В борбата за президентския пост в Полша остават Анджей Дуда и Бронислав Коморовски
Анджей Дуда   
Източник: ЕПА/БГНЕС

Д ействащият президент Бронислав Коморовски и представителят на най-голямата опозиционна партия „Право и справедливост“ Анджей Дуда са двамата кандидати, които продължават борбата за президентския пост в Полша на втори тур.

Официалните резултати от първия тур се очакват най-рано довечера, но според екзитпол проучванията Дуда е получил малко над 34% от гласовете, а Бронислав Коморовски – малко над 32%. На трето място се класира рок музикантът Павел Кукиз с малко над 20% от гласовете.

Дуда вече започна агитацията си с раздаване на кафе в центъра на Варшава. „Имам идея за нова конституция, която да промени процедурата за референдумите. Хората имат правото да решават и да чувстват, че живеят в собствената си страна“, каза той.

Дуда съобщи, че смята да се срещне с Павел Кукиз. Сега и двамата главни кандидати ще се борят за подкрепата на неговия електорат. „Ще разговаряме. В добри отношения сме. Не се вълнувайте, ще се справим“, каза Дуда. 

Бронислав Коморовски
Бронислав Коморовски Източник: ЕПА/БГНЕС

В Полша трябва да се организира референдум по най-актуалните въпроси, които вълнуват избирателите, предложи президентът Бронислав Коморовски, предадоха ТАСС и АП. „Планирам, със съгласието на Сената (горната камара на парламента), да организирам общонароден референдум, за да решат гражданите важните назрели въпроси“, каза Коморовски. По думите му става въпрос за теми като едномандатните избирателни райони, промени в изборния закон и ликвидиране на системата на финансиране на партиите от държавния бюджет.

Резултатите от вчерашния първи тур показват, че гражданите очакват бързи промени и усъвършенстване на механизма за пряко влияние на населението върху вземането на важни решения, смята Коморовски. Той обаче не посочи дата за предлагания от него референдум.

Вторият тур на президентските избори ще се състои на 24 май.

Правомощията на полския президент са ограничени, но той все пак контролира външната политика и отбраната. Президентът на Полша също така има законодателна инициатива и може да налага вето на приети закони.

Коморовски е бивш министър на отбраната. В кампанията си той наблегна на въпросите на сигурността в контекста на украинския конфликт. За някои поляци тази тема е измислен проблем.

Консервативният Дуда, който афишира католицизма си, съсредоточи кампанията си върху социалните въпроси, обещавайки на поляците значими придобивки, намаляване на данъците и понижение на пенсионната възраст. Той получи подкрепата на синдиката „Солидарност“.

Макар Коморовски да беше сочен за фаворит на изборите, в крайна сметка той беше изпреварен от Дуда.

Основните полски вестници обясняват

това поражение с лошата му кампания и липсата му на контакт с избирателите.

„Този резултат е поражение за президента“, гласи заглавието на в. „Газета виборча“, който бе подкрепил Коморовски.„"Може би защото поддръжниците му от месеци бяха убедени, че той е твърд фаворит и че единствената им дилема е дали ще спечели на първи или втори тур“. „Президентът ефикасно обезсърчи симпатизантите си с кампания, която не обясни защо той трябва да се остнае президентството. Той изгуби връзка с избирателите. Този старомоден, засмян добър комуникатор се превърна във владетел, който изнася речи, заобиколен от мраморни статуи и униформи“, продължава вестникът.

В коментарна статия на главния редактор Адам Михник вестникът предупреждава за опасността от връщането на власт на партията „Право и справедливост“ на Ярослав Качински, чийто кандидат е Дуда. По повод управлението ѝ в периода 2005-2007 г. се говори за „всемогъществото на тайните служби, полицейските провокации, монтираните в лекарските кабинети камери и държава на подозренията и страха“.

Според експерти, ако Дуда спечели президентските избори, партията му ще увеличи шансовете си да победи и на парламентарните избори наесен, отбелязва АФП.

Консервативният в. „Жечпосполита“ също смята, че Коморовски „загуби заради кампанията си, която бе изключително безлична, ленива и безинтересна“. Той споменава и присъствието на мнозина кандидати, които нямат реални шансове да станат президент и всъщност са се опитвали да привлекат избиратели за парламентарните избори. „Това доведе до безумни обещания, които нямат нищо общо с действителните правомощия на президента и чието изпълнение, пази Боже за повечето от тях, би било възможно едва след победа на парламентарните избори“, изтъква вестникът.

Резултатите от първия тур на президентските избори са

жълт картон на поляците към властите,

смятат полски социолози, цитирани от държавната агенция ПАП. Според социолога Радослав Марковски, резултатът от гласуването е не толкова победа за Дуда, колкото поражение за Коморовски. Резултата на заелия трето място Павел Кукиз Марковски определи като „прекрасен за човек, който изобщо не е готов за тази длъжност“. Това, че е бил подкрепен от 20 процента от гласувалите свидетелства за „увеличаващия се глас на протеста“, каза той.

„Изборните резултати показаха, че мнозина в Полша не са доволни от властта. Още не знаем окончателните резултати, но дори и да се окажат малко по-добри за Коморовски от сегашните, пак трябва да се признае, че това за него е жълт картон, че е загубил първия тур“, каза социологът Ян Сова. „20% от гласовете за Кукиз показват равнището на общественото недоволство от сегашната система. Той обещава борба с партокрацията, а резултатът му свидетелства за победата на критичното отношение към действащата система“, добави Сова.

Социологът Яцек Вудз обяснява ниския резултат на Коморовски с „разочарованието от правителството на партия „Гражданска платформа“, с която той е асоцииран“. „От друга страна, големият успех на Павел Кукиз може да показва, че част от колебаещите се избиратели, особено младите, са се отказали да гласуват за Коморовски“, добави той.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Петя Буюклиева и Тоника отпаднаха на крачка от финала в Hell’s Kitchen

Петя Буюклиева и Тоника отпаднаха на крачка от финала в Hell’s Kitchen

Любопитно Преди 3 часа

Първото си интервю Тоника даде в подкаста “Кухнята след Ада”

САЩ и хутите са се споразумели за прекратяване на огъня

САЩ и хутите са се споразумели за прекратяване на огъня

Свят Преди 4 часа

Споразумението ще гарантира „свобода на корабоплаването“ в Червено море

Продава ли се Канада, обсъдиха Карни и Тръмп

Продава ли се Канада, обсъдиха Карни и Тръмп

Свят Преди 6 часа

Карни към Тръмп: Канада не се продава и никога няма да се продава

От клиниката, в която почина Ангел, ще съдят протестиращи

От клиниката, в която почина Ангел, ще съдят протестиращи

България Преди 6 часа

Това е втора позиция на болницата след съботния протест

Bebe Rexha присъства на 2025 Met Gala

Модни гафове и скандали: Най-зле облечените звезди на Met Gala

Любопитно Преди 9 часа

Коя звезда бе облечена странно, натруфено или просто скандално?

Арестуваха българин в Солун са сексуално насилие в България

Арестуваха българин в Солун са сексуално насилие в България

Свят Преди 9 часа

Срещу българина е издадена европейска заповед за арест от българските власти

Жестоко убийство на жена разтърси Турция

Жестоко убийство на жена разтърси Турция

Свят Преди 10 часа

Бившият съпруг на 34-годишната Бахар Аксу се опитал да я отвлече

Дете в Бургас с амнезия след опасна игра в TikTok

Дете в Бургас с амнезия след опасна игра в TikTok

България Преди 10 часа

Лекарите съветват родителите да бъдат внимателни, защото тези случаи зачестяват

Израел: Газа ще бъде напълно унищожена

Израел: Газа ще бъде напълно унищожена

Свят Преди 11 часа

Цивилните ще бъдат изпратени на... юг в хуманитарна зона без "Хамас"

Верижна катастрофа затруднява движението по АМ "Струма"

Верижна катастрофа затруднява движението по АМ "Струма"

Свят Преди 11 часа

На място има екипи на полицията и Спешния център

<p>Песков: Киев не дава знак за примирие</p>

Песков: Киев не е дал признаци, че е готов да подпише предложеното прекратяване на огъня

Свят Преди 11 часа

Путин обяви тридневно прекратяване на огъня по повод 80-годишнината от победата на Съветския съюз

Русия разследва оскверняване на съветски паметници в 15 държави, сред които и България

Русия разследва оскверняване на съветски паметници в 15 държави, сред които и България

Свят Преди 12 часа

Освен България, останалите са Латвия, Литва, Естония, Украйна, Полша, Германия, Чехия, Гърция, Австрия, Швейцария, Финландия, Словакия, Румъния и Молдова

Мъж загина при инцидент с електрически скутер

Мъж загина при инцидент с електрически скутер

България Преди 12 часа

Спешният екип е пристигнал на адреса за 5 минути, но само е констатирал смъртта на мъжа

Турското разузнаване задържа пратка с пейджъри в Истанбул

Турското разузнаване задържа пратка с пейджъри в Истанбул

Свят Преди 12 часа

Представител на ливанската групировка определи инцидента като "най-големия пробив в сигурността" на "Хизбула"

Сбиване край Разлог завърши трагично: 35-годишен мъж почина в спешното

Сбиване край Разлог завърши трагично: 35-годишен мъж почина в спешното

България Преди 12 часа

Двамата мъже са задържани и за случая е уведомена прокуратурата

Рапър се появи с роял на гърба си на Met Gala 2025

Рапър се появи с роял на гърба си на Met Gala 2025

Любопитно Преди 12 часа

Рапърът и композитор се появи по стълбите на музея „Метрополитън“ в персонализирана визия от дизайнера на Burberry