Ои ината
на френския град Сен Назер, неправителствена организация, както и общински
съветник от Комунистическата партия са се обявили в подкрепа на стачкуващи там български работници.
Френският сайт PressOcean.fr съобщава, че още от 3 май 11 български работници, наети от литовската
фирма "Литана", за да работят за южнокорейската
корабостроителна компания "Ес Ти Екс", водят протестни действия в Сен Назер заради некоректното отношение на техните работодатели към тях.
На 20 май френският в. "Либерасион" публикува обширна кореспонденция от Сен Назер, посветена на случая.
11-те български
работници са заварчици на кораба "Ем Ес Си Магнифика". Те работели по 51 часа седмично. Извънредният труд не им се
заплащал. Не получавали надбавки за храна. Не получавали фишове
за заплата. Някои дори не били взимали заплатите
си за два месеца назад.
На час им се плащало между 6 и 8,5 евро, макар че устно им било обещано заплащане между 9 и 11,5 евро на час.
Договорите им били изготвени на български, но съгласно литовския
трудов кодекс това било незаконно, защото българите работели
на френска територия.
В изявление на общината се отбелязва,
че ситуацията с българите е нетърпима най-вече за работниците,
но и за имиджа на промишления бранш в града.
Кметът на Сен Назер, както и общинският съвет
държат на присъствието и на развитието на икономическия отрасъл
в града, славещ се с качествена продукция, плод на
компетентността и на труда на всеки един работник от Сен Назер, се подчертава в изявлението.
От Движението срещу расизма и за
приятелството между народите (MRAP) пък изразяват възмущение от
скандалните практики на някои работодатели, като напомнят, че фирмата подизпълнител "Литана" нетърпимо погазва социалните и
човешките права на работниците, главно на чуждестранните.
Движението призовава европейските законодатели да поставят на
преден план въпроса за хармонизирането на условията на труд и на
заплатите на европейска територия.
Според Роже Давид, общински
съветник от Комунистическата партия, казусът с българските работници е
доказателство, че в XXI век все още има робство
Давид отбелязва,
че стачкуващите просто искат да живеят и работят достойно. Той припомня, че за пореден път корабостроителният бранш в Сен Назер
попада в центъра на вниманието заради подобен скандал с
експлоатация на човешки труд.
По думите му в
конкретния случай Франция е тази, която трябва да направи необходимото,
за да бъдат спазвани правата на работниците. Съветникът призовава в случая да
се намесят депутатите, избрани от района, а ако е
необходимо, и министърът на труда.
Източник:
http://www.presseocean.fr