникална екскурзия по маршрута на сбогуването с Йосиф Сталин", която организира съвместно с общественици на 9 март.

На челната страница със заглавие "Сталин. Сбогом", лицето на диктатора е надраскано с детски графити. Вестникът се опитва да отговори защо хора с роднини, загинали в сталинските лагери, са ридаели в деня, когато е бил погребан.

Той припомня филма притча "Слугата" на режисьора Миндадзе-Абдрашитов, в чийто финал героят - роб, станал най-сетне свободен, тича с всички сили след влака, с който си заминава бившият му господар.

Нещо подобно става днес и с нас, констатира изданието във връзка с "подмолната реабилитация на Сталин" в днешна Русия.

"Обуржоазили се издания" в Русия "с все по-голяма ярост" "тровят святата човешка скръб" с клевети и злобни измислици - "оръжие на враговете на социализма", коментира публикациите по повод годишнината в. "Советская Россия", известен с твърди комунистически позиции.

Руските патриоти обаче "са облекли паметта си (за Сталин) със стоманена броня"; те упорито бранят "неговите идеали и своите надежди", заявява вестникът под заглавие "Времето му ще дойде!".

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Украинските военни не дават Донецка област на Русия

Украинските военни не дават Донецка област на Русия

Свят Преди 8 минути

Украински командир: Това би била огромна и ужасна загуба на позиции

Възстановиха достъпа на автомобили до Терминал 2 на летище "Васил Левски"

Възстановиха достъпа на автомобили до Терминал 2 на летище "Васил Левски"

България Преди 20 минути

От началото на август бяха извършени дейности по подмяна на дилатационните фуги на естакадата към терминала

Ужас в Афганистан, поне 79 души изгоряха живи

Ужас в Афганистан, поне 79 души изгоряха живи

Свят Преди 1 час

Автобусът, превозвал афганистански мигранти, депортирани от Иран

Самолет падна заради товар с месо от лос

Самолет падна заради товар с месо от лос

Свят Преди 1 час

Самолетът на Юджийн „Бъзи“ Пелота Jr. е бил с над 53 кг над допустимото тегло и с прикрепени рога на крилото, което довело до катастрофа и смъртта му през септември 2023 г.

Принц Уилям не вярва на Меган Маркъл – и това държи братята разделени

Принц Уилям не вярва на Меган Маркъл – и това държи братята разделени

Любопитно Преди 1 час

43-годишният принц на Уелс не е разговарял с по-малкия си брат повече от две години

БНБ отговори на "Продължаваме промяната":

БНБ отговори на "Продължаваме промяната":

България Преди 1 час

Недопустим опит за политическа намеса спрямо Българската народна банка

Откриха шест отрязани глави в Централно Мексико

Откриха шест отрязани глави в Централно Мексико

Свят Преди 2 часа

На мястото е оставено одеяло със съобщение, подписано от престъпната група „Метачът“

Година след трагедията с яхтата Bayesian: Световен експерт твърди, че жертвите е можело да бъдат спасени

Година след трагедията с яхтата Bayesian: Световен експерт твърди, че жертвите е можело да бъдат спасени

Свят Преди 2 часа

Седем души загинаха, когато „непотопяемият“ 56-метров кораб се преобърна край бреговете на Сицилия по време на необичайна буря през август миналата година

Краят на една епоха - пускат в обращение последните монети с лика на кралица Елизабет II

Краят на една епоха - пускат в обращение последните монети с лика на кралица Елизабет II

Любопитно Преди 2 часа

Новите монети ще започнат да се появяват през следващите седмици

<p>Радев издаде указ за&nbsp;преназначаване на началника на НСО</p>

Президентът Румен Радев издаде указ за назначаването на ген. Емил Тонев за шеф на НСО

България Преди 3 часа

По-рано МС прие решение, с което дава съгласие той да бъде преназначен на длъжността

Забравете за леглото: 9-те най-горещи места за секс

Забравете за леглото: 9-те най-горещи места за секс

Любопитно Преди 3 часа

Нуждаете се от вдъхновение? Ето някои от най-горещите и креативни места за секс

Издирвана жена открита в „кралство“ насред шотландска гора

Издирвана жена открита в „кралство“ насред шотландска гора

Свят Преди 3 часа

Самопровъзгласено Кралство Кубала твърди, че е изгубено еврейско племе, дошло да си върне земи, „отнети преди 400 години“, и отказва да признава местните закони

Правителството одобри промени в Закона за медицинските изделия

Правителството одобри промени в Закона за медицинските изделия

България Преди 3 часа

Целта е да се гарантира достъпът на гражданите до качествени, безопасни, ефективни и иновативни лекарствени продукти

Боливия на кръстопът - кой ще застане начело на страната

Боливия на кръстопът - кой ще застане начело на страната

Свят Преди 3 часа

Какво предстои да се случи в Боливия след края на продължилото две десетилетия управление на социалистите

„Български пощи“ стартират информационна кампания за обмяна на левове с евро

„Български пощи“ стартират информационна кампания за обмяна на левове с евро

България Преди 3 часа

Целта е да се запознае населението с начина, по който ще се обменят левове в евро в пощенските станции и да се отговори на въпроси

С нови директори учебната година започват 251 училища у нас

С нови директори учебната година започват 251 училища у нас

България Преди 3 часа

През юли бяха проведени два етапа на конкурси