Атомна електроцентрала за свободата на българските медици?
Атомна електроцентрала за свободата на българските медици?   
Източник: БГНЕС
Ам мна електроцентрала за Муамар Кадафи срещу свободата на българските медици, задържани в Либия по обвинения за заразяване с вируса на СПИН на либийски деца.

Tакава тайна сделка е била договорена между Франция и полковник Кадафи през 2007 г., пише френското издание "Енрок", като се позовава на поверителни документи.

Разкритията ще се появят по-подробно в печатното издание на списанието в сряда.

Те изваждат на яве тайна, която настоящият френски президент Никола Саркози укрива вече пет години, посочва списанието.

По време на преговорите за освобождаването на българските медици, Саркози, който преговаряше за това с Кадафи, се оплакваше, че процесът е труден.

Въпреки това Саркози постигна свободата на медиците и това беше победа за него.

Но оттогава подозренията тегнат.

Мнозина си задават въпроса какво е обещал Саркози на Кадафи в замяна на хуманитарния му жест.

Още в деня на връщането на медиците в България френските Зелени обвиниха Саркози, че е купил снизходителността на либийския лидер с опасна стока - атомната мощ, припомня списанието.

От пет години Саркози отвръща на тези подозрения все по един и същи начин - няма никаква тайна сделка, нищо не е предлагано скришом.

"Саркози винаги е отричал твърденията за сделка в областта на ядрената енергетика с аргумента как ще даде той ядрена сила на един луд като Кадафи в замяна на дипломатически подарък?", пише изданието.

Списанието твърди, че е получило достъп до поверителни дипломатически документи, които разкриват какво е било договорено през юли 2007 г., когато бяха пуснати медиците.

Всички документи противоречат на версията на Саркози,

който сега се бори за преизбиране.

По онова време Кадафи е знаел, че Саркози има нужда от победата от освобождаването на медиците, за да блесне на международната сцена.

Ловко той поискал от французите оръжия и атомна централа.

Документите разкриват, че Париж е приел да му ги достави, ако освободи медиците. Франция първа е предложила на Либия на 17 юли 2007 г. споразумение чрез посланика си в Триполи.

Текстът на това споразумение включвал въпросите, които Саркози и полковник Кадафи са обсъждали преди това по телефона, като борбата с тероризма, незаконната имиграция, сигурността и ядрената енергетика.

Три дни след това Кадафи отговорил на френското предложение за споразумение, но качил мизата.

Той искал от Франция да подпише специални споразумения в областта на отбраната

и на ядрената енергетика, включващи "доставката на атомна централа".

Либийският лидер пратил по този начин послание на Саркози, че иска ядрена енергия и ракети и че ако тези искания бъдат удовлетворени, това ще натежи в бъдещите договорки между двамата.

Париж приел посланието на 23 юли и решил да подпише меморандум за разбирателство в областта на ядрената енергетика, в което били включени либийските искания.

Меморандумът бил предпочетен от споразумението, защото позволявал на френската дипломация да заобиколи международните споразумения в областта на неразпространението на ядрено оръжие.

Но Париж поставя едно

условие пред на ядреното споразумение - първо, Кадафи трябва да освободи сестрите.

Френското министерство на външните работи иска от посланика на Париж в Либия да предаде в най-кратки срокове текста на меморандума на либийската страна, но само ако медиците са освободени.

Българските медицински сестри бяха освободени на 24 юли 2007 г.

Успехът на преговорите е тотален. Кадафи приема медиците да бъдат върнати в България с френски президентски самолет.

На следващия ден Саркози каца в Триполи и неговият министър на външните работи Бернар Кушнер подписват с Либия военно споразумение и споразумението в областта на ядрената енергетика, посочва списанието.
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
"Боташ" вдигна с 25% цените на тока и газа в Турция

"Боташ" вдигна с 25% цените на тока и газа в Турция

Свят Преди 3 часа

Цените на природния газ са повишени с 18,61% за промишлените потребители и с 19,42% за електроцентралите

Азерският петрол надхвърли 141 долара за барел

Азерският петрол надхвърли 141 долара за барел

Свят Преди 4 часа

Най-високата цена, достигната някога, е била 149,66 долара през юли 2008 г.

Тръгват директни пътнически влакове между България и Украйна

Тръгват директни пътнически влакове между България и Украйна

България Преди 5 часа

Пътническата жп връзка ще бъде пусната първоначално като сезонна услуга

Защо Сталин скочи в гроба на жена си? Истината за първата любов на диктатора

Защо Сталин скочи в гроба на жена си? Истината за първата любов на диктатора

Любопитно Преди 6 часа

Младежката трагедия на Сталин, който от мъка скача в гроба на първата си съпруга Екатерина, разкрива непознатото му човешко лице, останало скрито за историята зад маската на безмилостен и хладнокръвен диктатор

Руски изтребител се разби в Крим

Руски изтребител се разби в Крим

Свят Преди 7 часа

Екипажът на изтребителя e успял да катапултира

Операция „Спасяването на Орбан“: Тръмп изпраща Джей Ди Ванс в Унгария

Операция „Спасяването на Орбан“: Тръмп изпраща Джей Ди Ванс в Унгария

Свят Преди 7 часа

Вицепрезидентът на САЩ Джей Ди Ванс пристига в Будапеща, за да подкрепи Виктор Орбан преди изборите на 12 април. Ходът на Тръмп цели да спаси ключовия си съюзник, докато опозиционерът Петер Мадяр води в проучванията на фона на скандали за връзки с Русия

.

Как да заменим майонезата в салатите за Великден: ​​5 най-добри алтернативи

Любопитно Преди 7 часа

Има много здравословни дресинги, които ще направят ястието по-малко калорично и по-здравословно

<p>Плашещо, но безвредно: Какво е&nbsp;&bdquo;синдром на експлодиращата глава&ldquo;</p>

Синдромът на експлодиращата глава може да ви връхлети, докато заспивате - какво казват експертите

Свят Преди 7 часа

Близо 30% от хората поне веднъж в живота си чуват силен шум или гръм, докато заспиват. Науката нарича това „синдром на експлодиращата глава“ – стряскащо, но напълно безопасно състояние, което не изисква специално лечение

Гюров: Имаме най-ниските цени на горивата в ЕС

Гюров: Имаме най-ниските цени на горивата в ЕС

България Преди 7 часа

При плодовете и зеленчуците очакванията са цените да започнат да се понижават след 2-3 седмици

Учени разкриха къде точно се намира мъжката G-точка

Учени разкриха къде точно се намира мъжката G-точка

Любопитно Преди 7 часа

Испански учени локализираха мъжката „G-точка“ – тя не е там, където всички предполагаха, а в малко познатата зона френуларна делта под главичката на пениса. Тази силно инервирана област е най-чувствителният център за удоволствие при мъжете

<p>&quot;Късметлия&quot; загуби рекордна печалба от лотарията, след като пропусна крайния срок</p>

"Късметлия" загуби 12,7 млн. евро печалба от лотарията, след като пропусна крайния срок

Свят Преди 7 часа

Въпреки мащабното издирване, притежателят на печелившия билет от Лондон не се появи в рамките на 180-дневния срок. Рекордната сума от 10,6 милиона паунда вече е окончателно загубена за играча и ще бъде дарена за социални проекти

Тръмп: Да вземем петрола и да натрупаме състояние

Тръмп: Да вземем петрола и да натрупаме състояние

Свят Преди 7 часа

Тръмп: Това би било "петролен фонтан" за света?

МВнР предупреди българите да напуснат Кувейт

МВнР предупреди българите да напуснат Кувейт

България Преди 8 часа

Спрени са търговските полети от Международното летище в Кувейт

Амал Клуни зашемети в Милано: Адвокатката показа нова прическа и безупречен стил

Амал Клуни зашемети в Милано: Адвокатката показа нова прическа и безупречен стил

Любопитно Преди 8 часа

Амал Клуни зашемети в Милано с модерна кожена пола и нова, по-къса прическа в карамелени нюанси, демонстрирайки за пореден път безупречен стил, подходящ за променливото време през април

Асеновград разгръща душата си в „Изживей България“

Асеновград разгръща душата си в „Изживей България“

Любопитно Преди 8 часа

Не пропускайте туристическата поредица в събота от 16:00 ч. по NOVA

Над 30 ученици от професионална гимназия „Джон Атанасов“ се включиха в програмата Vivacom Job Lab за умения за бъдещето

Над 30 ученици от професионална гимназия „Джон Атанасов“ се включиха в програмата Vivacom Job Lab за умения за бъдещето

Любопитно Преди 8 часа

Job Lab се провежда в ключов момент, когато пропастта между образованието и бизнеса се задълбочава, а бъдещето изисква не само теоретични знания, но и добре развити меки умения за успешна реализация