В ЕС се разбраха за бюджетния пакт
Източник: БГНЕС

На срещата на върха в Брюксел бе постигнато съгласие за новия бюджетен пакт. Той определя строг таван за структурния дефицит - 0,5% от номиналния БВП и въвежда международна юридическа отговорност за нарушаване на това изискване.

Новият договор предстои да бъде подписан в началото на март, а за да влезе в сила, е необходимо да бъде ратифициран от 12 страни.

Само две страни отказаха да се присъединят към пакта -

Великобритания, която още през декември бе казала, че няма да го стори, и Чехия, която в последния момент обясни, че не може засега да се ангажира с пакта поради трудности, които могат да възникнат при ратифицирането на документа.

Лидерите на страните от ЕС се съгласиха Европейският стабилизационен механизъм (ЕСМ)

да започне да функционира година по-рано от планираното

и да влезе в сила през юли т.г., предаде ДПА.    ЕСМ, която ще разполага с постоянен фонд от 500 млрд. евро, е предвиден като средство срещу дълговата криза и ще изисква по-строга бюджетна дисциплина от държавите в еврозоната.

До март се очаква активите му да бъдат увеличени до един трилион евро.  

В продължение на една година ЕСМ ще функционира успоредно с Европейския фонд за финансова стабилност, създаден временно през 2010 г. в помощ на Ирландия и Португалия, посочва ДПА. 

В Брюксел бе постигнат и компромис по полското искане за

участие и на страни извън еврозоната в срещите й

Полският премиер Доналд Туск съобщи на пресконференция, че е решено срещите на високо равнище на страните от еврозоната да се провеждат само след срещите на 27-те страни от Общността или на 25-те страни, присъединили се към новия бюджетен пакт.

Темите на срещите и плановете за тях ще се обсъждат предварително с участието на държави, които са извън еврозоната, каза още Туск.

В Брюксел той настояваше в заседанията на еврозоната да участват и страни, които още не влизат в нея, за да не може в пакта да влязат норми, позволяващи само 17-те страни от еврозоната да взимат решения, важни за ЕС.

Полша не е напълно доволна от постигнатия компромис, но главното е, че не бе нарушен принципът за общност и че се запазват постулатите на основните европейски договори, каза Туск.

Според него бюджетният пакт, по който днес бе постигнато съгласие, е могъл да бъде по-амбициозен в частта си за задълженията. Полският премиер посочи, че за много страна ратифицирането на пакта може да се окаже "голям проблем".

Великобритания няма намерение да пречи на страните от еврозоната

да взимат решения за преодоляване на финансовите си проблеми, стига тези решения да не са в разрез с интересите на Великобритания, заяви през журналисти след срещата британският премиер Дейвид Камерън.

Радваме се, че в новия бюджетен пакт се казва, че не бива да се взимат мерки, които биха могли да навредят на общия европейски пазар, подчерта той и припомни, че Лондон още през декември е блокирал приемането на предишно споразумение, което е можело да изложи на риск финансовите институции на Лондонското сити.

Въпреки затягането на финансовата дисциплина, трябва да се извърши рекапитализиране на банките, да се сложи край на "неяснотата около Гърция и нейния дълг", да се направи всичко необходимо, за да се предотврати разпространяване на дълговата криза, заяви Камерън.

Германският канцлер Ангела Меркел изрази задоволство от резултатите

на срещата, но защити тезата за необходимостта от контрол върху работата на гръцкото правителство за преодоляване на кризата. Гърция е "особен случай" по редица причини.

Тя не успя за спази договорките за преодоляване на кризата, освен това в случая с Атина става дума и за участие на частни кредитори, за разлика от случаите с Португалия или Ирландия, каза Меркел.

Френският президент Никола Саркози отхвърли предположенията, че поради решението на 25 от 27-те страни от ЕС да приемат пакта за по-строга бюджетна дисциплина възниква

Европа "на различни скорости"

"Седемнайсетте страни от еврозоната ще продължат сами да се справят с проблемите, свързани с тяхната валута, каза Саркози. Това не значи, че има няколко скорости, не значи, че има страни, които ще бъдат оставени настрана.

Това значи, че има различни степени на европейска интеграция... и че всеки има свободата да избира", каза Саркози.

Срещата на високо равнище на Евросъюза стана много важен етап в борбата със сегашната дългова криза, заяви президентът на ЕС Херман ван Ромпой.

"Продължи работата и по укрепване на финансовата стабилност на еврозоната.

Главният момент е одобряването на бюджетния пакт

Към 17-те страни от еврозоната, които пактът непосредствено засяга, се присъединиха още осем държави от ЕС. Ние оценяваме това като несъмнен успех", подчерта Ромпой.

Приканваме министрите на финансите на страните от еврозоната да предприемат необходимите стъпки, така че до края на тази седмица да бъдат отстранени всички пречки пред предоставяне на Гърция на нов спасителен пакет от 130 млрд. евро, каза Ромпой.

За това е необходимо преди всичко да бъде постигнат компромис между гръцкото правителство и частните банки по формулата за опрощаване на част от гръцкия дълг и преструктуриране на останалата.

В борбата с кризата залагаме не на краткосрочни, а на фундаментални мерки, коментира пред журналисти резултатите от срещата председателят на ЕК Жозе Барозу, който призна обаче, че за осъществяването на тези мерки ще е необходимо време.

Извънредната среща на върха на ЕС, на която лидерите на 25 от 27-те страни членки се споразумяха за приемането на нов бюджетен пакт, е основна тема в западния печат.

"Европейските лидери се договориха за нови мерки за бюджетна дисциплина", е заглавието на в. "Ню Йорк таймс".

Не е ясно доколко ефикасен ще е новият пакт на ЕС за овладяването на кризата, пише в. "Вашингтон пост".

Освен това редица европейски официални лица и икономисти поставят под въпрос доколко смислено е било въобще да се сключва това споразумение.

Този пакт според тях е ненужен, защото европейските закони, които безгрижно са били пренебрегвани години наред, вече забраняват прекомерните държавни дефицити и защото трябва да се постави ударението на икономическия растеж, а не на фискалната дисциплина, отбелязва ежедневникът.

Британският премиер Дейвид Камерън заяви, че страните от Еврогрупата трябва да извършат още реформи, за да се сложи край на дълговата криза, пише в. "Дейли телеграф".

"Не смятам, че този пакт сам по себе си ще реши проблемите на еврозоната. Има фискален проблем, но има и проблем с конкурентоспособността", цитира вестникът изказването на Камерън след срещата на върха в Брюксел.

Страни като Италия и Португалия трябва да реформират трудовия си пазар и да отворят икономиките си, смята британският премиер.

Мнозина икономисти изказват съмнения дали е разумно да се ограничават толкова строго бюджетните дефицити, а дипломати от ЕС заявиха, че фискалният пакт е бил основно политически жест за успокояване на германските избиратели, които се ядосват на многократните финансови спасителни планове за еврозоната, както и за възстановяване на доверието на пазарите, отбелязва вестникът.

"Европа прие нов бюджетен пакт, но остава разделена по въпроса с Гърция", е заглавието на в. "Монд".

Срещата на върха в Брюксел бе помрачена от спор около германско предложение Атина да бъде поставена под строг европейски бюджетен надзор, пише изданието.

Европейските лидери бяха принудени за пореден път да обсъждат положението със затъналата в рецесия Гърция, която повече от всякога е на външни системи за "финансово преливане", отбелязва "Монд".

Берлин разбуни духовете с предложението си Атина да бъде поставена под строг надзор, при който европейски комисар да има право на вето върху бюджетните решения на правителството. Тази идея бе категорично отхвърлена от Франция.

Президентът Никола Саркози заяви, че това "не би било разумно, демократично и ефикасно". За Атина не може и дума да става.

Или напредваме по демократичния път, в който всяка страна отговаря за собствената си политика, или подкопаваме демокрацията в цяла Европа, реагира бившият гръцки премиер Георгиос Папандреу.

Пред това противопоставяне германският канцлер Ангела Меркел се опита да успокои ситуацията, без обаче да се отказва от предложението си.

Въпросът за по-строг надзор на решенията на гръцкото правителство се поставя, защото не всички обещани реформи биват задействани, заяви тя.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Reuters: ООН обмисля мащабна реформа

Reuters: ООН обмисля мащабна реформа

Свят Преди 2 минути

Меморандумът съдържа редица предложения, които, ако бъдат приети, ще представляват най-големите промени от десетилетия насам

Шофьор помете колчета на бул. "Черни връх" в София

Шофьор помете колчета на бул. "Черни връх" в София

България Преди 26 минути

Отказал е да даде проба за алкохол и наркотици

Заместник-кметът на столичния район "Оборище" Стоян Михалев подава оставка

Заместник-кметът на столичния район "Оборище" Стоян Михалев подава оставка

България Преди 1 час

Той беше назначен на поста заради договорена партийна квота

Частица от мощите на Свети Георги Победоносец идва у нас

Частица от мощите на Свети Георги Победоносец идва у нас

България Преди 2 часа

Тя тържествено ще бъде посрещната за втори път в България - в храм “Свети Атанасий” в Лозен

"Последният шанс на човечеството": Учените, които живеят на ледник

"Последният шанс на човечеството": Учените, които живеят на ледник

Свят Преди 2 часа

Научни екипи от Чили анализират тревожния ускорен разпад на ледовете

Икона на княз Борис

2 май: Умира един от най-забележителните български владетели

Любопитно Преди 2 часа

Вижте какво се е случило на този ден в историята

<p>Времето в петък: Топло, но с изненади ☀️🌧️</p>

Топло, но с изненади в петък: Слънце, а след това дъжд с гръмотевици ☀️🌧️

България Преди 2 часа

Максималните температури ще бъдат между 21° и 26°, в София - около 21°

AI не пести време, а създава повече работа на хората

AI не пести време, а създава повече работа на хората

Технологии Преди 2 часа

Просто те вършат други задачи, показва проучване

Ако САЩ признаят Крим за руски: Колко опасно е това

Ако САЩ признаят Крим за руски: Колко опасно е това

Свят Преди 9 часа

Тръмп нито отрича, нито потвърждава, че САЩ са готови да признаят Крим за руски в името на мира в Украйна

Израел обяви извънредно положение заради горските пожари

Израел обяви извънредно положение заради горските пожари

Свят Преди 10 часа

Огънят затвори главния път, свързващ двата най-големи града Йерусалим и Тел Авив за денонощие

Майк Уолц ще бъде номиниран за посланик на САЩ в ООН

Майк Уолц ще бъде номиниран за посланик на САЩ в ООН

Свят Преди 10 часа

По-рано той беше принуден да напусне незабавно поста си

Снимката е илюстративна

Американската армия планира масивно увеличение в използването на дронове

Свят Преди 11 часа

В Украйна и Черно море дроновете променят начина, по който се водят войните

,

Зеленски: Сделката за полезните изкопаеми е първият резултат от срещата с Тръмп

Свят Преди 11 часа

Зеленски каза още, че сделката за полезните изкопаеми отваря пътя за модернизиране на промишлеността в Украйна

Студенти и синдикати излязоха по улиците 6 месеца след трагедията в Нови Сад

Студенти и синдикати излязоха по улиците 6 месеца след трагедията в Нови Сад

Свят Преди 12 часа

Демонстрантите почетоха паметта на жертвите точно в 11:52 ч.

Джей Ди Ванс

Ванс: САЩ ще потърсят помирение между Украйна и Русия през следващите 100 дни

Свят Преди 12 часа

Администрацията на Тръмп се фокусира върху постигането на „трайно решение“ на войната