Чък Хейгъл: Заплахите на Северна Корея са реална и ясна опасност
Чък Хейгъл: Заплахите на Северна Корея са реална и ясна опасност   
Източник: ЕПА/БГНЕС
Зл лахите и скорошните действия на Северна Корея представляват "реална и ясна опасност" за Съединените щати, както и за съюзниците ни Южна Корея и Япония, каза американският министър на отбраната Чък Хейгъл, цитиран от АФП.

"Те имат ядрен капацитет, те имат и нужните ракети", каза министърът, след произнасянето на важна реч за стратегията в Университета за национална отбрана, определяйки като проблематична "опасната враждебна реторика" на Пхенян, предаде "Агенция Фокус".

"Приемаме тези заплахи сериозно,

трябва да приемаме тези заплахи сериозно. Правим всичко по силите си, работим с Китай и останалите за опазването на ситуацията на полуострова. Надявам се, че Северът ще намали своята много опасна реторика", допълва Хейгъл.

САЩ са предприели премерени, разумни стъпки в отговор на неотдавнашните изказвания на Северна Корея, каза Хейгъл и подчерта колко опасно е да се прецени погрешно сериозността на дадена заплаха.

"Достатъчно е да сгрешиш веднъж, а

не искам да бъда запомнен като министъра на отбраната, който е сгрешил веднъж
",

посочи той.

Пентагонът съобщи, че

изпраща система за противоракетна отбрана срещу балистични ракети в Гуам


в близките седмици като предпазна мярка срещу заплахите на Северна Корея за регионални ракетни удари, предаде Ройтерс. Гуам е владение на САЩ в западната част на Тихи океан.

Системата THAAD (Terminal High Altitude Defense System) включва подвижна ракетна установка, ракети прехващачи, радар и интегрирана система за контрол на огъня.

"САЩ остават бдителни пред севернокорейските провокации и са готови да защитят територията на САЩ, съюзниците и националните си интереси", заяви говорителка на Пентагона.

В сряда КНДР блокира достъпа до съвместната с Южна Корея индустриална зона, единствената пример за междукорейско сътрудничество и източник на твърда валута за Пхенян.

Вчера стана ясно, че САЩ са разположили боен кораб, способен да прехваща и сваля ракети, в близост до крайбрежието на Южна Корея.

Публичното обявяване на решението е нов израз на желанието на Вашингтон да подчертае подкрепата си за Сеул срещу заплахите на Пхенян.

Разрушителят "Фицджералд", който участваше в съвместните учения на САЩ с Южна Корея в района, ще остане югозападно от полуострова, вместо да се върне в базовото си пристанище в Япония.

Това е предпазна мярка, позволяваща повече варианти за противоракетна защита в случай на необходимост, заявил анонимен американски източник.

Миналата седмица два бомбардировача Б-2 "Спирит" извършиха тренировъчен полет над Южна Корея. В отговор държавният глава на Корейската народнодемократична република Ким Чен-ун заяви, че ракетните му войски са готови "да уредят сметките със САЩ".

След това Северна Корея заяви, че се намира "в състояние на война" с Южна Корея и отправи още заплахи, които засилиха напрежението на Корейския полуостров.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Въвеждат такса за някои от най-полулярните кратери на вулкана Етна

Въвеждат такса за някои от най-полулярните кратери на вулкана Етна

Свят Преди 8 часа

Входният билет от 5 евро няма да важи за сицилианците

Почина легендата на Холивуд Даян Кийтън (ВИДЕО+СНИМКИ)

Почина легендата на Холивуд Даян Кийтън (ВИДЕО+СНИМКИ)

Свят Преди 8 часа

Звездата ни напусна на 79-годишна възраст

,

Земетресение с магнитуд 5,7 разтърси Етиопия

Свят Преди 10 часа

То е било на дълбочина 10 км

.

Израел премества палестински затворници съгласно споразумението за Газа

Свят Преди 10 часа

Съгласно споразумението за примирие Израел трябва да освободи 250 затворници, включително някои, излежаващи доживотни присъди за смъртоносни атаки

След трагедията в Елените: Държавата нарежда събаряне на хотела и аквапарка

След трагедията в Елените: Държавата нарежда събаряне на хотела и аквапарка

България Преди 11 часа

В Елените продължава да има полицейски екипи, които не допускат никого

.

Двама убити и петима ранени при руски въздушен удар в Донецка област

Свят Преди 11 часа

Руските удари са нанесли щети на девет къщи - частни жилища, и една църква

Полската опозиция протестира срещу мигрантската политика на премиера Туск

Полската опозиция протестира срещу мигрантската политика на премиера Туск

Свят Преди 12 часа

Според непотвърдени данни в митинга участват няколко хиляди души

,

Председателят на СОС: Надявам се до 10 дни да има нормализиране на кризата с боклука

България Преди 12 часа

"Кметът пое ангажимент да изготви план за излизане от тежката ситуация", подчерта Цветомир Петров

.

САЩ няма да разполага американски войски в Газа

Свят Преди 12 часа

Това заяви главнокомандващият адмирал Брад Купър

Google Maps няма да помогне. Тази страна няма имена на улици: Как живеят хората там?

Google Maps няма да помогне. Тази страна няма имена на улици: Как живеят хората там?

Любопитно Преди 13 часа

Всичко по темата може да прочетете в следващите редове

Ердоган възнамерява да посети Ивицата Газа

Ердоган възнамерява да посети Ивицата Газа

Свят Преди 13 часа

Турският лидер подчерта, че след споразумението за прекратяване на огъня „не трябва да има връщане назад“

Айфеловата кула ще бъде съборена през 2026 г.? Ето какво знаем

Айфеловата кула ще бъде съборена през 2026 г.? Ето какво знаем

Свят Преди 14 часа

Последните твърдения в социалните медии предизвикаха безпокойство, че емблематичната Айфелова кула в Париж е планирана за събаряне през 2026 г.

,

„Китай не се страхува“: жителите на Пекин отхвърлят заплахата от мита на Тръмп

Свят Преди 14 часа

В петък американският президент внезапно обяви, че САЩ ще наложат допълнителни 100% мита върху целия китайски внос от 1 ноември „или по-рано“

След срещата в Ню Йорк – нов разговор между Зеленски и Тръмп

След срещата в Ню Йорк – нов разговор между Зеленски и Тръмп

Свят Преди 14 часа

Това съобщи ръководителят на канцеларията на украинския президент

,

„Ние не мълчим“: Протести в страната срещу насилието над деца

България Преди 14 часа

Протестиращите пред Съдебната палата носеха плакати с надписи „Учителят трябва да възпитава, не да травмира“ и „Насилието днес води до насилие утре“