Френски атомни бомби за Европа: Какво всъщност иска Макрон
Източник: gettyimages/iStock

П реди 60 години Франция за първи път показа своите ядрени ракети. Сега Макрон иска да защитава с тях не само Франция, но и Европа, съобщи Deutsche Welle.

Какво обаче се крие зад неговото предложение?

Париж, 14 юли 1965 година: Националният празник на Франция. Във военния парад за първи път участват атомни ракети на мобилни платформи, а в небето с гръм се носят бомбардировачи „Мираж“. Франция за първи път показва пред световната общественост атомните си сили.

През следващите десетилетия те ще се превърнат в стратегическото ядро на френската отбранителна политика – изцяло под национален контрол, напълно независима. Атомното оръжие не само осигурява на Франция място в ексклузивния клуб на атомните сили, но и силен властови инструмент. То обаче е скъпо: над десет процента от отбранителния бюджет се изливат ежегодно в неговата поддръжка и модернизация – това е значително бреме на фона на високите френски дългове.

Френското ядрено оръжие: суверенно и дефанзивно

Ядрената доктрина на Франция почти не се е променила от времето на Шарл Дьо Гол насам – тя служи за защита на „жизнените интереси“ на страната. Според тази доктрина използването на атомно оръжие е предвидено само в краен случай. Решението е изцяло в ръцете на президента на републиката.

Френските държавни ръководители от Дьо Гол до Никола Саркози нееднократно са подчертавали, че тези жизнени интереси имат и европейско измерение. Но техните изявления оставаха символични. Истинска воля за споделяне на атомната бомба не бе имало – до идването на Еманюел Макрон.

Новата идея на Макрон

От встъпването си в длъжност през 2017 година насам Еманюел Макрон не е променял френската ядрена стратегия – но внесе в нея повече европейски заряд. В реч през 2020 г. той заяви, че мощта на Франция служи на европейската сигурност и предложи стратегически диалог на европейските партньори.

Берлин до голяма степен игнорира предложението от загриженост, че то ще подкопае обещанията на САЩ да защатават Европа. Но сега тонът вече се променя. „Бих приел такова предложение“, каза Фридрих Мерц след избирането си за канцлер. Той можел да си представи допълване на американския ядрен чадър с френски и британски ракети.

Какво конкретно предлага Франция

Франция не предлага обща европейска атомна бомба, а степенувана система за съвместна отговорност. В центъра стои предложението на Макрон за стратегически диалог: европейските партньори да бъдат поканени да се запознаят по-добре с френската ядрена доктрина, да мислят заедно за сценарии и да участват като наблюдатели в маневрите.

Продължителният теоретичен дебат обаче постепенно става все по-конкретен. Така например в телевизионно интервю от вторник Макрон заяви, че Полша е изразила желание за разполагане на френски атомни оръжия на нейна територия – по примера на Германия, където са разположени американски ядрени мощности. Макрон допълни, че е готов да говори за разширяване на френския атомен чадър „с всички партньори, които искат това“. Така френският президент за първи път не изключи публично разполагането на френски атомни оръжия в други държави от ЕС.

Но както казва водещият френски експерт по сигурността Брюно Тертре, в офанзивата на Макрон има и един скрит сигнал: „Докато в Европа са разположени американски ядрени оръжия, от френска гледна точка няма никакво основание изобщо да се обсъжда дали в Германия или другаде да се приемат френски бомби“.

Въпреки това Франция вече работи по по-интензивното насочване на ядрената си инфраструктура към Европа. Военната база Люксьой-Сен-Совьор, която е само на сто километра от германската граница, ще бъде модернизирана в следващите години като площадка за изтребители "Рафал". Това е сигнал, че Франция не само иска да запази, но и да разшири ядрените си способности, приближавайки се към Централна Европа.

Който иска да участва - ще трябва и да финансира

В момента Франция разполага с около 300 ядрени бойни глави. Те са достатъчни за националната защита, но не и за общоевропейска защитна система. При това системите носители, подводниците с балистични ракети и системите за противовъздушна отбрана са съобразени с профила на Франция.

"Готов съм да водя дебат, но Франция няма да плаща за сигурността на другите", подчертава френският президент. "Няма да товарим другите с това, от което ние самите имаме нужда. А окончателното решение е на президента на републиката, който е и върховен главнокомандващ. "Посланието зад тези думи е следното: разширяването на френския чадър за сплашване изисква по-големи капацитети - повече системи носители, допълнителна инфраструктура, интензивни учения. Франция може да си позволи това, но не е готова да го финансира самостоятелно. Който иска да се ползва от защитата, трябва да участва - политически, логистично, финансово.

Същевременно Макрон категорично изключва контрола или участието на партньорите при взимането на решения за използването на атомните оръжия. Което и сега е така - Ядрената група за планиране на НАТО провежда консултации, но не взима решения. Окончателното решение за използване на ядрени сили е изцяло в ръцете на американския президент - в момента - на Доналд Тръмп.

Исторически паралели

Актуалният атомен дебат има исторически предшественик: през 1960-те години Вашингтон имаше планове за създаването на многонационална атомна бойна сила MLF - ставаше дума за съвместна флота на НАТО с общи ядрени оръжия. Шарл Дьо Гол обаче отхвърли проекта и по време на посещение в Бон призова за алтернатива: "Вие нали не мислите, че американците наистина ще ви дадат възможност за влияние в MLF? Защо не участвате при нас?", казал през 1964г. френският президент на държавния секретар в германското външно министерство. Но до реализация на MLF или на някакви съвместни германско-френски ядрени компоненти така и никога не се стигна.

На 14 юли 1965 Франция за първи път се представи като чисто национална ядрена сила. Дали 60 години по-късно тази сила ще стане повече европейска, зависи не от Париж, а от Берлин, Варшава и най-вече от Вашингтон.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Президентът&nbsp;Радев и водената от него делегация пристигнаха в Япония</p>

Президентът Румен Радев и водената от него делегация пристигнаха в Япония

Свят Преди 30 минути

Официалното му посещение в страната започва от Осака

Девет цивилни загинаха при руско нападение с дрон в Украйна

Девет цивилни загинаха при руско нападение с дрон в Украйна

Свят Преди 1 час

Преговорите между руснаци и украинци в Истанбул не доведоха до примирие

Тайните под леда: Забравените планини на Антарктида

Тайните под леда: Забравените планини на Антарктида

Любопитно Преди 1 час

Как е възможно това четете в следващите редове

Желязков разговаря със Зеленски, какво обсъдиха

Желязков разговаря със Зеленски, какво обсъдиха

Свят Преди 2 часа

Двамата лидери sa разгледали въпроси относно енергийното сътрудничество и развитието на двустранните отношения

<p>ИТН избира&nbsp;ръководство на партията</p>

ИТН се събира на Национална конференция, избират ръководство на партията

България Преди 2 часа

Предвиденият дневен ред включва приемане на нов устав, както и избор на Изпълнителен съвет и арбитражно-контролна комисия по предложение на председателя

Катрин, принцесата на Уелс

Какво даде сили на Кейт да преодолее рака и Съсексови

Любопитно Преди 3 часа

Отношенията с херцозите на Съсекс се обтегнаха толкова миналата година, че Кейт и Уилям отказаха да кажат на принц Хари и Меган за рака на Кейт от опасения, че те ще разкрият новината пред медиите

Тръмп: ЕС е по-лош от Китай

Тръмп: ЕС е по-лош от Китай

Свят Преди 3 часа

Това се случи няколко часа след като Вашингтон и Пекин се договориха взаимно да намалят наказателните си мита

Времето в събота: Внимание, жълт код за силен вятър в 17 области

Времето в събота: Внимание, жълт код за силен вятър в 17 области

България Преди 3 часа

Максималните температури ще са между 15° и 20°, в София – около 15°

Базовите мерки за защита на смартфон портфейлите

Базовите мерки за защита на смартфон портфейлите

Технологии Преди 3 часа

Приложенията за мобилни плащания са все по-популярни

Чаровните Ники и Цецо са големите победители в „Един за друг“ 6

Чаровните Ники и Цецо са големите победители в „Един за друг“ 6

Любопитно Преди 11 часа

За първи път зрителите на NOVA определиха изхода от романтичната надпревара

Путин назначи "кървавия" генерал за командир на сухопътните сили

Путин назначи "кървавия" генерал за командир на сухопътните сили

Свят Преди 11 часа

Мордвичев е бил командир на 8-а гвардейска комбинирана армия

България връчи протестна нота на РС Македония

България връчи протестна нота на РС Македония

България Преди 13 часа

Министерството на външните работи на България осъжда категорично подобни неприятелски действия

САЩ

Републиканци предадоха Тръмп, планът му е заплашен

Свят Преди 13 часа

Това е значителен удар върху данъчната и разходната политика на американския президент

Макрон след разговор с Тръмп: Русия не иска мир

Макрон след разговор с Тръмп: Русия не иска мир

Свят Преди 13 часа

Макрон: Русия демонстрира, че не иска мир и просто се опитва да печели време като продължава войната

Превзеха кораб с наркотици за 426 млн. долара в Индонезия

Превзеха кораб с наркотици за 426 млн. долара в Индонезия

България Преди 14 часа

Служителите на реда са иззели близо 100 жълти и бели чувала, с 1,2 тона кокаин и 705 килограма метамфетамини