Върховният съд на Индия окончателно отхвърли молбата за издаване на патент на швейцарския фармацевтичен производител "Новартис" за лекарство срещу левкемия.
С историческото си решение съдът отказа патентна защита на обновена версия на лекарството "Гливек".
Магистратите се мотивират с това, че промените в новото лекарство са минимални.
Решението на съда означава, че производителите на генерични лекарства в Индия могат да продължат да произвеждат същото лекарство на много по-ниска цена.
Индийска индустрия за генерични лекарства е сред най-бързо растящите в света. Тя осигурява евтини медикаменти за милиони хора по цял свят.
"Новартис" води съдебни дела в Индия за получаването на патент за подобрена форма на лекарството срещу левкемия "Гливек" от 2006 г.
Патентът бе отхвърлен от индийския съд на първа инстанция и при обжалването.
Индия дава патенти за формули, датиращи след 1995 г. или подобрени средства, показващи ясни признаци на по-голяма ефективност. Правосъдието обаче смята, че новата версия на "Гливек" не се различава съществено от предишната.
Решението на съда е и част от борбата срещу техниката, позната като "евъргрийнинг" (evergreening), състояща се в патентоване на леко променен продукт от фармацевтичните компании, за да запазят още десетилетия изключителното право на експлоатация.
Индия от много години е доставчик на евтини генерични лекарства при лечението на рак, туберкулоза или СПИН.
Страната не издаваше патенти до 2005 г., преди да се наложи да се подчини на правилата за интелектуалната собственост на Световната търговска организация.
Според информация на Лекари без граници "Гливек" се продава по 4000 щатски долара на пациент на месец, докато в Индия генеричният вариант на лекарството е достъпен за по-малко от 73 долара.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!