Мюнхен, а не Брюксел ще реши бъдещето на ЕС
Източник: ЕПА/БГНЕС
28

В Брюксел днес ще се проведе извънредната среща на Европейския съюз по въпросите на миграцията. Освен всичко останало на нея може да се реши и съдбата на федералния канцлер Ангела Меркел, пише Барбара Везел в коментар за „Дойче Веле“ (Deutsche Welle).

На извънредната среща се очаква да вземат участие най-малко 16 държави, като техният брой продължава да расте.

Срещата, на която първоначално беше планирано участието само на лидерите на Германия, Франция, Италия и Гърция, ще се превърне в голямо събитие.

Вишеградската четворка бойкотира срещата за мигрантите

Брюксел свиква спешна среща на върха заради миграцията

От Европейската комисия обявиха, че всички държави-членки на ЕС без изключение са поканени на форума – намек, адресиран на първо място към страните от Вишеградската четворка, които обявиха бойкот на събитието. Главната тема на срещата на върха ще стане не техния твърд курс спрямо мигрантите, а търсенето на практическо решение на проблема, с който се сблъскват приемащите страни. В същото време трябва да се отбележи, че колкото повече държави вземат участие във форума, толкова по-трудно ще им бъде да се договорят.

Готова ли е Италия да приема мигранти от Германия?

Всъщност поканата на ЕК трябва да предостави на Ангела Меркел възможността да проведе неофициални преговори с италианското правителство. Германският канцлер иска да научи, дали Рим е готов да приема мигранти, които вече са били регистрирани на Апенините при пристигането им в ЕС, но след това преминали германско-австрийската граница. В това се състои искането на коалиционния партньор на Меркел – Християнсоциалния съюз (ХСС), който се оглавява от министъра на вътрешните работи Хорст Зеехофер.

Спорът между Меркел и Зеехофер избухна, тъй като министърът иска да затвори германските граници за мигрантите без документи или за регистрираните в някоя друга държава от съюза. Меркел смята, че тази мярка противоречи на европейските норми за предоставянето на убежище и на германското законодателство, а също така е несправедлива спрямо страни, като Италия и Гърция.

За да постигне своите цели, Зеехофер трябва да получи съгласието на Австрия и преди всичко на Италия. Първият му опит вече се провали. В проекта на заключителната декларация от срещата първоначално се говореше за „гъвкав механизъм за връщане“ на мигрантите, насочили се на Севере. Италианският министър-председател Джузепе Конте изпадна в ярост от това: той дори заплаши да не дойде на форума. Наложи се германският канцлер да го успокоява и да извади документа от дневния ред. В същото време въпросът как тя може да се справи с политическите искания на своя вътрешен министър все още не е намерил решение.

Едно от решенията – център за приемане на мигранти извън ЕС?

Идеята за създаването на лагери за мигранти в страните, които не са членки на ЕС, витае във въздуха вече 15 години. Това винаги е било смятано за невъзможно – от гледна точка на закона и морала, а също така и на практика. Но днес натискът на десните сили в Европа е толкова силен, че този вариант внезапно се оказа спасителното решение.

По същество това означава, че миграционният проблем ще бъде оставен на плещите на трети страни: това е нещото, за което се бори унгарският премиер Виктор Орбан. „Трябва да концентрираме нашето внимание върху въпросите, за които можем да се договорим. В този момент те са два: първо, укрепването на границите; второ, нашето отдавнашно предложение да се отворят центрове за регистрация и настаняване на мигранти извън пределите на ЕС“.

Австрия и Дания вече са започнали неофициални преговори с Албания за създаването на център за настаняване на мигранти, на които им е отказано убежище. Междувременно в ЕС на официално равнище се обсъжда и идеята за създаването на така наречени „регионални платформи за настаняване“ на мигранти извън ЕС. Предполага се, че в подобни центрове специалистите ще решават, кои мигранти могат да претендират за убежище в ЕС, а кои трябва незабавно да бъдат връщани в родните им места. По какви критерии ще се провежда оценката за момента не е ясно.

Криза в Средиземно море: никой не иска кораб с мигранти

Мигранти се биха с местни жители на о. Лесбос

Десетки мигранти изненадаха туристи на испански плаж

Еврокомисията е против „Гуантанамо Бей“ за мигрантите

Кризата в ЕС достигна такава дълбочина, че там с ентусиазъм възприемат дори изключително съмнителни решения. Еврокомисарят по вътрешните работи и въпросите на миграцията Дмитрис Аврамопулос е против подобни инициативи: „Аз съм против създаването на „Гуантанамо Бей“ за мигранти, това противоречи на нашите общоевропейски ценности. Затова не може да става и дума, ние не обсъждаме това и не го предлагаме. Женевската конвенция за бежанците все още е жива и остава наша пътеводна звезда“.

В същото време италианският вътрешен министър Матео Салвини ще посети следващата седмица Либия. Но дори той да излезе с инициативата за създаването на лагер за бежанци в тази северноафриканска държава, той не може да гарантира, че там те ще бъдат държани в добри условия. За Салвини, който е член на дясната популистка партия „Лига“, това обаче не е проблем. Неотдавна той нарече мигрантите, които идват в Европа на лодки от Либия, „човешко месо“.

Италия – препъникамък

Германия не е единствената страна, която иска да вкара миграционния въпрос в европейския дневен ред. Новото италианско правителство прави всичко възможно за нажежаване на ситуацията. След като Рим отказа да приеме спасителния кораб „Водолей“ с 639 мигранти на борда, Матео Салвини затвори пристанищата на страната за още два кораба. Италианските власти ще задържат активистите на частните благотворителни организации и ще арестуват техните кораби, за да им попречат да вкарват мигранти.

Освен новото италианско правителство, съставено от евроскептичната партия „Лига“ и популистите от „Движението 5 звезди“, отчасти вина за случващото се носи и самият ЕС. Брюксел с години игнорираше исканията на Рим за реформирането на Дъблинското споразумение, според което молбата за предоставяне на убежище трябва да се разглежда от първата страна на ЕС, в която е влязъл мигрантът.

В основата на новия механизъм за разпределение на мигранти трябва да легне индексацията за всяка държава в ЕС в съответствие с нейните размери и икономическа сила. Ако допустимите показатели бъдат надхвърлени, тогава мигрантите автоматично се разпределят в останалите страни, според квотите. Против това нововъведение се обявяват не само страните от Вишеградската четворка: Германия и останалите членки на ЕС също дълго време блокираха и отлагаха приемането на подобно решение. Сега в Брюксел те си разчистват политическите сметки. Междувременно реформирането на Дъблинското споразумение се отлага с още половин година.

На този фон

не си струва да се възлагат големи надежди на днешната среща в Брюксел.

Експертите смятат, че първоначално трябва да се подготви почвата за двустранни, тристранни или многостранни споразумение по отделните проблеми. Едва след това може да бъде постигнат общоевропейски консенсус по ключовите въпроси. Що се отнася до това, дали на срещата на върха ще бъде постигнат достатъчен напредък, за да се угоди на баварския коалиционен партньор на Меркел, то крайното решение все едно ще бъде взето не в Брюксел или Берлин, а в Мюнхен. А до скоро дори не можехме да си представим, че бъдещето на Европейския съюз ще се решава в столицата на една от германските федерални провинции.

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram

Коментари 28
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

28 коментара
 
Сержант обяснява на новобранците: - Ако камък бъде хвърлен нагоре, то той ще падне на земята. Това се дължи на земното притегляне. Новобранец: - А…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни

Последни

След повече от 20 години чакане: България ще има нови влакове

След повече от 20 години чакане: България ще има нови влакове

България Преди 9 минути

Това съобщи министърът на транспорта Георги Гвоздейков

Делото за избора на столичен кмет: Съдът назначи допълнителна експертиза

Делото за избора на столичен кмет: Съдът назначи допълнителна експертиза

България Преди 1 час

Процесът е по жалба на Ваня Григорова, която остана втора на вота за кмет на София през 2023 г.

булевард Патриарх Евтимий

Бус лента и велоалея по „Патриарха“, паркирането се запазва навсякъде

България Преди 1 час

Обмисля се и идеята за "червена зона" в центъра

<p>СДВР:&nbsp;Движението в центъра на София в събота може да бъде спирано</p>

СДВР със строги мерки заради мача "Левски" - ЦСКА

България Преди 1 час

Полицейското присъствие ще бъде забележимо, както в крайните квартали, така и в центъра на града каза на гл. инспектор Иван Георгиев

Йотова: Странно е отстраняването на Росен Желязков от поста председател на НС

Йотова: Странно е отстраняването на Росен Желязков от поста председател на НС

България Преди 2 часа

Може би имаше много повече случаи през изминалите месеци, през които трябваше да се "вземе главата" на председателя на парламента, отбеляза тя

Снимката е илюстративна

Виж каква е линията на бедност в България през 2023 година

България Преди 2 часа

Под прага на бедност са били 1 325.9 хил. лица, или 20.6% от населението на страната

Пеевски: Петков молеше и скимтеше да го заведа при Борисов

Пеевски: Петков молеше и скимтеше да го заведа при Борисов

България Преди 2 часа

Проектът ПП-ДБ приключи, каза председателят на ДПС

Снимката е илюстративна

"Лицата им бяха лилави, повръщаха и падаха по очи": Истинските истории на хората, оцелели при Чернобил

Свят Преди 2 часа

Емоционални и разтърсващи истории на оцелелите в Чернобил четете в следващите редове

Петков: Желязков нямаше да наруши Конституцията и правилата, ако имаше свободна воля

Петков: Желязков нямаше да наруши Конституцията и правилата, ако имаше свободна воля

България Преди 2 часа

Това, което аз чух Борисов да казва, е, че има голям гръб, който е хлъзгав, коментира съпредседателят на ПП-ДБ

Дженсън Хуанг още е милиардер

Щеше да бъде 16-ият най-богат човек в САЩ, а живее без ток в гората

Любопитно Преди 2 часа

А компанията му днес е на стойност около 1,19 трилиона долара

Земетресение в района на Благоевград

Земетресение в района на Благоевград

България Преди 2 часа

Трусът е бил на дълбочина 12 км и е регистриран в 6:41 часа

Израел обмисля споразумение с "Хамас" за освобождаване на заложници

Израел обмисля споразумение с "Хамас" за освобождаване на заложници

Свят Преди 2 часа

Военновременният кабинет на Нетаняху е обсъдил вариант, при който да бъдат пуснати жени, по-възрастни и болни

Намериха над 300 бомби от Втората световна война в Гърция

Намериха над 300 бомби от Втората световна война в Гърция

Свят Преди 3 часа

Те са открити по време на строителни дейности по мащабен проект за градско развитие в бившия летищен комплекс Елиникон, южно от Атина

<p>Арестуваха министъра на земеделието на Украйна</p>

Заподозрян в корупция за милиони: Арестуваха украинския земеделски министър

Свят Преди 3 часа

Солски е обвинен в незаконно завземане на земя на стойност над $7 млн., когато е бил ръководител на голяма земеделска компания и член на парламента

“Това е моят дом”: Животът в забранената зона на Чернобил

“Това е моят дом”: Животът в забранената зона на Чернобил

Свят Преди 3 часа

38 години след ядрената катастрофа в Чернобил

“Съдебен спор” върна Нана Гладуиш в България

“Съдебен спор” върна Нана Гладуиш в България

Любопитно Преди 3 часа

Поводът е юбилейният епизод 1000 на емблематичното предаване на NOVA